Agrárgazdaság

Az ukrán gabonaexport 28,2 millió tonnánál tart a szezonban

Agrofórum Online

Ukrajna gabonaexportja a 2022/23-as gazdálkodási szezonban, amely júniusig tart, 29,2 százalékkal, 28,2 millió tonnára esett vissza, az orosz invázió okozta kisebb betakarítás és logisztikai nehézségek, valamint a mezőgazdaság helyzete és a termésviszonyok miatt a kijevi szakminisztérium adatai szerint.

A mennyiség mintegy 10,1 millió tonna búzát, 16,2 millió tonna kukoricát és 1,9 millió tonna árpát tartalmazott. Az export az előző szezon azonos szakaszában 39,9 millió tonna volt. A kijevi tárca tájékoztatása szerint az eddigi februári gabonaexport, február 8-án elérte az 1,26 millió tonnát, szemben a tavalyi év azonos időszakának 1,43 millió tonnájával.

Az ukrajnai orosz invázió okozta, csaknem hat hónapos blokád után július végén három ukrán fekete-tengeri kikötőből oldották fel a szállítási korlátozásokat a Moszkva és Kijev között az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött megállapodás értelmében.

A globális gabonatermesztő és -exportőr Ukrajna gabonatermelése valószínűleg körülbelül 51 millió tonnára esett tiszta tömegben 2022-ben a 2021-es rekord 86 millió tonnáról – számolt be a Reuters hírügynökség. A tisztviselők a visszaesést az ország keleti, északi és déli régióiban regisztrálták számottevően.

Moszkva szerint az EU nem teljesíti az ígéreteit

Oroszország azt közölte, hogy a fekete-tengeri gabonaegyezmény keretében az orosz export blokkolásának feloldására irányuló munka nem kielégítő, és azzal vádolta az Európai Uniót, hogy nem tartja be ígéreteit – jelentette a TASS hírügynökség.

Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes megjegyzései a Moszkva és Kijev között kötött ENSZ-megállapodásra utalnak, amely az ukrajnai háború miatt a fekete-tengeri kikötőkben visszatartott gabonaexport felszabadítását célozta. Vlagyimir Putyin orosz elnök tavaly azt mondta, hogy Oroszországot és a fejlődő világot „becsapta” az ukrán gabonaexport-megállapodás, és megígérte, hogy felülvizsgálja annak feltételeit, ami azzal is járhat, hogy korlátozza a szállítmányokat. Ez a fogadó országokban jelenthet problémákat.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ennyit változtak a földárak Európában

2025. február 3. 08:10

Az Európai Unióban a termőföldárak széles skálán mozognak: kaphattunk egy hektárt 4491 euróért, máshol akár 283 039 eurót is fizethettünk 2023-ban.

Emelkedő faárakat hozhat 2025

2025. január 30. 12:10

A lucfenyő iránti keresletjavulás és az exportpiacok erősödése pozitív kilátásokat kínál, de az európai piac problémái beárnyékolják a fejlődést.

A kakaó vezette a globális árupiaci áremelkedést tavaly

2025. január 30. 07:10

Nagy a baj a legkelendőbb élvezeti cikkekkel: a kakaó ára csaknem háromszorosára nőtt, az arabica kávé ára pedig 40 éves rekordot döntött.

Félmillió forint felett az átlagos agrárbér Magyarországon

2025. január 29. 10:10

Az előző év azonos időszakához képest novemberben a 10 százalékot is meghaladta a mezőgazdasági átlagbérek növekedése.

A szójabab árcsökkenése magával húzta a búza és a kukorica kurzusát

2023. június 15. 06:36

A szójabab esetében a keresleti forgalom negatívuma 1,6 millió tonna visszaesés az Európai Unió szójabab importjában.

Jelenleg még kevés a kórokozó és a kártevő a növényállományokban

2020. március 9. 11:52

Jelenleg számottevő mennyiségű kórokozó vagy kártevő nem fertőzi az állományokat, de az idősebb leveleken azért megtalálhatóak az őszi fertőzés tünetei.

Nagyobb lehet az orosz búzatermés – csökkentek az árak

2023. november 10. 13:10

Erős eladói nyomást lehetett tapasztalni a csütörtöki kereskedési napon a terménypiacokon. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Virágzás után „megcukrozza” a búzát egy gazda

2024. július 8. 16:10

Egy gazdálkodó évek óta kísérletezik azzal, hogy nitrogén és cukor keverékével permetezi a búzát. Az eredmény: nagyobb fehérjetartalom és termés.