Valószínűleg mindannyian hétről-hétre a hazai gyümölcsök után nyúlunk: almát, körtét, barackot vásárolunk magunknak és a családnak, miközben a világ túlsó felén az emberek nap mint nap olyan gyümölcsöket fogyasztanak, amelyeket mi meglehet, nem hogy nem kóstoltunk, de nem is láttunk még!
Lehet, ha elénk tennénk, elképzelni sem tudnánk, milyen lehet az ízük. Miért egészségesek, hogyan kell elfogyasztani őket? De még jobbat mondunk: ha külföldi piacokon látnánk őket, jó eséllyel a nevüket sem tudnánk, pedig a helyieknek ezek épp olyan „megszokottak”, mint nekünk a fent említett alma és barack.
Nos, azt javasoljuk, nézzünk körül együtt a világban, és ismerkedjünk meg a világ 5 legritkább gyümölcsével
Buddha keze
A Buddha keze egy illatos citromfajta, amelyben nincs gyümölcshús, sem lé vagy magok. Mégis a boldogság, a szerencse és a hosszú élet szimbólumának tekintik, mivel szokatlan, imádkozó kéz alakot formál – amelyet Buddha kezének tulajdonítanak.
A termés éretlenül harsogó zöld, később napsárga, és valóban ujjszerű formájú, ezért az ázsiai kultúrában nagy becsben tartják. A gyümölcs konyhai felhasználásának tárháza csaknem kimeríthetetlen. A héja, vagyis a termés külső része lereszelhető vagy vékonyan felszeletelhető bármilyen sós vagy édes ételbe.
Ugyancsak felhasználható koktélokba vagy akár egyszerű limonádéba, de remek aromát kölcsönöz a süteményeknek, tortáknak és mindenféle édes keksznek, mivel az édes ízt tökéletesen kiegészíti a friss citrusos utóízzel. A Buddha keze felhasználható még mártásokhoz, lekvárokhoz, chutney-khoz, vinaigrette-ekhez és pácokhoz. Sokoldalú kiegészítő, amelynek csak a saját kreativitásunk szab határt. Tápanyagokban nem bővelkedik, de sok C-vitamint biztosít az élelmi rostok és a kalcium mellett.
(Fotó: Pixabay)
Pitaja
Ez a gyümölcs a kaktuszfélék családba tartozik, helyenként sárkánygyümölcsnek is nevezik. Közép-Amerikában őshonos, és mára már az egész világon kapható. Alakja valamelyest a tojásra emlékeztet, bár annál kissé nagyobb. Külső héja bőrszerű, vöröses-rózsaszínű. Akadnak olyan fajták is, amelyek fehér vagy sárga színűek, de a vöröses színű változatot nagyobb valószínűséggel ismerjük fel. A héjat a sárkány bőréhez hasonlóan „tüskék” borítják, innen ered a neve is. A belseje olyan ízű, mint a kivi, a dinnye és a körte keveréke. A gyümölcshús lédús és lágy. Nemcsak finom, de rengeteg antioxidánst és C-vitamint is tartalmaz, valamint magas a rosttartalma.
(Fotó: juemi/Pixabay)
Ausztrál „ujjas” citrom
Ez a ritka gyümölcs, ha felvágjuk, úgy néz ki belülről, mint egy doboz a kaviár! Éppen ezért „kaviáros lime”-nak is nevezik. Maga a gyümölcs akkora (és olyan alakú), mint egy emberi ujj (innen ered a neve is), de első blikkre inkább egy kis, szúrós uborkára hasonlít.
Amikor a szánkba vesszük, érezhetjük a citrusos levét némi fanyar, enyhén édes ízzel keveredve. Bár az államokban egyre népszerűbbé válik, egyedi megjelenése miatt megérdemli, hogy felkerüljön a ritka gyümölcsök listájára.
Ez a gyümölcs ugyanis komplett élményt nyújt, hiszen nem csak az ízében gyönyörködünk, de élvezzük a szánkat megtöltő, kifröccsenő gyümölcslevet is, amikor a kis kaviárszerű falatokra ráharapunk. A pikáns ízvilágú gyümölcs káliumot, E-vitamint és folsavat is tartalmaz, a benne lévő rengeteg C-vitamin mellett.
Durián
A durián (vezérképünkön) egy olyan trópusi gyümölcs, amelyet a „gyümölcsök királyaként” emlegetnek. Ezek nagy, futball-labda méretű gyümölcsök, amelyek súlya változó. Nyitott állapotban a gyümölcs húsa krémszínű, és több karéjra oszlik. A magok ehetőek, de előbb meg kell főzni őket.
Ez a ritka gyümölcs egy másodperc alatt képes megosztani az embereket. Egyesek imádják az ízét, mások pedig ki nem állhatják még a gyümölcs közelségét sem, még akkor sem, ha az nincs is kinyílva! Néhányan úgy írják le a termést, hogy az illata rothadó ételekre emlékeztet, amelyek egy forró napon egy lezárt kukában pihennek.
Akadnak kíméletlen hangvételű jellemzései a gyümölcsnek, mások viszont úgy jellemzik, hogy pudingszerű állaga van, amely egyedülálló módon ötvözi az olyan édes ízeket, mint a vanília és a karamell, a hagyma és a fokhagyma csípős ízével. Akik szeretik, azok élvezik a gyümölcs beltartalmi értékét is, amely rostokat, C-vitamint, A-vitamint, B-komplex vitaminokat, köztük folsavat és tiamint, valamint antioxidánsokat tartalmaz.
A könnyezőpálma gyümölcse
Mielőtt bárki is azt hinné, hogy a könnyezőpálma ehető, gyorsan eláruljuk, hogy ebben a cikkben a növény terméséről van szó, amely meghökkentő módon hasonlít a magyar kukoricához. Ha elég napot kapnak, állítólag csodásan megérnek és isteni ízzel ajándékozzák meg azokat, akik megízlelik őket. Ez a gyümölcs Közép-Amerika esőerdeiben őshonos. Mexikói kenyérgyümölcsnek vagy „Monstera gyümölcsnek” nevezik.
Éretlenül enyhén mérgező, ám amikor beérik, magától „meghámozódik”, azaz lefeslik róla a héja, mintha felkínálná magát a fogyasztásra. A gyümölcs ízét úgy írják le, mint több gyümölcs kevert íze – tehát egyszerre kicsit ananász-, banán, eper és mangóízű. A gyümölcs gazdag C- és B-vitaminban, és olyan ásványi anyagokban, mint a kalcium és a foszfor. Bár ízletes, csak lassan szabad elfogyasztani és a mennyiségre is figyelni kell, mert magas rosttartalma miatt állítólag csúnyán meghajt.
(Vezérkép: Pixabay)