Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzív a moníliás fertőzés kialakulása a gyümölcsökön

Agrofórum Online

Az elmúlt napok időjárását a változékonyság és az átlagosnál hűvösebb, csapadékosabb időszak jellemezte. A mediterrán térségből érkező nagy nedvességtartalmú frontok sok csapadékot szállítottak, helyenként a havi csapadékot meghaladó eső hullott, többfelé jéggel társulva. A nappali maximum hőmérséklet nem haladta meg a 20-25 Celsius-fokot, éjjelente pedig 10-15 fokra süllyedt a levegő hőmérséklete. A relatív páratartalom folyamatosan magas volt, ez pedig kedvezett néhány gombabetegség terjedésének.

Almatermésű ültetvényekben, különösen a házikertekben a varasodás terjedése felerősödött a lombozaton és a gyümölcsökön egyaránt friss tünetek jelentek meg. A lisztharmat fertőzés stagnált a hosszú ideig tartó nedvességborítás miatt, de szárazabb napszakokban és a csapadékos periódus megszűnte után újabb fertőzési hullám alakulhat ki. A jégveréstől sérült vagy molyrágta gyümölcsökön intenzív a moníliás (Monilia fructigena) fertőzés kialakulása, az egymással érintkező termések közül egyszerre több is megbetegszik.

Nem magas szinten, de folyamatosan rajzik az almamoly és a levélaknázó moly. Előbbi faj károsítása elhúzódó, entomológusok szerint már három nemzedékes rovarként még szeptemberi károsításra is számítani kell. A viharos napok, illetve a molykárosítás miatt jelentős a gyümölcshullás, lehetőség szerint a lepotyogott almát, körtét távolítsuk el, forgassuk le, mert folyamatosan fertőzi az egészséges termést, így a téli tárolhatóság is csökkenni fog. Sok körtefán látható a körterozsda jellegzetes tünete, ami szintén előidézheti a beteg levelek lehullását.

Alma moníliás fertőzése

A csonthéjas termésű ültetvényekben továbbra is jelentős a sztigminás és a blumeriellás levélfoltosság fertőzése. A szüret után „elfeledett” fák lombvesztése felerősödött, megállt a termőrügyek differenciálódása, a fák alatt már most sok a beteg levél. A fertőzött lombot távolítsuk el, a fákat pedig kontakt hatású készítmények valamelyikével kezeljük le a fertőzés további terjedésének megakadályozása érdekében! Szilvásokban a korábbi molyfertőzés miatt szintén sok a lehullott gyümölcs, szinte az összes moníliás. Érzékenyebb fajták levelein megjelent a vörösfoltosság tünete. A leszüretelt fákat kezeljük kontakt készítményekkel a fertőzés megállítása érdekében!

Egyértelműen felerősödött a nyugati dióburok fúrólégy rajzása, így indokolt az ellene való védekezés. Az elhúzódó rajzás miatt ismételt kezelésekre lesz szükség, ugyanakkor a gnomóniás és a baktériumos levél- és termésfertőzés ellen is permetezni kell, mert a korábbi esőzések újabb lendületet adtak mindkét kórokozó támadásának.

Selyemfényű puszpángmoly

A szőlőn felerősödött a fiatal levelek peronoszpórás fertőzöttsége, ugyanakkor a lisztharmat fertőzés kis mértékben lelassult, a korábbi tünetek beszáradtak. A szürkepenészes és a feketerothadás jelen van a tőkéken, a sérült bogyókon terjed, de a szárazabb időszak csökkenti az újabb tünetek megjelenését. A zsendülő és vékony bogyóhéjú fajták esetében viszont fokozott a fertőzésveszély.

Poloska szívogat a paradicsomon

Az inváziós poloskafajok, különösen a zöld vándorpoloska lárvái és kifejlett egyedei a paradicsomon, a paprikán, de más növényeken tömegesen szívogatnak, a szívogatott termésen feltűnően virítanak a szívásnyomok. Nem tehetünk mást, mint két szüret között felszívódó és egyúttal rövid élelmezésegészségügyi várakozási idejű készítménnyel mérsékeljük a további károkat.

Az igen hosszú ideje rajzó selyemfényű puszpángmoly már most tetemes károkat okozott. A hernyók rágása már jelentős, de a lepkék rajzása is intenzív, a feromoncsapdák heti fogása egyes helyeken 100-as nagyságú, tehát a növények rendszeres átvizsgálása elkerülhetetlen a károk mérséklése érdekében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés - 04.05.

2022. április 5. 09:36

A kalászos gabonák állapota növényvédelmi szempontból az esőzések ellenére keveset változott. Az állományok zömében szórványos lisztharmat, szeptória, hálózatos és rinhospóriumos levélfoltosság fertőzés előfordul.

Most a mandula, a kajszi és az őszibarack megelőző védelme a legfontosabb feladat

2020. március 9. 12:30

Most a csonthéjasok moníliás virág- és hajtásfertőzésének a megakadályozása kell, hogy legyen a fő csapásirány a gyümölcsösök növényvédelmében.

Már támad a nyugati dióburok-fúrólégy

2021. július 14. 09:14

Július második dekádjában némi lehűlés után ismét 30 Celsius fok feletti hőmérséklettel tombol a nyár. Szeszélyes eloszlásban szinte az egész országban volt csapadék, de mennyisége a néhány millimétertől a kéthavi átlagig terjedt. A hirtelen hőmérsékletváltozás többfelé pusztító jeget is hozott, nem kímélve a szántóföldi és kertészeti kultúrákat. A jéggel sújtott területeken azonnali védekezéssel lehet csak megóvni a növényeket a további károsodástól.

Az esőtől reped a meggy, a cseresznye - károkat okozhat a monília

2020. június 17. 08:38

Az elmúlt időszak kiadós esőkkel, záporokkal, zivatarokkal, helyenként jégveréssel tarkított időjárása jelentős változásokat hozott a növény egészségügyi helyzet megítélésében. A növénykultúrák többségében eddig a száraz és aszályos idő elsősorban a kártevőknek kedvezett, a betegségek közül pedig a lisztharmat gombáknak. Ezen túlmenően más kórokozók a megjelenésen és az alacsony fertőzésen túlmenően nem okoztak veszélyhelyzetet.