Zöldség

Amikor nem ott és úgy jelentkezik….Tünetek alapján történő tápanyaghiány-diagnózis előnyei és hátrányai a zöldségtermesztésben

Agrofórum Online

A tápanyagellátással kapcsolatos fejlődési rendellenességek tünetei a legtöbb esetben megkülönböztethetők a fertőző betegségek szimptómáitól, de más abiotikus tényező okozta növekedési zavaroktól is (pl. növény toxikus anyagok hatása, klimatikus tényezőkkel összefüggő tünetek, stb.). Az ideje korán megállapított kiváltó okok pedig lehetővé teszik a gyors, szakszerű beavatkozást, amelyekkel elkerülhetők a jelentősebb termésveszteségek, a minőség romlás és az ezekből adódó jövedelem kiesés. Minden esetre a hathatós beavatkozásnak, mint a fertőző betegségek és a kártevők esetében is, alapvető feltétele a kiváltó okok korai, még a kezdeti tünetek alapján megvalósuló felismerése.

A tünetekről történő betegség felismerésnek számos előnye mellett (pl. gyorsaság, olcsóság), van néhány hátránya is. Talán ezek közül a legjelentősebb a retrospektív jelleg, azaz a tünetek alapján történő kezelés minden esetben egy visszatekintő, előzményekre alapozó diagnosztikai módszer, akkor állapítjuk meg a betegséget, amikor már kisebb-nagyobb mértékben kialakult, ellentétben pl. a talajvizsgálatokkal, amelyek általában előre jelezik a várható fejlődési rendellenességet. A tünetek alapján történő diagnózis, soha nem azonos értékű az objektív mérésekre épülő betegség-meghatározással (növényanalízis, talajvizsgálat, stb.), el kell fogadni, hogy még a legismertebb tünetek estén is tájékoztató jellegű. Például nem tudható egy levél-klorózist mutató növényről, hogy a tápelem hiánya vagy felvételnél jelentkező zavarok váltják ki (abszolút vagy relatív tápanyaghiány).

További hátránya a csak hiánytünet felismerésre alapozott növénydiagnosztikának, az erős személyfüggősége, azaz a pontosságát nagymértékben meghatározza a szimptómákat leíró személy szakmaiismeretei, tapasztalatai, a növényvédelemben, adott esetben az agrokémiában  való jártassága, esetleg pillanatnyi benyomása. A szimptómák sok esetben nem számszerűsíthetők, viszonyítási alapon kerülnek leírásra (például: világosabb-sötétebb, gyengébb-erősebb, fényes-mattszerű, stb.), ami a szubjektív jellegét tovább növeli. A betegség-felismerést nehezíti, hogy több esetben a szimptóma hasonlósága miatt (pl. levélklorózis), a tünetek más betegségekhez is köthetők.

A tápanyaghiány tüneteknél maradva esetenként a multiplén jelleg is fennáll (nyerstőzegből készített tápanyagszegény tápkockaföldek, tápanyag-kimosódás, kizsarolt talajok, stb.), amikor több tápanyagnak a hiánytünete együttesen mutatkozik.

Megállapítható, hogy a szimptomatológia egy jól alkalmazható diagnosztikai módszer, amely ugyan nem teljes értékű, számos előnye mellett vannak a fentiekben említett hibái és hátrányai, de ezek tudatában használva, hathatós és nélkülözhetetlen segítség a növénytermesztésben, főleg az intenzív kertészeti kultúrák esetén.

A tápanyaghiány tünet okának felismerésében egyik biztos és meghatározó tényező a szimptóma kialakulásának helye, azaz a kezdeti tünetek a növény idősebb vagy fiatalabb részén mutatkoznak. Az úgynevezett nem reutilizálható (nem átépülő), a növényben nehezebben mozgó elemek a fiatalabb növényi részeken (hajtás) jelennek meg, míg azoknak a tápelemeknek a tünetei, amelyek hiány esetén az idősebb levelekből képesek a fiatalabbakba átépülni, az alsó szinten mutatkoznak először. Ez utóbbi eset jellemző a nitrogénre és a magnéziumra is, bár a magnéziumtünetek ritkán a legalsó, attól valamivel magasabb szinten, egy-két levélemelettel feljebb alakulnak ki a zöldségféléken. A hajtatott, de a támrendszeres szabadfödi paradicsomon, uborkán, ritkábban a paprikán és a sárgadinnyén is előfordul, hogy a tünet nem ott és úgy jelentkezik (lásd cikk címe), ahogy azt a növényen belüli tápanyagmozgás vagy lokalizáció alapján gondolnánk.

