Növényvédelem

A zöld őszibarack-levéltetű új törzse ellen agresszívabb rovarokat kell bevetnünk

Agrofórum Online

Bár a neve alapján azt hihetnénk, hogy a zöld őszibarack-levéltetű csak a barackot támadja meg, e kártevő előszeretettel teszi tönkre a gazdák szabadföldi és üvegházi termését, így az uborkát, a tököt, a görögdinnyét, a spárgát, répaféléket, babot, de a brokkoli, a káposzta, a zeller, a kukorica, a padlizsán, a salátafélék, a paprika, a burgonya és a paradicsom sem ússza meg a pusztítást.

A paprikatermesztők világszerte harcolnak a Myzus persicae új törzse ellen, amely egyre gyakrabban támad és egyre nagyobb kárt okoz az üvegházakban. A termesztők válságára reagálva a Koppert az új törzs élettani jellemzőinek feltárására és a szabadföldi elterjedtségének diagnosztizálására összpontosította kutatásait.

A 2021-es szezonban számtalan paprikatermesztőnek okozott komoly gondot a Myzus persicae, ám a korábban alkalmazott növényvédő szerek és a Flonikamid hatóanyagú növényvédő szerek már nem tudták úgy visszaszorítani a levéltetveket, mint korábban. Mint kiderült, a Myzus persicae egy új genotípusa jelent meg az üvegházakban. A Wageningeni Egyetem kutatóközpontjának vizsgálatai kimutatták, hogy ez a kártevő sokkal kevésbé érzékeny a flonikamidra.

„Ennek eredményeképpen a protokollunk már nem bizonyult elégségesnek, különösen az energiaválság miatt az üvegházakban uralkodó alacsonyabb hőmérséklet miatt  – mondta Radbout Timmer, a vezető projektmenedzser. – Rájöttünk, hogy egy agresszívabb törzzsel van dolgunk, amely új megközelítést igényel.” 

Az új törzs alapos diagnosztikai vizsgálata után a Koppert két megoldást dolgozott ki: egy gyorsan alkalmazható stratégiát és egy folyamatos kutatással és teszteléssel járó hosszú távú stratégiát.

„Az új törzs rohamosan kiszorítja a korábbit, és már olyan kultúrákban is megtalálható, mint a padlizsán, a káposzta, a krizantém, a rózsa és sok más növény, ráadásul Európa-szerte elterjedt. A termelőktől szerzett adatok alapján rájöttünk azonban, hogy az Aphidius matricariae (Aphipar-M) a hagyományosan szabadon engedett Aphidius colemani (Aphipar) fajnál háromszor gyorsabban megtelepedett a kultúrában  – folytatta Radbout –, ezért most már az Aphipar-M-re összpontosítunk.”  

A hosszú távú megoldáshoz azonban a célnövényekre vonatkozó új jelölteket is vizsgálják, így például az új parazita darázsfajt, amely még hatékonyabb az eddig bevetett rovaroknál, de olyan entomopatogén gombafajokat is tesztelnek, amelyek levéltetveken és katicabogár-fajokon élősködnek, de hasznos kiegészítői lehetnek a rendszernek. Emellett a növényvédő szerek mellékhatásait is tanulmányozzák.

„Az új termesztési szezon előtt időben közzétesszük a paprika protokoll első frissítését, amely jobb stratégiát kínál a zöld őszibarack-levéltetű új rezisztens törzsének elleni küzdelemhez”  – jelentette ki Radbout.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Új biológiai megoldás a zöld vándorpoloska ellen

2021. augusztus 8. 06:39

A Koppert új biológiai megoldás fejlesztésén dolgozik a Nezara viridula, vagyis zöld vándorpoloska megfékezése érdekében.

Hogyan fertőtlenítsük a talajt?

2019. május 2. 11:29

A növényvédelem egyik legproblémásabb pontja a talajfertőtlenítés kérdése, ugyanis a talajfertőtlenítő beavatkozásunk hatása vizuálisan kevésbé követhető nyomon, nem látjuk közvetlenül a hatást, mint például egy permetezés esetén.

Változó a kórokozó-paletta

2021. október 1. 05:36

Az eredmények azt mutatják, hogy a mérsékelt övi régiók éghajlatfüggő hozamnövekedését mérsékelni fogja a növekedő kár- és kórokozónyomás.

Avoxa Peak – Kettős védelem az egyszikűek ellen

2023. január 31. 09:34

Az egyszikű gyomok egyre jelentősebb gondot okoznak a kalászos gabonákban. Fertőzésük egyre nagyobb területeket érint, egyre többször van szükség a védekezésre.