Zöldség

Káposztafélék félmikro(mezo)- és mikroelemhiány betegségei és gyógyításuk I.

Agrofórum Online

A káposztafélék (Brassicaceae) botanikai szempontból az egyik legnépesebb család, de gazdaságilag is igen jelentős, számos zöldségfaj mellett takarmánynövények, gyógy- és fűszernövények tartoznak a csoportba. Emberi táplálkozásban több mint 30 fajnak van kisebb-nagyobb szerepe, a világ minden táján termelik, több országban a legjelentősebb, legnagyobb mennyiségben fogyasztott zöldségnövény.

Magyarországon 20-25 kg/fő/év között mozog a káposztafélékhez tartozó zöldségfajok fogyasztása, a nagyobb jelentőséggel bíró fejes és kelkáposzta (1. kép), valamint karalábé és karfiol mellett, az utóbbi években megnövekedett a brokkoli, a kínai kel és a kelbimbó iránti igény is, a leveles kel, a bordáskel (pakchoy) és botanikai értelemben a családhoz tartozó étkezési répáknak, mint érdekességeknek és különlegességeknek csak a házikerti termesztésben van kisebb jelentősége.

1. kép: Jól fejlődő tárolási fejes káposzta

Nemcsak a fajok száma miatt – melyeknek levelét, hajtását, virágát, gumóját fogyasztják – nehéz egységes környezeti, azaz tápanyagigényről beszélni, a tenyészidejükből adódóan is nagy a különbség, sok esetben egy-egy fajon belüli tápanyagigény nagyobb különbséget mutat, mint az egyes fajok közötti. Egy korai fejes káposzta a 20-30 tonnás termésével viszonylag kevés tápanyagot vesz fel a talajból, szemben egy tárolási fajtával, amelynek hozama esetenként meghaladja a 100 tonnát is.

Tápanyagigény vonatkozásban a számos különbség és eltérés mellett van néhány hasonlóság is, főleg a mikroelemek, illetve ultramikroelemek tekintetében, amit a termesztésben, a tápanyagellátás tervezésénél célszerű figyelembe venni.

Talajigény

A gyakran tapasztalt mikroelem-hiánytüneteknek sok esetben nem az abszolút hiány az oka, a szükséges mennyiség rendelkezésre áll a talajban, csupán egyes környezeti tényezők, mindenekelőtt talajtulajdonságok gátolják a felvételüket, így az okok vizsgálata során érdemes a talajigényből kiindulni. A káposztafélék általában a középkötött, hűvösebb fekvésű, vályogtalajokat kedvelik, de a koraiak homokos vályog, illetve vályogos homokon történő termesztése, a gyorsabb felmelegedés és az abból adódó koraiság miatt, előnyösebb.

A talajok szerkezetével, humusztartalmával szemben támasztott magas igényük miatt, mindenképpen a szerves trágyázott szakaszba kerüljenek, ami különösen érvényes a karfiolra és a brokkolira.

Zöldségfélék között a káposztafélék az úgynevezett „kevésbé sóérzékenyek” csoportjába tartoznak, ami azt jelenti, hogy a nagyobb adagú műtrágyát, a töményebb tápoldatot, a kisebb mértékű túltrágyázást jobban elviselik, hasonlóan a magasabb EC értékű öntözővizet. Ilyen tekintetben kivételt képez a brokkoli és a karfiol, amelyet a szakkönyvek a sóérzékenyek csoportjában említenek.

pH igény tekintetében a többi zöldségfajokhoz képest nincs különbség, a semleges, enyhén savanyú talajokat kedvelik, bár egy veszélyes betegségük gyakorisága, a káposztafélék plazmodiofórás gyökérgolyvája (Plasmodiophora brassicae), a savanyúbb kémhatású talajokon szokott fellépni.

Meszes talajokat kevésbé viselik el, 5% szénsavas mésztartalom felett több mikro- és félmikroelem hiánya jelentkezhet.

Tápanyagigény – mikroelemigény

A szárazanyag döntő többségét (93-94%-ot) három elem (szén, oxigén és hidrogén) alkotja, a többit 15 elem teszi ki, amelyek mennyisége jelentős mértékben eltér, csoportosításuk egyik gyakori módja is ezen az alapon történik. Az úgynevezett makroelemek és mezoelemek 1-0,01%-ban alkotják a szárazanyagot, míg a mikroelemek csak 10-2-10-4 mennyiségben, azaz nyomokban fordulnak elő, innen származik a nyomelem elnevezésük is. A molibdén, mint a káposztafélék fontos tápeleme ennél is kisebb arányban, csak 10-5-10-6-ban van jelen a növényi szövetekben (1. táblázat). Hangsúlyozni kell, a mennyiség szerinti csoportosítás nem a tápelemek fontossági sorrendjére utal, pusztán a növényben előforduló mennyiségüket jelzi. 

