Zöldség

A sikeres zöldségtermesztés és zöldségfeldolgozás lehetőségei napjainkban

Agrofórum Online

Szabadföldi és üzemi sajtószemlére nyílt lehetőség a Malagrow Kft. és a Róna Mezőgazdasági Szövetkezet szervezésében Szabadszálláson.

A Malagrow Kft., Malatinszki György ügyvezető igazgató hazai alapítású vállalataként, többek között biostimulátor készítményei segítségével támogatja növénytermesztő partnerei eredményességét. A Malagrow, termékeivel új kategóriát teremtett a hazai tápanyag-utánpótlási piacon.

Pálinkó Zsolt a Malagrow Kft. (balra), Nagy István (középen), Malatinszki György (jobbra)

Nagy István a Róna Mezőgazdasági Szövetkezet elnöke a termesztés jelenlegi helyzetéről, sikereiről, nehézségeiről osztotta meg tapasztalatait. A szövetkezet termel, integrálja a tagokat, biztonságos alapanyag-bázist nyújt, míg a szövetkezettel szerves kapcsolatban álló Róna Ker-Tész Kft. tárolási, tisztítási, osztályozási, csomagolási és értékesítési feladatokat lát el. Hozzátartozik a sorhoz egy új, korszerű (magyar viszonylatban a legnagyobb) hűtőház létesítése is. Büszkeségre ad okot, hogy az import, vagy szövetkezeten kívüli, egyéb termelői forrás mértéke csupán 8%, a többit mind a szövetkezet tagjai állítják elő. A térség munkalehetőségeinek gyarapításához hozzájárulhat egy, a tervek között szereplő feldolgozóüzem megalapítása is. Az eredményes gazdálkodási stratégia megközelítőleg 2,3 milliárd forintnyi árbevételt eredményez, miközben az elnyert támogatásokat rendszeres fejlesztésekre fordítják.

Az eseményen részt vett továbbá Pálinkó Zsolt a Malagrow Agro kereskedelmi vezetője is.

A Róna KER-TÉSZ répafeldolgozó-üzeme, Szabadszállás

Varga István, a Róna Mezőgazdasági Szövetkezet kertészeti ágazatvezetője a szabadszállási terepi szemlék során elmondta: megközelítőleg 20 éve folyik sárgarépa-termesztés 120-130 ha területen. A korai sárgarépa vetése március 15-20 tájékán kezdődik szakaszosan, 10-14 naponta 10-15-20 ha kiterjedésű területek bevonásával. Mint mondta, az eredményes sárgarépa-termesztés alapköve az öntözés. 1,5-1,8 millió szem/ha vetési sűrűség mellett 100-150 t/ha átlagos termésmennyiségre lehet számítani.

Az április-május vetés szempontjából igen kedvezőtlen időszaknak tekinthető. Az ezt követő júniusi, akár 30 oC-ot is elérő hőmérséklet hatására a magok 7 nap alatt csírázhatnak. Ugyanez alacsonyabb hőmérsékleten akár 2-3 hétre is elhúzódhat. 

Technológiai szempontból a legfontosabb a talajelőkészítés, a vetésforgó, és az öntözés megszervezése.

Arra a kérdésre, hogy szükség van-e biostimulátorokra, a szakember szerint határozott igen a válasz: 15-16 éve szerves részét képezi a termesztéstechnológiának. A megfelelő fenológiai fázisban kijuttatott készítmények kedvező hatásait összehasonlító kísérletek eredményei is alátámasztják: a sárgarépa betegségekkel szembeni ellenállóképessége javul. A megfelelő technológiai törvényszerűségek követése elengedhetetlen, mely mellett az év 10-11 hónapjában kellő mennyiségű répatermés állhat rendelkezésre.

Az elmúlt évtized tendenciája szerint a kisebb termesztők eltűntek, mivel alapjában véve egy tőkeigényes kultúráról van szó. Az áruházláncok részére történő előállítás megközelítőleg 5-600 millió forintos beruházást igényel. A répának 1,5-2 millió forint/ha költsége van, és ilyen anyagi tényezők mellett elengedhetetlen a magas szintű technológiai fegyelem.

Száradó vöröshagyma a szövetkezeti területen, Szabadszállás

Vöröshagymát 140-150 hektáron állítanak elő, ebből 110-120 ha tavaszi, 25-30 ha áttelelő vöröshagyma. Az átlagtermés 55-70 t/ha között alakul az elmúlt 15 év átlagában. A szaporítóanyag beszerzése első sorban holland, illetve olasz vetőmagházak kínálatából zajlik. A vöröshagyma gazdaságos hazai termesztése öntözés és megfelelő szakmai felkészültség hiányában nem lehetséges. A szélsőséges tavaszi időjárás, nyári hőség miatt a biostimulátorok nélkül eredményes termesztés nehezen várható: termésbiztonságban, növényvédelmi tekintetben sokkal kiegyenlítettebb állományok alakíthatók ki a Malagrow termékeinek köszönhetően. A hagymatermesztés Magyarországon jelenleg kockázatos vállalkozásnak mondható, így nemzetünk ,,hagymatermesztő” jelzője kikopni látszik, első sorban a piaci, és időjárási tényezők alakulása miatt. A vöröshagyma hozama 60-70 t/ha, azonban ennek kitermelése gépesítést igényel, ami jelentős beruházási potenciált feltételez.

