Időjárás
Időjárás

Mit is nevezünk talaj menti fagynak?

Mit is nevezünk talaj menti fagynak?

Agrofórum Online

A fagyok idén november végére érkeztek meg. Éjszaka és hajnalban már érzékelhető, hogy lemegy a hőmérséklet 0 Celsius-fok alá, és reggelre „csípős” hidegek vannak. Fagyott, deres a fű és a talaj is.

Mit értünk talaj menti fagy, illetve talajfagy alatt?

Talaj menti fagynak nevezzük azt a jelenséget, amikor a talaj közelében – attól néhány cm-re -, illetve a talaj felszínén 0 °C alá süllyed a hőmérséklet. Ha pedig a nedves talajréteg hőmérséklete 0 °C alá süllyed, a talajban levő szabad víz megfagy. A talajfagy átlagos mélysége 25-35 cm, csak az igen kemény, szigorú teleken hatol le a fagy 1 m mélységig. Ez a zóna mindenképpen csak rövid ideig maradhat fagyott, mert a mélyebb rétegek télen a legmelegebbek, és a hőenergia a melegebb rétegektől állandóan áramlik a felső talajrétegek felé, ezzel meggátolva a fagy mélyebbre hatolását és tartós fennmaradását. A fagyás megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a talajmunkálatok elvégzését, a talaj vízbefogadó képességét nagymértékben korlátozza, ezért a fagyott talajon hirtelen olvadás vagy nagyobb esőzés után fennáll az elárasztás veszélye.

Hogyan prognosztizálhatjuk a tavaszi fagyokat?

Tavasszal a fagyveszélyes időszakban folyamatosan mérni kell, és 7, 13 és 19 órakor is le kell olvasni a száraz vagy más néven léghőmérsékletet (a levegő hősugárzás ellen árnyékolt, száraz érzékelőjű hőmérővel mért hőmérsékletét) és a nedves hőmérsékletet (azt az egyensúlyi hőmérsékletet, amely nedvesített érzékelőjű hőmérőn mérhető a hő- és nedvességcsere egyensúlyának beállása után). Ezekből az értékekből meghatározható a levegő relatív páratartalma (adott hőmérsékleten a levegőben található pára mennyiségének és az ugyanezen a hőmérsékleten lehetséges legnagyobb páramennyiségnek az aránya, százalékban kifejezve) és a harmatpont (az a hőmérséklet, amelyre a levegőnek le kell hűlnie ahhoz, hogy a benne lévő vízgőz kicsapódjon). Amennyiben a 13 órai harmatpont +2,5 °C alatt van, a következő hajnalon a fagy valószínűsége nagy. Ilyen esetben a fagy elleni védelmet délután elő kell készíteni. A harmatpont meghatározását 19 órakor meg kell ismételni. Ha a harmatpont szintén +2,5 °C alatti, az ég tiszta, és szélcsend van, akkor másnap hajnalra fagy várható.

Forrás:

https://www.agraroldal.hu/talajfagy-kifejezes.html

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjöttek a fagyosszentek, és kiderült, kell-e tartanunk tőlük

2024. május 13. 06:10

Kedden derült, napos idő lesz, helyenként gomolyfelhőkkel, csapadék nélkül. A minimum-hőmérséklet általában 7 és 12 fok között alakul.

Soha nem látott özönvíz pusztított az Egyesült Arab Emírségekben

2024. május 3. 11:10

Az Egyesült Arab Emírségekben óriási eső és áradás pusztított. Otthonok és üvegházak semmisültek meg a viharban.

Többfelé ritkásak a repceállományok, az akácnak is rosszul jött a hűvös idő

2024. április 26. 16:10

A kalászosok intenzíven növekednek, egyre többfelé a kalászhányás fázisában járnak, az őszi káposztarepce pedig virágzik.

Havazik: totális kárt szenvedhet a német mezőgazdaság

2024. április 23. 07:10

Az idő nem kíméli a szántóföldi növényeket. Az első magokat már elvetették, azok pedig csírázásnak indultak, ezáltal tökéletes célpontként szolgálnak az elkövetkező éjszakákon megjelenő fagy számára.

Intenzív talajélet nélkül nincs hatékony növénytermesztés, avagy a baktériumkészítmények szerepe a szárbontásban!

2019. október 9. 08:06

A szántóföldön termesztett növénykultúrák betakarított termése a teljes növényi biomassza kevesebb, mint 50%-a. A fennmaradó nagyobb rész melléktermék, melynek jelentősebb része nem kerül vissza a talajba. A gabonafélék, ipari és takarmánynövények gyökér és szármaradványa átlagosan a 8-10 tonnát is elérheti hektáronként.

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Mit lehet tenni, ha nem terem a padlizsán?

2023. augusztus 6. 04:39

Padlizsánom gyönyörű, egészséges, számos virágot hoz, de termés egyáltalán nem képződik. (Már tavaly is így volt, nem ugyanoda van ültetve.) Mit lehet tenni?