1. táblázat: A növények által felvett tápelemek mennyiség szerinti csoportosítása

A fentiekből következik, hogy a zöldségnövények kiugró termés esetén is, legfeljebb néhány kilogrammot hasznosítanak hektáronként a mikroelemekből, szemben a makrotápanyagokkal, melyekből nagyságrenddel több az igény.

A hosszú tenyészidejű ipari és tárolási káposztafajták (fejes káposzta, kelkáposzta, karalábé, karfiol) hosszabb tenyészidejükből, nagyobb termésükből és magasabb szárazanyag-tartalmukból adódóan 3-4-szer annyi tápanyagot építenek be szervezetükbe, mint a korai fajták. Vagyis a tenyészidő hosszúsága, a termésmennyiség és a növény által felvett tápanyagok mennyisége szoros összefüggést mutat, ami a mezo- és mikroelemekre is érvényes, és amit az igény számításakor figyelembe kell venni.

Felvetődik a kérdés: Ennyire szegények a kertészeti talajok mikroelemekben (mezoelemekben), hogy a jelzett néhány kg-os igényt sem képesek fedezni? Szokás beszélni abszolút és relatív tápanyaghiányról, az egyik esetben ténylegesen hiányzik az illető tápelem a talajból, míg az úgynevezett relatív hiány esetében, ami gyakori a mikroelemeknél, a talajban ott van a tápelem, csak a felvétele, a növénybe jutása akadályozott. Míg a mezoelemek esetében (pl. magnézium) gyakoribb az abszolút hiány, addig a mikroelemekre általában a relatív hiány a jellemző. Ilyen esetben az elsődleges megoldás a zavaró tényező megszüntetése, a tápelem pótlása csak abban az esetben indokolt, ha felvételt akadályozó tényező felszámolása lassú, nagyon költséges, vagy nem lehetséges.

A zöldségfélék – abból adódóan, hogy botanikailag és származásuk tekintetében nagyon különbözőek (8 géncentrumból származnak) – tápanyagigényük és tápanyagfelvétel-dinamikájuk is nagyon különböző, ami természetesen vonatkozik a mikroelemkre is. Ebből is adódhat, hogy szinte azonos körülmények között, az egyik káposztafélén jelentkezik, a másikon nem a mikroelemhiány. A szakirodalomban a zöldségnövények mikroelemigénye tekintetében számos besorolás ismert (nem egy esetben ellentmondások is felfedezhetők). Ugyanakkor vannak fajok, amelyeket kutatók, termesztők, kísérletek és a termesztési gyakorlat alapján következetesen ugyanabban a csoportban említenek (2. táblázat).

2. táblázat: Zöldségnövények mezo- és mikroelem-érzékenysége

Magyarázat:
xxx különösen érzékenyek
xx érzékenyek
x kismértékben érzékenyek
Káposztafélék I.: fejes káposzta, kelkáposzta, karalábé, kelbimbó, kínai kel
Káposztafélék II.: karfiol, brokkoli
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldhagyma hajtatása: fólia alatt a fagyot is elviseli

2024. december 11. 11:10

Vannak, akik már ősszel talajba duggatják, és a tél folyamán fóliát húznak rá, a hideg, nagyobb fagyok beállta előtt fóliával betakarják.

Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!

2024. december 11. 06:40

A hagyományos, felszín feletti üvegházakkal ellentétben a walipini üvegház a föld természetes szigetelését és a napenergiát használja.

16 zöldség, amit télen is termeszthetünk

2024. december 5. 06:40

A tartós hideg hatására a növények anyagcseréje lelassul, és a cukor, valamint más ízanyagok a levelekben, gyökerekben és gumókban halmozódnak fel.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

Ellepték a káposztát a liszteskék

T. Attila kérdése: A káposztában rajzanak a liszteskék, hogyan tudok védekezni ellenük?

Hogyan védekezhetünk a káposztát rágó hernyók ellen?

2023. szeptember 5. 04:37

Kertben termesztett káposztámat hernyók rágják. Mit tehetnék ellenük?

Tejfölös derelye szalonnás káposztával töltve

2019. november 16. 09:26

Nagymamám konyhájában találkoztam először ezzel a különleges, ám annál egyszerűbb szláv eredetű étellel.

Szüret után fontos a lombvédelem

2019. július 24. 08:25

Az elmúlt időszakot a viszonylag nyugodt, fronthatástól mentes időjárás jellemezte. Záporok, zivatarok csak az ország kisebb térségeiben zavarták meg a nyárra jellemző 30 C feletti nappali hőmérsékletet. A tartósan száraz időben alig van éjszakai harmatképződés, emiatt az időjárás most elsősorban a kártevőknek alakul kedvezően.