Zöldség-Gyümölcs

A vásárlóknak most nem kell félniük, aligha drágul sokat idén az alma

Agrofórum Online

A tavalyinál csakis jobb éve lehetett a magyarországi almatermesztőknek 2023-ban, és valóban így is történt, május óta közel optimálisan alakul az időjárás a fák számára.

Magyarországon 2011-ben volt utoljára olyan rossz almatermés, mint tavaly. Egészen pontosan 12 esztendeje még a 300 ezer tonnát sem érte el a hozam, míg a rendkívül aszályos 2022-ben 350 ezer tonnát takaríthattak be a termelők.

Előtte 400 ezer és közel 780 ezer tonna között ingadozó termésmennyiségeknek örülhettünk, vagyis a tavalyi visszaesés valódi hidegzuhanyként érte az ágazatot. Idén a prognózis szerint ismét jobb lesz a helyzet, 500–550 ezer tonna közötti almatermés várható, amelyből mintegy 400–430 ezer tonna lehet ipari alma, és 100–120 ezer tonna étkezési alma – tudta meg a Pénzcentrum Apáti Ferenctől, a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnökétől.

Az almánál a szeszélyes időjárás és a termőterületek folyamatos, trendszerű csökkenése okozza a legtöbb fejfájást. A július közepén végzett felmérés alapján a jelentősebb tavaszi fagyok a Dunántúlon és az ország középső térségében (Zala és Bács-Kiskun vármegyékben mint jelentősebb termesztőkörzeteinkben) éreztetik hatásukat a termés mennyiségében.

Az időjárás május óta közel optimálisan alakul: bőséges a csapadékellátottság és összességében kevés, illetve rövid a kánikulai időszakkal járó hő- és sugárzási stressz. A fajták között kirívóan gyengén vagy jól teljesítő fajtát nem látunk, nagyobbrészt a fajták összehasonlításában is kiegyensúlyozottnak látszik a termés. A nagyobb hozam előrevetíti, hogy a magyarok egyik kedvenc gyümölcsének számító almánál idén nem kell nagyobb drágulásra számítani.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Ismét csökkentették az európai kukorica hozamprognózisát

2022. október 25. 08:02

A napraforgómag és a szójabab tervezett hozamát szintén csökkentették, és 16%-kal, illetve 18%-kal mérsékelték az ötéves átlaghoz képest.

Romlottak az uniós búza és az árpa hozamkilátásai

2019. április 15. 09:47

Öröm az ürömben, hogy még a mérsékelt előrejelzés is 14 százalékkal magasabb érték a tavalyi terméseredménynél.

A színes talajtakarás jelentősége

2021. szeptember 26. 10:44

A megfigyelések szerint a piros takarás hatására világosabb gyümölcsszín alakult ki, ami piacossága miatt kedvezőbbnek bizonyult, mint a fekete fólia esetében.

Az esőzések miatt jobb minőségű lehet az európai gabonatermés

2021. július 27. 08:12

Az Európai Unió MARS termésfigyelő egysége korlátozottan módosította a termésmennyiség-előrejelzéseit, arra hivatkozva, hogy több országban a kivételesen magas csapadék valószínűleg inkább a gabona minőségét, mintsem a hozamokat érinti.