Szőlő-Bor

Kedvez a fagy a szőlőnek, megfagynak a kártevők

Agrofórum Online

Ideálisnak mondható a mínusz 5-10 fokos hőmérséklet, mivel a kártevők, kórokozók áttelelő alakjai megfagynak.

Fagypont alatti hőmérséklet mellett is napos időt hozott a Vince-nap, így a hiedelmek szerint bőséges termés vár a borászokra. Januárban egyébként is jótékony hatása van a nagy hidegnek, tavasszal viszont súlyos károkat okozhatnak a mínuszok.

Bár eredetileg a Villányi borvidékhez közeli Drávaszögből terjedt el a Vince-nap hagyománya a szőlősgazdák körében, néhány éve Tokaj-Hegyalján is meghonosították az évkezdő programot. A világörökségi borvidék szőlőszenteléssel és az újbor megáldásával ünnepli Vince napját, idén egyúttal disznótorosra is várják a vendégeket. A helyi termelők újborát az áldás után meg is kóstolhatja a közönség, az előző évi termésből készült nedűnek ez tehát a premierje. Vince napja annak ellenére termésjósló hagyomány, hogy Szent Vince a francia és német vincellérek, a borkereskedők és a vigneroni szőlőhegyek védőszentje. A hagyomány szerint január 22-én a gazdák a „vincevesszőből” jósolták meg a szüret gazdagságát. A vesszőket vázába tették, és megvárták, hogy kihajtsanak. Ha sok rügy volt rajta, akkor bőséges termést jósoltak. Az időjárásnak is jelentősége volt, napos idő esetén szintén jó bortermést reméltek őszre. Innen ered: ha fénylik Vince, megtelik a pince. Illetve: ha csepeg, csurog, kevés lesz borod.

Ideális mínuszok

A januári fagyok viszont szerencsére nem okoznak nagyobb károkat. Molnár Gábor mátrai borász szerint ideálisnak mondható a mínusz 5-10 fokos hőmérséklet, mivel a kártevők, kórokozók áttelelő alakjai megfagynak, a szőlőnek viszont meg se kottyan ez a hideg. Úgy látja, egyelőre nem kell félteni a 2016-os bort, de tartósan mínusz 15 fok alatt már károsodás érheti a növényeket. A Molnár és Fiai Pincészet tulajdonosa szerint az sem tragédia, ha rövid időre feljebb kúszik a hőmérő higanyszála. Mint mondta, megfelelő metszéssel könnyedén lehet korrigálni a fagykárokat, sőt a szőlő mellékrügyről is jó termést hozhat. A tavaszi fagyok viszont súlyosabb károkat okozhatnak: ha lefagy a hajtás, és vele együtt a fürt is, sovány szüret várható. Ez történt 2011-ben a Mátrában: a fagyra kifejezetten érzékeny muskotály a szokásos hektáronkénti 100 helyett csak 15-20 mázsa termést hozott.

Spórolni lehet

– A jelenlegi időjárással a borászok pluszjövedelemre is szert tehetnek, ugyanis kevesebbet kell majd növényvédelemre költeni, akár a permetezésen is lehet spórolni – fogalmazott Molnár Gábor. Kifejtette, hogy a hidegebb időben csökken a lisztharmat és a gombás fertőzések kockázata, de még a szőlőmoly és egyéb rovar kártevők jelenléte is. De ehhez kell tavasszal elegendő eső is, ami után a kellemesen meleg, száraz idő megakadályozza a kártevőknek kedvező pára kialakulását. Az abasári borász szerint a jelenlegi idő jó borokat eredményezhet Tokaj-Hegyalján és Villányban is. A nagyobb területtel rendelkező pincék már januárban elkezdik a metszést, hogy tavaszra, rügyfakadásra minden dűlővel, sorral végezzenek. Eközben vizsgálják, milyen állapotban van a szőlő, hogy a valóban kiváló termésre alkalmas, legegészségesebb rügyeket hagyják meg a tőkén.

(MNO)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

Készüljön fel az őszi növényvédelemre a Nufarmer Magazin 31. számából!

2021. augusztus 31. 06:54

Változik a klíma, amihez alkalmazkodnia kell a technológiánknak is. Mire számítsunk, hogyan reagáljunk?

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

A palackba zárt természet

2021. október 23. 07:35

A Grál Pincészet a csúcsgasztronómiába, illetve a hozzáértő magán vásárlók számára forgalmaz a kezdetektől fogva.

Szalmaborhoz töppesszünk szőlőt!

2020. november 5. 11:44

Milyen összefüggés van a klímaváltozás, a szőlőtermesztés, valamint a töppesztés eljárásával készült szalmaborok között? Vajon mit takar a ciprusi manna kifejezés? Kovács Barnabás, a Szent István Egyetem Georgikon Campusának munkatársa észak-olaszországi gyakorlati útja során egy speciális borkészítési módszerrel ismerkedett meg, amely bár Európa számos borvidékén évszázados tradícióval rendelkezik, hazai viszonylatban csak néhány pincészet alkalmazza.