Zöldség

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XIV. – Paradicsom hajtatása, IV. rész

Agrofórum Online

A fűtés nélküli fóliasátrakban a klíma szabályozására (fényviszonyok, hőmérséklet, levegő összetétel, páratartalom) az üvegházakhoz képest kevés lehetősége van a kertésznek.

Lehet jó fajta, nagy hatékonyságú műtrágya, kiváló minőségű öntözővíz, ha a termesztő létesítményben a klímaviszonyokat és a tápanyagellátást nem tudja megfelelően szabályozni, illetve kézben tartani, nem tudja az eredményes termesztés egyik fontos feltételét, a növény fejlődési egyensúlyát biztosítani.

A növekedés szabályozása szempontjából fontos a fajta jellegének ismerete:

  • generatív, azaz intenzív virág és termésképzésre hajlamos fajták és
  • vegetatív, azaz erős szár- és lombképződésre hajlamosak.

Ezeknek a tulajdonságoknak az egyensúlyba tartását nagyobb mértékben a környezeti tényezők szabályozásával, kiesebb mértékben termesztés technológiai megoldásokkal lehetséges.

Klímaszabályozás

A klímaszabályozássalkapcsolatos módszerek nagy előnye, hogy igen gyorsan és hatékonyan alkalmazhatók, bár ennek mindig határt szab a termesztő-létesítmény technikai színvonala és felszereltsége (fűtés, szellőzők, ventilátorok stb.).

Tartós és kiegyenlített meleg, magas, 22 °C feletti léghőmérséklet a lombnövekedést segíti, az ennél alacsonyabb értékek (20 °C alatti) egy határig (14-16 °C-ig) a virágzást generálják. A nappali és az éjszakai hőmérséklet differenciája szintén hatással van az egyensúlyra, nagyobb eltérések a virágzást serkentik, míg a kisebb (1-2 °C) különbség intenzívebb lombozat képződéssel jár.

Azokban az üvegházakban, amelyekben hőmérséklet könnyen és pontosan szabályozható, az optimális hőmérsékleti értéket a besugárzás folyamatos mérésével, a fényviszonyok függvényében határozzák meg. Kézi vezérlésű szellőztetés esetén az 1. táblázat alapján javasolt a nappali léghőmérséklet szabályozása.

ÉvszakFényerősség (lux)Léghőmérséklet (°C)
Téli hónapok< 5 00017
Kora tavaszi időszak5-10 00019
Késő tavaszi időszak10-20 00022
Átlagos nyári hónapok20-30 00023
Forró, tűző napsütéses nyári napok30 000<25
1. táblázat: Termő paradicsom számára optimális nappali léghőmérséklet a fényviszonyok függvényében

Éjjel az asszimilációval ellentétes folyamat, a disszimiláció, azaz a légzés zajlik, mely üteme a hőmérséklet emelésével növekszik. Magas éjszakai hőmérsékleten sok cukor, asszimiláta bomlik le, a növény „felemészti” magát. Az éjszakai és nappali hőmérséklet különbséget a technológiák 2-7 °C-ban jelölik meg, a paradicsom téli hajtatás során kevesebb, nyáron nagyobb napi különbség tartása indokolt.

Óvatosan emeljük a léghőmérsékletet!

Hajnali órákban veszélyes a léghőmérséklet hirtelen emelése! Az érzékenyebb, vékony, gyorsabban átmelegedő levélzet megindítja a vízszállítást, azaz „jelzést ad” a gyökérnek. Ugyanakkor a kisebb felület miatt lassabban melegedő bogyó még merev, rugalmatlan, nem képes a gyökérzet által hirtelen jelentkező víznyomásnak ellenállni, ezért megrepedhet (1. kép).

Gyakori jelenség a hajtatásban a paradicsombogyó repedése
1. kép: Gyakori jelenség a hajtatásban a paradicsombogyó repedése

A tavaszi időszakban gyakran tapasztalható hajtáscsúcs vékonyodás is erre, a hirtelen hőmérsékletváltozásra is visszavezethető. A légtér fokozatos emelésével vastagabb csúcsi hajtást, fejlettebb fürtöket és rövidebb ízközöket érhetünk el. 

Az egyre gyakrabban tapasztalható hőségnapok (32-35 °C fok felett) hatására, már lassul az asszimiláció (35 °C felett megáll), rosszul köt a növény. A túlmelegedett bogyókon a káliumhiányra emlékeztető, sárgás barna karima jelenik meg a csészelevelek körül, 32 °C felett a paradicsombogyó színét adó likopin és karotin képződés leáll, helyette fakó vörös, inkább sárga vagy barna színt adó flavonoidok halmozódnak fel.

