3℃ -1℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: védekezzünk a varasodás és a lisztharmat fertőzése ellen

Agrofórum Online

Az előző héten tovább folytatódott a légköri frontoktól mentes, mérsékelten melegedő időjárás.

Országos csapadék nem volt, inkább helyi záporok alakultak ki, így tovább tart a talajok vízkészletének csökkenése. A nappali és éjszakai hőmérséklet közötti nagy eltérés miatt rendszeresen erős a reggeli harmatképződés, ezért több kórokozó fertőzési veszélye jelentősen megnövekedett.

Az alma és a körte ültetvényekben a mérsékelten meleg, de párás környezetben a varasodás fertőzés veszélye igen magas. Az almán a leveleken, a körtén pedig a kis terméseken figyelhetők meg az első varasodás foltok. A reggeli hosszantartó nedvességborítás kedvező feltételeket teremt további friss tünetek megjelenéséhez és a terjedéshez. Ebben a helyzetben a preventív védekezéseknek rendkívül nagy a jelentősége, akárcsak a lisztharmat fertőzés elleni kezeléseknek, ahol gyakori a primer fertőzés, de a gyors szekunder fertőzést a varasodással ellentétben a mérsékelt meleg nem segíti elő. Az erwiniás fertőzés feltételei a mérsékelt meleg miatt továbbra sem adottak. Az almafa levélpirosító levéltetű fertőzés tovább csökkent, viszont a zöld almafa levéltetűvel fertőzött hajtások száma növekedőben van. Erről tanúskodik, hogy a hangyák intenzíven látogatják a fertőzött fákat, és gondozzák a levéltetveket a mézharmat kiválasztás növelése érdekében. Körtésekben megugrott a hajtáshervasztó darazsak tevékenysége, főként házikertekben gyakran láthatunk megszúrt és elhalt hajtásvéget a fákon, akárcsak a körtelevél-gubacsatka fertőzést, ami helyenként már levélcsúcs elszáradásban jelentkezik. Az almamoly rajzása kis mértékben növekvő tendenciát mutat, de elmarad az ilyenkor szokásos csapdafogási adatoktól, ez jellemző az almalevél aknázómoly repülésére is.

Gubacsatka fertőzés

Csonthéjas ültetvényekben, elsősorban a házikertekben és az útmenti fákon markánsan látszik a moníliás virág- és hajtásfertőzés következménye, alig lehet egészséges fát látni, kisebb-nagyobb károsodással mindenütt találkozhatunk. Jelentősen emelkedett a szilvamoly első nemzedékének a rajzása az előző időszakhoz képest, sok a csapdába esett keleti gyümölcsmoly is, de itt mérsékelt emelkedést tapasztalhatunk. Az őszibarackfákon megkezdődött a tafrinával fertőzött levelek hullása fákról, az újabb levelek kihajtása jelentős energiát von el a fáktól.

A szőlő intenzív növekedése mellett az érzékeny tőkéken egyre több a levélatkával és a gubacsatkával fertőzött levél, a védekezéseket minél előbb célszerű elvégezni a további terjedést megakadályozandó. A tarka szőlőmoly repülése még most is mérsékelt, de változó mértékű a helyi viszonyok függvényében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Megjelentek a lisztharmat első tünetei az almafákon

2020. április 15. 15:39

A lisztharmat most még elsősorban a tavaly befertőződött, úgynevezett „gyertyás” vesszőkön jelentkezik, de a kórokozó párás-meleg időszakban a környező fiatal hajtásokra is veszélyt jelent.

Töretlenül terjeszkedik az almafa vértetű

2020. június 25. 04:36

Az almafa vértetű a dús lombozat védelmében folyamatosan terjeszkedik a vesszőkön és a hajtásokon. A szívogatás nyomán, a fiatal vesszőkön sejtburjánzás indul el, amit a viaszbevonat most még eltakar.

Mire ügyeljünk az ősszel termő alma nyári növényvédelme során?

2023. július 20. 04:36

Várom szíves válaszukat almával kapcsolatos kérdésemre! Mire ügyeljek az ősszel termő almafám nyári növényvédelme során?

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!