Vetési ideje március 15. és április 10. közé tehető, általában egymillió szem/ha sűrűséggel, amelyet követő 20-30 nap (a szakértő szavaival élve) ,,tünetmentesnek” nevezhető időszak. Ezalatt az agrárszakember feladata az egyenletes vízellátás, a megfelelő sorközművelés, és ezekkel a stabil kelés biztosítása. Május vége felé, az 5-6 leveles fenológiai fázist elérő növények érzékenyek: ettől kezdve 8-10 naponta kötelező a biostimulátorok használata a heti egy leveles fejlődés elérése érdekében.

A Meteor fajtájú fűszerpaprika szedésének kezdete egyhéten belül várható

A Mezőgazdasági Szövetkezet területén jelenleg 13-15 hektáron termesztenek fűszerpaprikát. Az elmúlt 7-8 évben viszonylag elfogadható, stabil hozamokat adó fajtát (Meteorit – folytonnövő fajta) és termesztéstechnológiát sikerült beállítani. A kultúra kihívásokkal teli irányvonalnak számít: a folyamatosan csökkenő termőterület jelenleg megközelítőleg 1200-1500 ha hazánkban. Az elmúlt években a gyomirtás alapját képező Devrinol csak szükséghelyzeti engedéllyel érhető el. A 2000-es évektől kezdve a fűszerpaprika helyzete nem olyan kedvező Magyarországon, mivel jelentősen költséges kultúrának számít. Márpedig a minőségi fűszerpaprika ára rendkívül borsos lehet, amire az itthoni, zömében árérzékeny ,,közönség” nem feltétlenül mutat nyitottságot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldhagyma hajtatása: fólia alatt a fagyot is elviseli

2024. december 11. 11:10

Vannak, akik már ősszel talajba duggatják, és a tél folyamán fóliát húznak rá, a hideg, nagyobb fagyok beállta előtt fóliával betakarják.

Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!

2024. december 11. 06:40

A hagyományos, felszín feletti üvegházakkal ellentétben a walipini üvegház a föld természetes szigetelését és a napenergiát használja.

16 zöldség, amit télen is termeszthetünk

2024. december 5. 06:40

A tartós hideg hatására a növények anyagcseréje lelassul, és a cukor, valamint más ízanyagok a levelekben, gyökerekben és gumókban halmozódnak fel.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

Gyökérzöldségfélék fejlődési rendellenességei (I.)

2019. október 3. 13:05

A növénytermesztésben gyakran tapasztalható sekély talajművelés - aminek egyes években következménye a súlyos belvízhelyzet is - a zöldségfélék közül leginkább a gyökérzöldségeket sújtja.

Hal- és zöldségtermelés egyszerre - jön az intelligens akvapóniás rendszer

2021. április 24. 16:01

A halnevelés és növénytermesztés párhuzamos megvalósítása nagy kihívást jelent, megoldást hozhat a svédek intelligens vezérlőrendszere.

Zöldségtermesztőknek a foszfortrágyázásról

2023. január 17. 11:28

Jól ismert hazai növénytermesztési lapunkban nemrég egy írás jelent meg a foszforról, amelyben a szerző az alacsony talaj-foszforszintet a hazai termőföldek egyik termés-limitáló tényezőjének nevezte. A zöldségfélék esetében nem végeztünk felmérést, nincsenek külön pontos ismereteink a szántóföldi zöldségfélékkel hasznosított területek foszforellátottságáról, ha nem is limitáló tényező, de valószínű a tápanyagellátás egyik gyenge, vagy éppen a leggyengébb láncszeme.

Télen veszélyesen magas, nyáron károsan alacsony, II. – Zöldségfélék páraigénye és a páratartalom szabályozásának lehetősége fóliák alatt

2023. október 21. 15:10

Közeledik a primőrök termesztésének ideje, a téli zöldséghajtatási szezon. Folytatva a korábban, légnedvességgel kapcsolatban megkezdett írásunkat, számba vesszük gyakorlati oldaláról az egyes zöldségnövények páraigényét és a páraszabályozás lehetőségeit, továbbá ismertetjük a rossz páraszabályozásból adódó fejlődési rendellenességeket és betegségeket.