Zöldség

Nyugodtan a földben lehet hagyni télire ezeket a zöldségeket

Agrofórum Online

A tél közeledtével sokan gondolják, hogy a kerti zöldségek betakarítása az utolsó feladat az idényben. Azonban bizonyos zöldségeket nem szükséges feltétlenül felszedni az első fagyok előtt.

Megfelelő takarással ezek a növények a talajban hagyva is frissek maradhatnak, így akár télen is folyamatosan fogyaszthatók.

Ez azt jelenti, hogy egyes erre alkalmas zöldségeket nem szedjük fel a fagyok előtt, hanem a növények a talajban maradnak, és természetes körülmények között vészelik át a hidegebb hónapokat.

Az ilyen módon télre bennhagyott zöldségek egész télen felhasználhatóak maradnak, mivel a hideg talajban lassabban veszítenek tápanyagaikból, és nem rothadnak el, így a téli hónapok alatt a kertből szüretelhetjük a friss zöldségeket.

Földben hagyható növények

A hidegebb hónapokban többféle gyökérzöldséget és egyes fajtákat is a földben hagyhatunk, hogy frissen fogyaszthassuk őket a hideg hónapok során. Ilyenek például a sárgarépa, cékla, petrezselyemgyökér, paszternák és zeller.

Ezek a növények jól bírják a hideget, mivel a gyökereik a talajban, a fagyhatártól mélyebben maradnak, így védve vannak a fagyoktól. A takarás, mint szalma vagy levelek, segít megtartani a talaj hőmérsékletét, és biztosítja, hogy a zöldségek ne fagyjanak meg.

Ezen növények a földben maradhatnak akár a téli hónapok végéig is, de fontos, hogy a fagyok érkezése előtt jól előkészítsük a talajt és a takarást, hogy a növények megőrizzék frissességüket. A gyökérzöldség fogyaszthatóságát úgy ellenőrizhetjük, hogy finoman megnyomjuk, és ha nem túl puha vagy elrothadt, akkor még használható.

Ha a takarás alatt a talaj nem túl nedves és a gyökerek szilárdak maradnak, akkor biztosak lehetünk benne, hogy frissen fogyaszthatók. Azonban, ha túl sokáig hagyjuk őket a földben, különösen meleg, csapadékos időszakokban, előfordulhat, hogy rothadásnak indulnak, ezért célszerű időben felszedni őket, hogy megőrizzük a frissességüket.

Vagyis mielőtt előre tervezne, fontos felmérnie azt is, hogy mióta van az adott zöldség a földben és milyen időjárási viszonyokat élt meg. Amennyiben az időjárási viszonyok nem voltak túl kedvezőek, hogy kisebb legyen a veszteség, érdemes rövidebb távban gondolkodni és csak elnyújtani a betakarítást, mintsem azon gondolkodni, hogy akár egész télen a földben frissen szedhető maradjon a termés.

Ezenkívül ne feledkezzen meg a kártevőkről sem! Amennyiben biztosan nem jelent gondot, csak akkor hagyja a földben, különben tavasszal dupla annyi munka elé kell néznie, mint általában.

Megfelelő felkészülés

A növények téli földben hagyásának legjobb módja a megfelelő előkészítés és takarás. Az első lépés, hogy az ősz folyamán a növények körüli talajt alaposan megmunkáljuk, eltávolítjuk a gyomokat, és ha szükséges, komposzttal gazdagítjuk, hogy biztosítsuk a megfelelő tápanyagszintet.

Miután a többi zöldséget betakarítottuk, fontos, hogy azokat ne érje közvetlen fagy, ezért takarást kell alkalmazni. A leggyakoribb takarási módszer a szalma, a levelek vagy az agroszövet, amelyek szigetelőréteget képeznek a talaj felett.

Ez segít abban, hogy a talaj hőmérséklete stabil maradjon, így megakadályozza a gyökerek megfagyását. A takarás előtt érdemes a növények köré egy kis földkupacot emelni, ami még jobban védi a gyökereket a hidegtől.

Fontos, hogy a takarás ne legyen túl sűrű, mert a levegő áramlása segíti a növények túlélését, és megelőzi a rothadást. Később ezt a takarást tavasszal, amikor a hőmérséklet már enyhébb, fokozatosan eltávolíthatjuk, hogy a növények friss levelekkel és gyökerekkel folytathassák növekedésüket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldhagyma hajtatása: fólia alatt a fagyot is elviseli

2024. december 11. 11:10

Vannak, akik már ősszel talajba duggatják, és a tél folyamán fóliát húznak rá, a hideg, nagyobb fagyok beállta előtt fóliával betakarják.

Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!

2024. december 11. 06:40

A hagyományos, felszín feletti üvegházakkal ellentétben a walipini üvegház a föld természetes szigetelését és a napenergiát használja.

16 zöldség, amit télen is termeszthetünk

2024. december 5. 06:40

A tartós hideg hatására a növények anyagcseréje lelassul, és a cukor, valamint más ízanyagok a levelekben, gyökerekben és gumókban halmozódnak fel.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

Drámaian csökkentek a zöldségfélék hozamai - Ennyibe kerül a burgonya, a káposzta, a sárgarépa és a hagyma

2018. november 29. 10:44

A zöldség- és gyümölcstermelők európai egyesülete (PROFEL) szerint az elmúlt 40 évben nem tapasztaltak hasonló válságot a gazdák, az aszály miatt ugyanis a zöldségfélék hozamai drámaian csökkentek.

Sűrűn kelt vetés ritkítása is porondon van májusban - kertészeti tippek a hónapra

2019. május 23. 04:37

Elérkezett hát a május, a zöldségeskertek egyik legfontosabb és legmozgalmasabb időszaka, ugyanis ebben a hónapban kell kiültetni a paradicsompalántákat szabadföldbe - persze, ha a hőmérséklet engedi azt.

Így nem lehet betakarítani a sárgarépát

P. János kérdése: Hogyan védhetem meg a sárgarépámat az alternária ellen?

Milyen kártevő rágja a petrezselyem és a pasztinák gyökerének közepét?

2022. november 29. 04:36

Petrezselyem és pasztinák felszedésekor sok gyökér közepén rágásnyomokat láttam, némelyikben lárvát is. Tavaly csak elvétve fordult elő, idén tömegével, a növények legalább fele fertőzött. Mi ez a kártevő, van-e védekezési lehetőségem?