Zöldség

Új tájfajta a kínálatban: megérkezett a Herencsényi paradicsom

ÖMKi

A Herencsényi tájfajta bővíti idén a hazai paradicsomkínálatot – cél a biodiverzitás védelme és a házikerti termesztés támogatása.

A hazai tájfajta paradicsomok népszerűsítésében úttörő szerepet vállaló Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) idén új fajtával bővíti palettáját.

A Föld napján bejelentett Herencsényi tájfajta a házikerti befőzés kedvelőit célozza meg, miközben hozzájárul a genetikai sokféleség megőrzéséhez és a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok elterjesztéséhez.

Együttműködés a fenntartható kertgazdálkodásért

Az ÖMKi immár hetedik éve működik együtt a Lidl Magyarországgal annak érdekében, hogy a hazai tájfajták szélesebb körben elérhetővé váljanak. A partneri kapcsolat célja nem csupán a környezetbarát kertészkedés népszerűsítése, hanem a hazai kertészeti örökség megőrzése is. Az idei kínálatban a Herencsényi tájfajta mellett a közkedvelt Máriapócsi koktélparadicsom is megtalálható.

A Herencsényi: ideális befőzéshez és friss fogyasztásra is

A középerős növekedésű Herencsényi akár 1,5-2 méteresre is megnő. Nagyméretű, lapított gömb alakú, lédús bogyói ideálisak befőzéshez, de frissen fogyasztva is kiemelkedő ízélményt nyújtanak. Vékony héja miatt ugyan hajlamos lehet a repedésre, de megfelelő termesztéstechnológiai körülmények között jól tartható és feldolgozható.

Termesztéstechnológiai ajánlások

A palánták májusban kerülnek kiültetésre, a virágzás június végére, az érés július végétől várható. A nagy súlyú termések miatt támrendszer és két szárra metszés javasolt. Szellős állomány esetén jó toleranciát mutat fitoftóra és alternáriás fertőzésekkel szemben is.

A tájfajták jelentősége az alkalmazkodóképességben

A tájfajták genetikai sokszínűsége kulcsfontosságú az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás szempontjából. Termesztésük hozzájárul egy jövőállóbb, fenntarthatóbb mezőgazdasági modellhez, amely fokozza a termelők önállóságát és növeli az élelmiszer-önrendelkezést.

Szakmai háttértámogatás a palántaneveléshez

Az ÖMKi ingyenesen elérhető online kiadványa részletes útmutatást nyújt a palántanevelés teljes folyamatához: a megfelelő palántaföld összeállításától a kiültetésig, a környezeti tényezők kezelésétől a károsítók elleni védekezésig. A kiadvány különös figyelmet fordít a kezdő kertészek számára is követhető gyakorlatokra.

A képek csak illusztációk. Forrás: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Melyik paprikát mire használjuk? Segítünk választani!

2025. július 22. 11:10

A paprikafajták rendkívül sokfélék, megjelenésükben, ízükben és csípősségükben is jelentősen eltérhetnek egymástól.

Mi okozza az uborka keserűségét, és mit tehet ellene?

2025. július 20. 08:10

Miért lesz keserű az uborka? Mutatjuk a leggyakoribb okokat, és azt is, hogyan előzheti meg ezt az ízhibát a kertben!

Virágzik, de nem terem a cukkini? Segítünk!

2025. július 18. 16:10

Hiába virágzik a cukkini, termés nem fejlődik? Mutatjuk a lehetséges okokat, és hogyan serkentheti kézzel is a beporzást!

Így ismerheti fel, ha a paprika szenved – mentse meg időben!

2025. július 16. 16:10

A kánikula a paprikatermés ellensége: mutatjuk, hogyan ismerheti fel a hőstresszt, és mit tehet, hogy megmentse növényeit!

Miért és hogyan hónaljazzuk a paradicsomot?

2023. július 11. 07:33

Paradicsom gondozásával kapcsolatban van kérdésem Önökhöz. Miért kell hónaljazni a paradicsomot? Hogyan kell ezt a munkát elvégezni?

Karó nélkül nem terem? A paradicsom titka

2025. június 24. 11:10

A karózott paradicsom nemcsak szebben terem, de ellenállóbb is a betegségekkel szemben. Mutatjuk a legjobb támasztási módszereket és a leggyakoribb hibákat.

Melyek a szabadföldön termesztett paradicsom legfőbb kórokozói?

2019. augusztus 14. 04:36

Hogyan védhetjük meg a házikertben vagy a hétvégi telken termesztett paradicsomunkat a kórokozók sikeres fertőzésétől? Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem alapelveit a paradicsomot károsító vírusokkal, baktériumokkal, gombafajokkal szemben?

Ipari paradicsom: igénykövető, intenzív odafigyelés

2022. április 25. 10:38

A paradicsom a világ legjelentősebb zöldségfaja. Termőterülete hazánkban 1450 ha, termésátlaga 79,31 t/ha volt 2021-ben, amely 115.000 tonna össztermést jelent.