Gyakori szellőztetés a virágképződést generálja, a ritkább a lombnövekedésnek kedvez. Melegben nemcsak a hőmérséklet csökkentése miatt szükséges a szellőzők és ajtók nyitása, a fóliában felgyülemlett oxigént el kell vezetni, helyette a szabadból szén-dioxidban gazdagabb levegőre kell cserélni az intenzívebb asszimiláció érdekében.

Öntözés, vízellátás

Nedves közeg esetén a vegetatív fejlődés erősebb, míg a szárazabb talaj és töményebb talajoldatból adódó magasabb EC érték a virágképződést generálja. Csepegtető öntözés esetén kevesebb a gyökérzet, a csepegtető testek közvetlen közelében helyezkedik el, ebből adódóan jól és gyorsan lehet a virágzás és a lombképződés arányát (egy határig) szabályozni.

Ritkább, de nagyobb vízadagokkal a generatív hatást fokozzuk, szemben a gyakoribb és kisebb vízmennyiség kijuttatásával, a talaj kiegyenlítettebb víztartalmával a lombképződést segítjük.

Napfelkelte után kb. 2 órával kezdjünk öntözni, és napnyugta előtt szintén kb. két órával korábban fejezzük be. Későbbi indítással és korábbi befejezéssel a generatív jelleget fokozhatjuk.

Korszerű létesítményekben a mért besugárzás alapján tápoldatoznak és öntöznek, 1 J/cm2 energia esetén, 2-3,5 ml/m2 mennyiségű tápoldatot, illetve vizet juttatnak ki, ami irányadó lehet a paradicsomot talajon termesztő gazdák számára is (2. táblázat).

ÉvszakFényerősségLéghőmérséklet °C   Elpárologtatott    víz ml/m2
luxJ/cm2/nap
Téli hónapok< 5 000200-30017400-1050
Kora tavaszi időszak5-10 000300-60019600-2100
Késő tavaszi időszak10-20 000600-1200221200-4200
Átlagos nyári hónapok20-30 0001200-1800232400-6300
Forró, nyári napok30 000<1800<25-286300<
2. táblázat: Termőkorban lévő paradicsom által elpárologtatott víz mennyisége a fényviszonyok és léghőmérséklet függvényében

Öntözéskor legyünk figyelemmel a növény fejlettségére! A kezdeti intenzív öntözés erős növekedéssel, de rossz terméskötéssel jár. Ezért az első fürtök termékenyüléséig, az első bogyók megjelenéséig csak keveset szabad öntözni.

A gyökerek keresik a vizet

Talajos termesztésben az ültetést követő visszafogottabb öntözésnek az a kedvező hatása is megvan, hogy a gyökerek a mélyebbre húzódnak („keresik a vizet”), miáltal nagyobb gyökértömeget fejleszt a növény. Sekélyen elhelyezkedő gyökérzet esetén, túlmelegedett talajon gyorsabban jelentkezik a lankadás, apróbbak maradnak a bogyók.

Miután az első fürtök berakódtak, ugrásszerűen megnő a paradicsom vízigénye, ezt követően az öntözést a fény- és hőviszonyok függvényében végezzük. Fényerősség érzékelő műszerek hiányában laza talajon heti 2-3 alkalommal is szükséges öntözni, kötöttebb talajokon általában a kétszeri öntözés elegendő.

Egy-egy alkalommal 20-25 mm vizet adjunk, ügyeljünk a rendszerességre, kerüljük a túlöntözést, a rendszertelenül adott öntözővíz az érő termések repedéséhez vezet (2. kép).

Kedveltek a fogyasztók körében az apró bogyójú, egyszerre érő szendvics paradicsomok
2. kép: Kedveltek a fogyasztók körében az apró bogyójú, egyszerre érő szendvics paradicsomok

A tömlős és szórófejes öntözéstől eltér a csepegtető és a szivárogtató tömlős öntözés vízadagolása. Ilyen esetben napi többszöri, akár 6-10 alkalommal kijuttatott kisebb, néhány milliméteres vízadaggal pótoljuk a talaj nedvességét.

Összességében a növény párologtatása a két esetben közel azonos, de a csepegtető és szivárogtató rendszereknél takarékosabb a vízkijuttatás, ebből adódóan kisebb a vízfelhasználás.

Vízpótló öntözésen kívül szükséges lehet a légtér párásítása is. Napi többszöri alkalommal történő, 1-2 mm-es vízadaggal – a gombás és baktériumos betegségek miatt talajra juttatva – a 80% körüli optimális páratartalom meleg napokon is megvalósítható. A páratartalom ellenőrzésénél, mint a hőmérséklet szabályozásánál, nélkülözhetetlenek a pára- és hőmérő műszerek.

