18℃ 9℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Zöldség

A retek sikeres termesztése nagymértékben a vetésen múlik

Agrofórum Online

A hónapos retek hajtatása többnyire kisüzemekben, kis légterű fóliák alatt történik, nagyobb részt az ország déli, gyorsan melegedő homoktalajain. Fontos a koraiság, aminek érdekében már a vetéskor igyekezni kell olyan technológiát választani, ami egyfelől biztonságot ad, másfelől lehetővé teszi a gyors kelésen keresztül a korai szedést.

Retek termesztése a sikeren múlik

Homoktalajok esetében – magkiszáradás elkerülése miatt – általában mindig a mélyebb vetést javasoljuk, ezzel szemben a primőr reteknél a sekélyebb előnyösebb. Februárban, márciusban a mélyre helyezett magnál (3-5 cm) a gyenge nappali felmelegedés aligha fog jelentős hatást kifejteni a csírázásra, illetve a kelésre, pedig a retek magja már 2-3 oC-on csírázásnak indul. Sekélyre kell vetni, 1-1,5 cm-re, de ott könnyen kiszárad a talaj! Ennek elkerülésére tavasszal a megművelt talajba 2-3 cm mélyen érett (földdé érett!) istállótrágyát vagy tűzeget kevernek, begereblyéznek. A földdé érett trágya vagy tőzeg homogén anyag, nem zavarja a magvetést, és nincs ammónia-képződés, ami a csírázást rontaná. A szervesanyag nemcsak a „melegít”, de a vizet is jobban megtartja, vagyis kisebb a sekély réteg kiszáradásának veszélye.

A hónapos retek mély vetésének van még egy hátránya, a termés szabályos gömb formáját  – amit a hazai piac megkíván – elveszti, megnyúlik.

Vetés előtt a magot kalibrálni szokták (átrostálják), és csak az egészen fejlett szemeket vetik el, amelyek csírázási erélye jobb, előbb csíráznak, mint a kisebb szemek. Korábban vetőhengerrel, papír-ragasztással, ma precíziós vetőgéppel 1-1,5 cm mélyre vetik a magot, amely mélységben már a kora tavaszi napsütés melegítő hatása jobban érvényesül.

Míg Európa számos országában a 2-3 cm átmérőjű retket keresik, nálunk a hajtatott retek esetében is a nagyobb 4-5 cm-es gumóátmérőt részesítik előnyben a vásárlók, ennek megfelelően nagyobb tenyészterületre, 8-9×8-9 cm-re érdemes vetni.

A sekélyen vetett magot földdel kell takarni. Azért, hogy csak egészen vékony takarást kapjon, nem földet terítettek rá, hanem a talajt seprővel elegyengették felette. Beöntözés után, csírázásig használt fóliával érdemes takarni, aminek a hőszigetelése jobb, mint az új fóliáé, alatta a talaj jobban melegedig, és a magvetés gyors kiszáradása is megakadályozható.

A sekélyen elhelyezkedő gyökérzet a felső, melegebb talajrétegben gyorsabban nő, ugyanakkor sokkal egyenletesebb, kiegyenlített öntözést igényel, ellenkező esetben a gumó felreped. Különösen a borsószem gumónagyság az a méret, ami után a felrepedés veszélye megnő, főleg akkor, ha egyben nitrogénnel is tápoldatozunk.

Hasonló jelenség következhet be a hajtatott karalábé esetében is a sekélyen elhelyezkedő gyökérzet miatt. A diónál nagyobb gumófejlettségtől nagy a veszélye a termés felrepedésének, különösen akkor, ha nem csak vizet, hanem tápoldatot is adunk. Ha belegondolunk, hogy a piaci árak és a karalábét követő paprika ültetése néha mennyire sürgető, bizony nagy a csábítása az érés sürgetésének, azaz a nagyobb nitrogénadagnak, és a kelleténél gyakoribb öntözésnek.

(Dr. Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az oltott növények jelentősége a zöldséghajtatásban

2025. április 2. 11:10

Az oltást eredetileg a monokultúra miatt kezdték el használni, hogy növényvédelmi problémákat kerüljenek el általa.

A magyar dinnyetermesztők átálltak a vöröshagymára is

2025. február 24. 08:10

A vöröshagyma termesztése csak profi termelés, és korszerű, magas hozamú fajták használata mellett jövedelmező.

Sárgarépák érzékszervi jellemzőinek vizsgálata

2025. február 17. 07:10

A termesztőket mindig foglalkoztatta, hogy a különböző földrajzi régiókban termesztett répák között milyen különbségeket lehet kimutatni.

Egyre nagyobb figyelmet kap a retek

2025. február 10. 09:40

Az ősi retekfajták gyökere hosszúkás és kúpos. Az új fajták ugyanakkor hengeresek, gömbölyűek vagy lapítottak.

Hogyan készítsük fel a palántákat a kiültetésre?

2023. április 28. 10:36

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsük fel a palántákat a kiültetésre?

Tartósítás konzervek és hűtőberendezések nélkül

2021. március 27. 13:13

Az élelmiszer tartósításának a kialakulása egyidősnek tekinthető az emberiség történetével. Hagyományos értelemben véve az „ősi” tartósító eljárások közé sorolhatjuk a szárítást, az aszalást, a besűrítést, a füstölést, a sózást, a savanyítást, az erjesztést vagy akár a természetes hűtést is.

Idén is népszerűsítik a magyar gyümölcsöket és zöldségeket

2018. február 1. 11:30

2018-ban is terveznek meggy-, dinnye- és almakóstoltatást, illetve a zöldségnövények fogyasztásösztönzése érdekében várhatóan áruházlánci kóstoltatást is lesz.

Készüljön már most a júliusi munkákra!

2019. június 21. 11:35

Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről.