Az EIT Food (az EIT Food az Európai Unió szervezete, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) támogatásával), a Magyar Agrárökológiai Hálózat Egyesület (MAHE) és az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) által szervezett EIT Food Regeneratív Mezőgazdaság program magyarországi megvalósítása a végéhez közeledik. A három év alatt több mint 60, elsősorban szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó gazdálkodó vett részt a képzésekben.
A képzések lehetőséget teremtettek
A képzések lehetőséget teremtettek a Magyarországon egyenlőre arányaiban még csekély, a regeneratív mezőgazdaság iránt érdeklődő gazdálkodó kör számára egymás megismerésére, hálózatosodásra, kapcsolatépítésre, közös nehézségek és ezekre adott gyakorlati megoldások megosztására. A résztvevő gazdálkodók egy része és e cikk írója is szakmai közösséget vezet és/vagy más gazdálkodóknak ad piaci alapon vagy civil tevékenység keretében szaktanácsot. A program keretében meglátogatott gazdaságok több tekintetben mintaértékűnek tekinthetőek, az itt nyert személyes tapasztalatok más, nem résztvevő gazdálkodókkal történő megosztása számottevő multiplikatív hatással bír a regeneratív mezőgazdaság módszereinek országos megismerése szempontjából.
Az EIT finanszírozású képzési programmal párhuzamosan az elmúlt években a magyarországi agroökológiai szemléletű biointenzív zöldségtermesztők között is erősödtek a kapcsolatok, önszerveződő módon több találkozó, tapasztalatcsere valósult meg. A 2024-től a MAHE munkacsoportjaként működő Agroökológiai Kertészek „A kicsi szép” elve alapján ugyanakkor a hatékonyság jegyében állítanak elő felelős módon, jelentős pozitív társadalmi és környezeti hatással egészséges élelmiszert.
Az érintett gazdaságok üzemméret, megművelt terület tekintetében akár több nagyságrenddel kisebbek, mint szántóföldi társaik, azonban a jellemzően erős helyi társadalmi beágyazottság, a direkt értékesítésből fakadó edukációs, szemléletformáló szerepük okán az ágazat szereplői jelentős hatással bírhatnak egy környezetileg fenntarthatóbb, társadalmilag igazságosabb nemzeti élelmezési rendszer megteremtésében.
A vegyes ökológiai zöldségtermesztés előnyei
Az agroökológia elveit megvalósító, állandó ágyásos, komposztmulcsra alapozott kisléptékű vegyes ökológiai zöldségtermesztés költséges technológiák, szintetikus inputanyagok helyett a biológiai folyamatok megértésére és azokkal történő összhang kialakítására törekszik megfigyelésen alapuló, adaptív és alkalmazkodó menedzsmentszemlélet alkalmazásával. A szemlélet gyakorlatba ültetéseként született egyszerű, de hatékony módszerek segítségével kis területen, viszonylag kis ökológiai lábnyommal állítható elő nagy mennyiségű szezonális zöldség a tevékenység alapját adó természeti erőforrások állapotának folyamatos javulása mellett. A rendszer a konvencionális zöldségtermesztéshez képest lényegesen alacsonyabb inputigénnyel rendelkezik, nem használ szintetikus növényvédő szereket és műtrágyákat, nem igényel költséges gépeket, így akár traktor nélkül is működtethető. Ezzel szemben holisztikus menedzsmentszemléletet és jelentős élőmunka-befektetést feltételez, a növénytermesztésre ható tényezőket ökológiai összefüggésekre építve optimalizálja.
A rendszer nem technológia fókuszú, hanem tudás-, menedzsment- és élőmunka-intenzív, amely a helyi vagy regionális erőforrások felhasználásával képes piacosítható módon értéket előállítani. Közösségi bevonással működtethető a termelési és értékesíti oldalon egyaránt, és az ágazaton belül gazdaságilag versenyképes alternatíva az egyéb, társadalmi szempontból kevésbé érzékeny termesztési rendszerekhez képest.
Pótlandó hiányosságok
Számos előnye ellenére az agroökológiai szemléletű biointenzív zöldségtermesztés a magyar közép- és felsőfokú agrároktatásban a tananyagban nem jelenik meg, jelenleg néhány tucat lelkes, jellemzően magasan képzett, felsőfokú végzettséggel rendelkező szakember által vezetett gazdaság hordozza, gyakorolja, fejleszti az ilyen rendszerek működtetésével kapcsolatos ismereteket. Egyik jelentős magyar szereplő a 2014 óta működő MagosVölgy Ökológiai Gazdaság (Seed’s Valley Ecological Farm). A gazdaság alapítói civilként aktívan részt vesznek a hasonló kertészetek közötti kapcsolatok erősítésében, a hálózatosodási folyamatok generálásában. Vállalkozói alapon pedig 2022-től szakmai mentorációs programot működtetnek induló kertészetek számára. 2024. őszétől teljes évkörös, 12 alkalmas képzést indítottak Ökológiai zöldségtermesztés és közösségi gazdálkodás lépésről lépésre címmel. Ez a magyar nyelven elérhető legteljesebb agroökológiai szemléletű zöldségtermesztéssel és közösségi alapú értékesítéssel részletesen foglalkozó oktatási program.
Az agroökológiai szemléletű zöldségtermesztés tanítható
A program célja olyan ismeretek és tapasztalatok átadása, melyet a résztvevők a gyakorlatba ültetve képessé válnak agroökológiai szemléletű, gazdaságilag is életképes kisléptékű zöldségtermesztési rendszerek működtetésére illetve kapcsolódási lehetőségeket teremt és segíti hálózatosodásukat.
Az EIT Foodról
Az EIT Food a világ legnagyobb és legdinamikusabb élelmiszeripari innovációs közössége. Felgyorsítják az innovációt egy olyan jövőbe mutató élelmiszerrendszer kiépítése érdekében, amely egészséges és fenntartható élelmiszereket termel mindenki számára.
Az Európai Unió szerve, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) támogatásával olyan projektekbe, szervezetekbe és magánszemélyekbe fektetnek be, amelyek osztoznak az egészséges és fenntartható élelmiszerrendszerrel kapcsolatos céljainkban. Felszabadítják a vállalkozásokban és egyetemeken rejlő innovációs potenciált, valamint agrár-élelmiszeripari startupokat hozunk létre és méretet növelünk, hogy új technológiákat és termékeket hoznak forgalomba. Vállalkozókat és szakembereket ruháznak fel az élelmiszerrendszer átalakításához szükséges készségekkel, és munkájuk középpontjába a fogyasztókat állítják, segítve a bizalom kiépítését azáltal, hogy újra kapcsolatba hozzák őket az élelmiszer eredetével.
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) által létrehozott kilenc innovációs közösség egyike az EIT Food, amelyeket független uniós szervetként 2008-ban hoztak létre az innováció és a vállalkozói szellem európai szintű ösztönzésére.
Tudjon meg többet a www.eitfood.eu oldalon, vagy kövessen minket a közösségi médiában: X (korábban Twitter), Facebook, LinkedIn, YouTube és Instagram.