Fejtrágyázás, tápoldatozás

A talajra ránézéssel nem állapítható meg, nem tudható, legfeljebb az előző növény fejlődéséből következtethetünk a tápanyagtartalma, ezért célszerű legalább az ültetést megelőzően talajvizsgálatot végeztetni.

A foszfor döntő mennyiségét (~80%) az ültetés előtt kell a talajba dolgozni, és a káliumot is célszerű megosztani, felét az ültetés előtt, másik felét a tenyészidőszakban elosztva, fejtrágya formában juttatjuk a növénynek.

A nitrogént folyamatosan, pontosabban a növény növekedésének megfelelően kell adagolni, de az ültetést követő egy-két hétben, a túlzott vegetatív növekedés miatt, jobb visszafogni és csak az első terméskötések megjelenése után adni.

A fejtrágyázás tápoldatként javasolható, vízben jól oldódó, komplex műtrágyákat érdemes használni. Paradicsom számára, ha a talaj tápanyagtartalma más összetételt nem indokol, a 2:1:3 N:P:K arányú, mezo- (magnézium, vas, kén) és mikroelemeket (mindenek előtt bórt) is tartalmazó komplex a paradicsom számára ideális.

Ezekből alkalmanként 2-3 dkg/m2-nél többet, és 0,5%-nál töményebb tápoldatot a perzselés veszélye miatt ne használjunk. Előnyösebb a gyakoribb, de kisebb adaggal megvalósuló fejtrágyázás.

Szedés

A paradicsom szedése a virágzást követő 45-60-ik napon lehetséges. Utóérő növény, ami azt jelenti, hogy a nem teljesen beérett bogyók a szedést követően bepirosodnak, de a teljes érésben leszedett termése íze mindig jobb.

A hagyományos fajták kb. egy hétig a szedést követően minőségüket megőrzik. A kereskedelemben szeretik a jó pultállósággal rendelkező, úgynevezett LSL fajtákat, amelyek 2-3 hétig is megtartják frissességüket, de ízük esetenként elmarad a lédúsabb régi nemesítésű fajtákétól.

Újabban divat a fürtönkénti szedés, és a fürttel történő értékesítés. Erre a közel egyszerre érő, nagyobb bogyójú, valamint az apróbb termésű szendvics paradicsomok is alkalmasak. A különleges színűnek számító fajták (sárga, lila, cirmos) esetében célszerű megvárni a teljes érést, hogy a fajtára jellemző színanyagok kifejlődjenek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldhagyma hajtatása: fólia alatt a fagyot is elviseli

2024. december 11. 11:10

Vannak, akik már ősszel talajba duggatják, és a tél folyamán fóliát húznak rá, a hideg, nagyobb fagyok beállta előtt fóliával betakarják.

Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!

2024. december 11. 06:40

A hagyományos, felszín feletti üvegházakkal ellentétben a walipini üvegház a föld természetes szigetelését és a napenergiát használja.

16 zöldség, amit télen is termeszthetünk

2024. december 5. 06:40

A tartós hideg hatására a növények anyagcseréje lelassul, és a cukor, valamint más ízanyagok a levelekben, gyökerekben és gumókban halmozódnak fel.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

Mégis elfagyott, pedig betakartam!

2023. szeptember 22. 08:10

Lassan vége szeptembernek, és elmúlik a Vénasszonyok nyara is, elmúlnak a napsütéses, nappal kellemesen meleg, éjjel enyhén hűvös napok. Hogy mit hoz az október, azt nem lehet megjósolni, nem tudható, hogy a még talpon álló paprika, a gombabetegségektől megmenekült paradicsom, a másodvetésű bokorbab meddig bírja, vagy a Halottak napjára ültetett krizantém megmarad-e.

Fóliasátrak gazdaságos hasznosítása zöldségprimőrökkel, II.

2024. február 5. 10:10

A legkorábban vethető hajtatott primőr: a hónapos retek.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, VIII. – Uborka hajtatása

2024. március 4. 11:40

Az uborkahajtatásnak az ország délkeleti részén komoly hagyománya volt, kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy Békés, Csongrád és Bács-Kiskun vármegyék látták el az országot primőr uborkával.

Legkorábban vethető primőr – A hónapos retek hajtatása

2023. november 17. 10:10

Sajnos éghajlatunk a friss zöldségfélék fogyasztását csak 6 hónapon keresztül teszi lehetővé, a téli, kora tavaszi, késő őszi hónapokban kénytelenek vagyunk tartósított vagy tárolt zöldségféléket fogyasztani, amelyek táplálkozási értéke nem azonos a tavaszi vagy a nyári, napfényben gazdag időben nevelt és szedett friss zöldségfélék beltartalmi értékével.