Március utolsó hetében beköszöntött az igazi tavaszias időjárás.
Megszűntek az éjszakai fagyok, nappal pedig 15 C0 körüli hőmérséklet melegíti a talajokat. Említésre méltó csapadék most sem esett, így a talaj felső rétege tovább száradt és a gyakori szél több helyen porviharokat idézett elő. A növények nedvesség-utánpótlása az alsóbb vízkészletből lehetséges, mert jelentősebb csapadékra továbbra sem számíthatunk. Ideje befejezni a gyümölcsfák metszését, mert minden gyümölcsféle fakad, a mandula, a kajszi és az őszibarack virágzik. Ez az időszak a kritikus a csonthéjas termésű fák növényvédelme szempontjából, mert ebben a fenológiai fázisban a legérzékenyebbek a moníliás virág- és hajtásfertőzésre. Ez az igen agresszív kórokozó gombabetegség elsősorban a virágokon keresztül fertőzi meg a növényeket, a virág hervadás szerűen elhal a fertőzéstől, betegség megfertőzi a hajtást és a vesszőt is. Járványos fertőzés hűvös, csapadékos időben alakul ki, de a betegség kialakulásához elegendő a párás környezet is. Virágzás idején réz tartalmú gombaölő készítménnyel nem célszerű védekezni, helyette más szerves kontakt és felszívódó készítményeket érdemes használni.
Ugyancsak fontos az őszibarack tafrinás levélfodrosodása elleni kezelések folytatása. A rügyfakadásig használt réz jó szolgálatot tett a kórokozó ellen, virágzástól kezdődően viszont terméskötődésig más, nem réztartalmú készítményeket használjunk. A levélfodrosodás járványos terjedéséhez hideg és csapadékos napok kellenek, mint például a januári időjárás. Ilyenkor a csapadék a kórokozó spóráit bemossa a rügypikkelyek közé, és a rügyben levő levélkezdemények fertőződnek meg, így rügyfakadáskor már beteg levélkék bújnak elő. A fertőzésveszély csak tartós felmelegedés után múlik el, de egyes érzékeny fajtákon, csapadékos, hűvös nyáron a termés is megfertőződhet.
Az enyhe tél miatt a szamóca tavalyi lombozatának zöme nem száradt el, most is a fakadó töveken zöldell. Az idős leveleken áttelelt a mikoszferellás levélfoltosság, mely most a fakadásnak indult fiatal levélkéket veszélyezteti. Az átfertőződés megelőzése érdekében szedjük le a beteg leveleket, vagy védekezzünk a kórokozó ellen valamelyik engedélyezett készítménnyel.
Ha virágzik az aranyfa (Forsythia), akkor itt az ideje a rózsák metszésének. Az általános szabályok betartása mellett különösen fontos a beteg, elszáradt ágak eltávolítása. Az enyhe tél miatt a szokásosnál is több idős levél maradt a rózsákon, rajta a leghirhedtebb betegség, a csillagrozsda, vagy más néven a diplokarponos betegség áttelelt kórokozójával. Metszés után azonnal végezzük el a rezes lemosó permetezést a beteg töveken, így megelőzhető a fiatal hajtások átfertőződése.