A február végi tavaszt idéző időjárás megszakította a növények kényszernyugalmi állapotát, és több növényen megkezdődött a rügyfakadás. Ez több dísznövényt (Forsithia, orgona, kikeleti bangita, stb.) érint, de a gazdasági növények közül a kajszi, a körte és a cseresznye rügyein is a fakadás jelei mutatkoznak.
A korai rügyfakadás veszélyei közismertek, megvan az esélye a termőrügyek elfagyásának, így jobban járnánk, ha visszatérne az időjárás a normális kerékvágásba. A növények jelenlegi állapota jelzi, hogy a tavaszi metszési munkákat el kell kezdeni. Fontossági sorrendben a kajszival, a mandulával, a meggyel, a cseresznyével, az almával, a körtével és a szőlővel kezdjünk, és az őszibarackot hagyjuk a munkálatok végére. Ennek az oka, hogy az őszibarack betegségei akkor terjednek leglassabban, ha a virágzás közeli állapotot megvárjuk a metszéssel. Ettől függetlenül a rezes lemosó permetezést metszetlen állapotban is el kell végezni, nehogy a tafrinás levélfodrosodás elhatalmasodjon a kifakadó leveleken. Növényvédelmi szempontból nagyon fontos a fák sérült, beteg részeinek az eltávolítása, a szellős ágrendszer kialakítása, a gyökérsarjak eltávolítása (meggy, alma, körte). Szedjük le a fákról a rajta maradt gyümölcsmúmiákat, mert ezek a legfontosabb fertőzési forrásai a moníliás gyümölcsfertőzésnek. Lehetőség szerint kapargassuk vagy drótkefézzük le az áttelelő atkatojásokat, a pajzstetű fertőzés nyomait, az almafa vértetű viaszborítását, amit a fák gyökérnyaki részén is el kell végezni, mert elsősorban itt telel át a vértetű.
Ha mindezzel végeztünk, jöhet a lemosó permetezés. Ha a megmetszett fákon nincs rovarfertőzés nyoma, akkor elegendő a rezes-kénes lemosó permetezés. A kártevővel is találkoztunk a metszés során, akkor olyan lemosó szert válasszunk, mely a réz és a kén tartalom mellett olajos hatóanyagot is tartalmaz. Az olaj vékony rétegben szétterülve bevonja a kártevők áttelelő képleteit, nem jutnak levegőhöz és megfulladnak. A permetezést bő permetlével, lemosásszerűen végezzük, hogy minden repedésbe eljusson, vonja be a fát teljes mértékben.
A rezes lemosó permetezést a csonthéjas fák esetében, időjárástól függően több alkalommal is célszerű elvégezni, mert a kezdeti moníliás virág-és hajtásfertőzés és az őszibarack tafrinás levélfodrosodás elleni védekezés legjobb megoldása.
A télvégi lemosó permetezést ne csak a haszonnövényeken, hanem díszkertünk fás növényein végezzük el, mert a kártevők és a betegségek itt is károsítanak, több közös károsító található ezen a növényeken is.
A metszés során nagy tömegű gally-és ágnyesedék keletkezik minden évben. Erre ne úgy tekintsünk, mint hulladék, hanem felaprítva tökéletes alapanyag talajunk szervesanyag pótlására. Az apróra zúzott gallyak, ágdarabok talajtakarásra, mulcsozásra kiválóan alkalmasak, de a komposztkészítés során is felhasználhatók, nedvdús növényi maradványokkal elkeverve vagy rétegezve.