3℃ -1℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Zöldség

Gyakran kis adaggal vagy ritkábban, de nagyobb dózissal öntözzük a zöldségeket?

Agrofórum Online

Az öntözési normát alapvetően az öntözés célja szabja meg, de kisebb-nagyobb mértékben módosítja a termesztett növényfaj, a termesztés módja, a talaj kötöttsége és humusztartalma is.

Az első öntözéssel célszerű kivárni, kicsit visszafogni a vizet, aminek hatására a gyökérzet a sekélyebb rétegből mélyebbre húzódik. Az így mélyebbre kényszerített gyökérzet nagyobb biztonságot jelent száraz időjárás esetén a növény vízutánpótlása szempontjából.

Az úgynevezett vízpótló öntözések – egy-két hetes fordulóval – 15 mm (pl. hagyma) és 35-40 mm (gyökérzöldségek) között változnak. Az 1-2 mm-es párásító (frissítő) öntözések gyakorisága légköri aszályos időben akár napi 3-4 alkalom is lehet.

A helyrevetett növények gyökérzete a fejlett főgyökér miatt lényegesen mélyebben helyezkedik el, mint a tűzdelt vagy palántázott növényeké (paprika, paradicsom), ebből adódóan a hatékony öntözési norma a szaporítás módjától függően eltérő.

Célszerű az öntözési normát úgy megválasztani, hogy a talajnedvesítése mindig azonos mélységbe történjen, a gyökérzetnek a különböző mélységű talajnedvesedés miatt ne kelljen átrendeződni – ami a növény oldaláról energiaveszteséggel jár.

Közismert, hogy „kicsit nem lehet a talajt nedvesíteni, csak 100%-os vízkapacitásig”. Ha kevés vizet adunk, az átnedvesedés csak sekélyen történik meg, de ott teljes mértékben. A gyakori, kisadagú öntözéssel – ami nem minden esetben cél (pl. homoktalajok) – feljebb „csalogatjuk” a gyökereket, ezzel pedig jelentősen befolyásoljuk a víz- és tápanyagfelvevő zóna elhelyezkedését.

A sekélyen elhelyezkedő gyökérzet folyamatos öntözést igényel, egy-egy kimaradt öntözés végzetes lehet, szemben azokkal a növényekkel, amelyeknek mélyebben helyezkedik el a gyökérzete. Ahol nagy biztonsággal lehet a folyamatos öntözésre számítani, ott jó a gyökérzetet sekélyen tartani (pl. cseppenkénti és szivárogtató öntözés), de ott ahol különféle okok miatt kimaradhat vagy jelentősen csúszhat az öntözési forduló, ott ebből komoly gond adódhat.

(Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sárgarépák érzékszervi jellemzőinek vizsgálata

2025. február 17. 07:10

A termesztőket mindig foglalkoztatta, hogy a különböző földrajzi régiókban termesztett répák között milyen különbségeket lehet kimutatni.

Egyre nagyobb figyelmet kap a retek

2025. február 10. 09:40

Az ősi retekfajták gyökere hosszúkás és kúpos. Az új fajták ugyanakkor hengeresek, gömbölyűek vagy lapítottak.

Az édesburgonya fóliatakarásos termesztése

2025. február 5. 08:10

A batáta üzemi termesztése Magyarországon a Dél-Alföldre korlátozódik, körülbelül 120 hektáros termőterületre.

Vessem vagy ültessem a zöldségféléket? És mikor?

2025. január 13. 13:10

A vetőmagot és palántát vásárlók, akik egyben fogyasztók is, a legjobb genetikai tulajdonságokat és a legjobb minőségi paramétereket várják el a szaporítóanyagtól.

Letermett gombaföldek hasznosítása zöldségnövényekkel

2023. november 10. 11:10

A zöldségfélék általában a talaj szerkezetével szemben magasabb igényeket támasztanak, mint a szántóföldi növények. Ideálisnak tekinthetők a középkötött, mélyrétegű, jó szerkezetű és vízgazdálkodású, morzsalékos, humuszban és könnyen felvehető tápanyagokban gazdag talajok.

Gyümölcs- és zöldségfélék tárolási praktikái

2022. november 9. 09:24

Október-november az az időszak, amikor betakaríthatók a kertben termesztett gyümölcs és zöldségfélék jelentős hányada. A téli tárolás nagyon sok haszonnal jár, hiszen állandóan rendelkezésre áll saját kezünk munkájával megtermelt egészséges élelmiszer. Ahhoz, hogy a tél folyamán is megőrizze jó minőségét, a betárolás előtt és során tegyünk meg mindent, hogy sokáig élvezhessük kétkezi munkánk gyümölcsét.

Mérleg szerinti tápanyagellátás a szabadföldi paprikatermesztésben III.

2021. szeptember 29. 05:38

A növény tápanyagigénye és a műtrágya minősége mellett, az alkalmazott termesztéstechnológia az a tényező, ami leginkább meghatározza a tápanyagok elosztását és időzítését.

Megjelent a Nufarm 2021. évi termékkatalógusa

2021. január 15. 16:21

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2021, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.