Nitrogénhiány tünete uborkán (1. kép)

A nitrogénhiány első jelei a növény alsó, idősebb levelein észlelhetők klorotikus tünetek formájában. A levelek előbb halványzöldek, majd sárgászöldek lesznek, idővel megsárgulnak, kisárgulnak (1. kép). A hiánytünet fokozatosan átterjed a középső, majd a fiatalabb levelekre is. A klorózis tünetei csak elmosódva láthatók az erek mentén és a levélszéleken, éles színhatár nem alakul ki, a levélerek – főleg a vastagabbak – később kezdenek halványodni. A termesztési gyakorlatban is tapasztalható, és a szakirodalomban is néhány szerző felhívja a figyelmet, hogy lágyszárú növényeken, a gyors növekedés esetén a nitrogénhiány tünetei megtévesztők lehetnek, mert nem az alsó, hanem a fiatalabb leveleken alakulnak ki először átmeneti jelleggel (Bergmen, Neubert, stb.). Ez figyelhető meg például fólia alatt, április-májusban az uborkán és a sárgadinnyén, amikor a talaj hideg, de a légtér az intenzív napsütés hatására erősen felmelegszik, gyors növekedés indul meg, de a gyökerek nem képesek olyan ütemben felvenni a nitrogént, mint ahogy azt a növény igényelné. Ráadásul a növényen belüli átépítés (reutilizáció) is lassúbb, ezért átmenetileg a fiatal leveleken mutatkozik a klorózis.

A nitrogénhez hasonló jelenség játszódhat le a magnéziumhiány esetében is. A magnéziumhiányra visszavezethető színelváltozások (sárgulás) először az idősebb leveleken jelentkeznek, növényfajonként eltérő módon:

  • a levél széle irányából egyre nagyobb foltok alakulnak ki, amelyek a főér irányába húzódnak,
  • belülről induló, legyező alakú sárgulás (2. kép), amely először a levélnyél közelében, a főerek között alakul ki (legtöbb zöldségnövényre jellemző),
  • egyszikű növények levelein hosszanti irányban sárga csíkok képződnek.
Magnéziumhiány paradicsomlevélen (2. kép)

Az elszíneződésre jellemző, hogy az élénksárga, gyakran lilás, narancsvörös tónus. A tünetek idővel a középső, majd a fiatal levelekre is áthúzódnak. De! Gyors növekedés esetén (pl. uborkánál vagy paradicsomnál) a fiatal leveleken is kialakulhat, ha a növekedés üteme gyors és a növény átmeneti magnéziumigénye nagyobb, mint a gyökerek által felvett, és az idős levelekből átépülő magnézium mennyisége együttvéve. A márványozottság (sárgulás) fokából következtetni lehet a hiány mértékére, de a tünetek színárnyalata függ a növény (fajta) antocián és más festékanyag tartalmától is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldbab gazdasági jelentősége

2025. május 12. 14:10

A fajtakiválasztásnál, a környezeti és agrotechnikai lehetőségek mellett, a piac igényeivel is számolni kell.

Kelbimbó a kertben: bőséges és ízletes termés őszre

2025. május 8. 11:10

A kelbimbó megosztó zöldség. Sokan csak úgy emlékeznek rá, mint a  gyerekkori mumus a tányéron. Valójában egy rendkívül értékes növény,

Zöldségvetőmagok: egy láthatatlan, mégis meghatározó szektor

2025. május 6. 13:10

A zöldségvetőmag-szektor a mezőgazdaság egy rendkívül specializált ágazata, amely ugyan ritkán kerül reflektorfénybe, ám kulcsszerepet játszik a globális élelmezésbiztonságban.

Miért olyan drága a paprika? + videó

2025. április 30. 16:10

A tavaszi, kora nyári időszakban mélyen a zsebünkbe kell nyúlni egy jó adag primőr zöldség megfizetéséért (is). Nézzünk a mélyére, hogy hogyan áll össze a paprika ára! Videónkból kiderül.

Forradalmi innováció a növénykárosító fonálférgek ellen

2023. október 4. 10:40

A díjnyertes Reklemel™ hatóanyag a Corteva fenntarthatósági portfóliójának legújabb tagja.

Kalászos Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2021. március 13. 09:37

A Nufarmer Magazin legfrissebb különszámában a kalászosokkal foglalkozunk. A gabonafélék Magyarországon a legnagyobb területen vetett szántóföldi növénycsoportot képezik, ezért növényvédelmük minden részletre kiterjedő ismerete akár tonnákban mérhető többlettermést és gazdasági hasznot jelent a gazdáknak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: rajzik a kukoricamoly és az amerikai kukoricabogár

2022. június 28. 09:14

Az aszály egyetlen pozitívuma, hogy a kalászfuzáriózis fertőzés megkímélte a kalászos gabonákat.

Inváziós kártevők: a keleti gyümölcsmoly

2019. március 19. 04:36

A karantén kártevőként számon tartott keleti gyümölcsmoly (Grapholitha molesta BUSCK) magyarországi megjelenését az 1960-as években jelezték először. A gyümölcsültetvények egyik legveszélyesebb kártevőjének tartott faj napjainkban is komoly gondot jelenthet megfelelő növényvédelem hiányában.