Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: károsít a repcedarázs, időszerűvé vált a gyomirtás

Agrofórum Online

Szeptember közepén az időjárás koraőszi arcát mutatja. Elmúltak a hőségnapok, a nappali maximumok már csak 20-25 C0 körül alakulnak, éjszakánként már időnként csípős a hőmérséklet. A nagy eltérés miatt erős a harmatképződés. Szeszélyes eloszlásban több-kevesebb eső rendszeresen előfordult az utóbbi napokban.

 A talajok kedvező nedvességi állapota elősegíti az elvetett őszi káposztarepce gyors és kiegyenlített kelését, valamint a tarlókon az elszóródott magvak csírázását és fejlődését. A kártevők betelepedése folyamatos a kikelt repcébe az árvakelésekből. Az előző heti szórványos repcedarázs áttelepülés folyamatossá vált, a kihelyezett ragacsos fogólapokon a hetente csapdázott darazsak létszáma meghaladja a 35-45 darabot. Ennek megfelelően a peterakás is megkezdődött a növények lombozatára. Helyenként néhány bagolylepke faj hernyói is jelen vannak a vetéseken. Várhatóan rövid időn belül a levéltetvek berepülése is megkezdődik, a mérsékelten meleg időjárás kedvező a szaporodáshoz. A repce kelésével párhuzamosan megkezdődött a gyomnövények csírázása is, ezért napokon belül időszerűvé válik a gyomirtás is. Legfejlettebb állapotban jelenleg a kalászos gabona árvakelés gyomosít a repce vetésekben.

Kukoricamoly kártétele

A hónap utolsó napjaiban megkezdődik az őszi kalászosok vetése is. Jelenleg a talajelőkészítési munkálatok folynak, melynek során fontos a területek talajlakó kártevő fertőzöttségének a felmérése. Az idei aszályos nyár nem kedvezett ugyan a drótférgek, pajorok felszaporodásának, de több év átlagában magasabb a fertőzöttség minden talajlakó kártevőből. A veszélyességi küszöbérték kalászos kultúrákban négyzetméterenként 2 darab lárva.

A kukorica területek betakarítása még tart, a kukoricamoly második nemzedékének rajzása befejeződött. A csőfertőzöttség táblánként változóan alakul, a jellemző érték 5-20 %. A fuzáriumos csőfertőzöttség nagyságát döntően befolyásolja a rovarrágás mértéke, ennek megfelelően a beteg csövek aránya 1-15 % körül mozog.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.

A kukorica és a gyomnövényei közötti kölcsönhatások

2019. június 7. 04:36

A kukorica egyik legfontosabb szántóföldi növényünk. Termesztésének sikerességét jelentősen befolyásolja az, hogy a gyomnövények elleni védekezési eljárások mennyire hatékonyak.

Előrejelzési és megfigyelési módszerek zárt termesztőberendezésben

2019. október 24. 10:38

Minden növényvédelmi beavatkozást, legyen szó kémiai készítmény, vagy természetes ellenségek felhasználásáról, meg kell előznie a megfigyelésnek, szemrevételezésnek.

Harlekinkatica: Az inváziós kártevők

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.