Zöldség

Hogyan tároljuk helyesen a hagymát?

Agrofórum Online

Azt hihetnénk, elég csak egy dobozban valahová letenni a kamrában. Majd nem sokkal később jönnek a meglepetések: idővel büdösséget érzünk.

Felforgatjuk a helyiséget, átnézzük újra és újra az almákat, a burgonyákat, a liszteket, de nem találjuk a kellemetlen szag forrását. Mígnem rádöbbenünk, hogy a – helytelenül eltett – hagyma okozza azt!

Az alábbiakban összefoglaljuk, mire kell ügyelni a betakarítás és a szárítás, majd a tárolás során, hogy mindez ne következzen be.

Legyen laza a talaj

Bizony, nem mindegy, hogyan szedjük fel a hagymákat. Ugyanis, ha a hagyma szára megsérül, akkor maga a hagyma is hamar rothadásnak indul majd az őszi-téli hónapokban. Mindig fel kell lazítani a földet vasvillával és így könnyebben fel lehet szedni a hagymákat az immáron laza talajból anélkül, hogy megsérülnének. Alapszabály, hogy a szárnak épségben kell maradnia.

Szárítsuk napos helyen

Nem tanácsos a felszedett hagymákat egyből elraktározni. Helyette, ha nincs fagyveszély, néhány napig célszerű a kertben szellőzni/száradni hagyni őket. Ha esős, párás napok vannak, akkor száraz, védett helyre kell vinni a hagymákat. Ha pedig szép őszi napok köszöntenek be, 1-2 napig kint hagyhatjuk őket. A garázs vagy egy fedett terasz tökéletes választás lehet erre a célra.

Ilyenkor valójában nem szárítjuk ki a hagymákat, hanem elősegítjük azt, hogy ezzel a szárítási folyamattal tartósabbá váljanak, ami kardinális kérdés a téli hónapok során. Ha ugyanis a hagyma külső rétegei kiszáradnak, szorosabban összezáródnak a hagyma körül, egyfajta védőréteget képezve. Így a belseje ropogósabb, keményebb, frissebb marad a hideg hónapok során.

A szárítás során fontos, hogy megfelelő légáramlás legyen a hagymák körül, és mindet forgassuk, hogy egyenletesen száradjanak a levegőn. Az ideális hőmérséklet ehhez 24-27 °C. Közvetlen napfény ne érje a hagymákat! Egy rétegben terítsük ki őket, ne érjenek össze és ne ütődjenek meg. Legjobb egy farekesz számukra, papírral kibélelve.

Ha a hagymaszárak szépen elszáradnak, a külső héjak szorosabbra húzódnak, a hagyma teteje feszes és száraz (érezhetően nincs már bennük nedvesség), akkor ollóval vágjuk le a nagyobb gyökereket és leveleket, amik még a hagymán maradtak.

Tároljuk hűvös helyen

A hagymatárolásra legjobb egy hűvös pince vagy garázs. Ideális esetben a tárolóhelyiség sötét, nem több, mint 2-4 °C-os és jól szellőztethető legyen. Hálós zsákokban, lyukakkal ellátott lapos kartondobozban, kosarakban tárolhatjuk az így megszárított hagymákat.

Meddig állnak el?

Úgy tartják, hogy az édes hagymafajták (amik nagyok, lédúsak, vékony héjúak) néhány hétig állnak el. Míg a csípősök (amik kisebbek, vékonyabb héjúak és megkönnyeztetnek minket – és amiket 2-4 hétig kell szárítani), azok 10-12 hónapig is elállnak.

Minél jobban megríkat minket egy hagyma a pucolás közben, annál több kénes vegyületet tartalmaz, amelyek nemcsak a szemünket csípik, hanem a rothadást is gátolják.

Az édes hagymákban kevesebb ilyen vegyület van, ezért állnak el rövidebb ideig. Azokat érdemes hamar felhasználni (frissen, salátákba, vagy rántva, hamburgerbe téve), és az erőseket elraktározni a téli hónapokra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, I. rész

2024. november 18. 12:40

A trágyázás ideje és a trágyamegosztás szorosan összefüggő két tényező, nehezen választhatók el egymástól, amelyeket számos környezeti tényező és technológiai elem módosíthat.

Nyugodtan a földben lehet hagyni télire ezeket a zöldségeket

2024. november 16. 14:10

Megfelelő takarással ezek a növények a talajban hagyva is frissek maradhatnak, így akár télen is folyamatosan fogyaszthatók.

A cékla helyes tárolása: így marad sokáig friss

2024. november 12. 16:10

Az optimális tároláshoz helyezzük a céklát fából készült ládákba, nedves homokkal vagy fűrészporral, ügyelve arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Milyen gyomirtó szerrel kezelhető a hagyma?

2019. augusztus 29. 09:17

Sz. László kérdése: a fóliába vetett hagymát milyen gyomirtóval kezelhetem állományban?

Fókuszban a kertészeti és erdészeti gépek: Alfa-Gép

2024. január 24. 09:40

Jól ismert termékekkel és újdonságokkal egyaránt jelentkezett az AGROmashEXPO–AgrárgépShow kiállításon a kertészeti és erdészeti gépek specialistája, az Alfa-Gép Kft.

Mely növények hagymáit, gumóit szükséges felszednünk ősszel?

2019. november 1. 11:17

Melyek azok a dísznövény fajok, amelyek gumója, hagymája, gyöktörzse nem vészeli át kertünkben a telet? Milyen teendőink vannak a felszedés során? Hogyan tároljuk ezeket a növényi szerveket?

Összefogás és tárolókapacitás növelés segítheti a magyar hagymaágazatot

2019. január 14. 14:34

Azok az európai termelők vannak versenyelőnyben, akik jobb minőséget és nagyobb hozamot állítanak elő és rendelkeznek tárolókapacitással.