Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: eljött a tavaszi metszési munkák ideje

Agrofórum Online

A február végi tavaszt idéző időjárás megszakította a növények kényszernyugalmi állapotát, és több növényen megkezdődött a rügyfakadás. Ez több dísznövényt (Forsithia, orgona, kikeleti bangita, stb.) érint, de a gazdasági növények közül a kajszi, a körte és a cseresznye rügyein is a fakadás jelei mutatkoznak.

A korai rügyfakadás veszélyei közismertek, megvan az esélye a termőrügyek elfagyásának, így jobban járnánk, ha visszatérne az időjárás a normális kerékvágásba. A növények jelenlegi állapota jelzi, hogy a tavaszi metszési munkákat el kell kezdeni. Fontossági sorrendben a kajszival, a mandulával, a meggyel, a cseresznyével, az almával, a körtével és a szőlővel kezdjünk, és az őszibarackot hagyjuk a munkálatok végére. Ennek az oka, hogy az őszibarack betegségei akkor terjednek leglassabban, ha a virágzás közeli állapotot megvárjuk a metszéssel. Ettől függetlenül a rezes lemosó permetezést metszetlen állapotban is el kell végezni, nehogy a tafrinás levélfodrosodás elhatalmasodjon a kifakadó leveleken. Növényvédelmi szempontból nagyon fontos a fák sérült, beteg részeinek az eltávolítása, a szellős ágrendszer kialakítása, a gyökérsarjak eltávolítása (meggy, alma, körte). Szedjük le a fákról a rajta maradt gyümölcsmúmiákat, mert ezek a legfontosabb fertőzési forrásai a moníliás gyümölcsfertőzésnek. Lehetőség szerint kapargassuk vagy drótkefézzük le az áttelelő atkatojásokat, a pajzstetű fertőzés nyomait, az almafa vértetű viaszborítását, amit a fák gyökérnyaki részén is el kell végezni, mert elsősorban itt telel át a vértetű.

Ha mindezzel végeztünk, jöhet a lemosó permetezés. Ha a megmetszett fákon nincs rovarfertőzés nyoma, akkor elegendő a rezes-kénes lemosó permetezés. A kártevővel is találkoztunk a metszés során, akkor olyan lemosó szert válasszunk, mely a réz és a kén tartalom mellett olajos hatóanyagot is tartalmaz. Az olaj vékony rétegben szétterülve bevonja a kártevők áttelelő képleteit, nem jutnak levegőhöz és megfulladnak. A permetezést bő permetlével, lemosásszerűen végezzük, hogy minden repedésbe eljusson, vonja be a fát teljes mértékben.

Az ágnyesedékeket talajtakarásra is felhasználhatjuk

A rezes lemosó permetezést a csonthéjas fák esetében, időjárástól függően több alkalommal is célszerű elvégezni, mert a kezdeti moníliás virág-és hajtásfertőzés és az őszibarack tafrinás levélfodrosodás elleni védekezés legjobb megoldása.

A télvégi lemosó permetezést ne csak a haszonnövényeken, hanem díszkertünk fás növényein végezzük el, mert a kártevők és a betegségek itt is károsítanak, több közös károsító található ezen a növényeken is.

A metszés során nagy tömegű gally-és ágnyesedék keletkezik minden évben. Erre ne úgy tekintsünk, mint hulladék, hanem felaprítva tökéletes alapanyag talajunk szervesanyag pótlására. Az apróra zúzott gallyak, ágdarabok talajtakarásra, mulcsozásra kiválóan alkalmasak, de a komposztkészítés során is felhasználhatók, nedvdús növényi maradványokkal elkeverve vagy rétegezve.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Nagy bajba kerülhet a magyar kertészet egy évtized múlva

2024. március 14. 14:10

Kertészeti mentorprogramot indítanak a szentesi termelők. Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás.

Online vásárláskor is keresni kell a növényútlevelet!

2023. március 20. 10:33

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt.

Már nem csak fólia alá lehet veteményezni – áprilisi kertészeti teendők

2019. április 17. 08:40

Már bőségesen benne vagyunk az április hónapban, az évnek azon szakaszában, amikor megkezdődnek a szabadföldi munkálatok a veteményesekben is. Persze már hetekkel ezelőtt el lehetett vetni például a borsót is szabadföldbe, de a munka dandárja csak most kezdődik.

Egy japán termelő 12,5 kg epret termeszt négyzetméterenként az emelőrendszere révén

2023. május 30. 10:17

Ez egy szenzációs eredmény, ugyanis ezzel a spanyol cég által gyártott termesztő sorokkal sikerült minimalizálni a növények árnyékolását, így maximalizálva a termesztési kapacitást.