Növénytermesztés

Szántás után tényleg mindig esik az eső?

Agrofórum Online

Egy amerikai mondás szerint az „eke”, tehát a szántás meghozza az esőt. Kutatók annak jártak utána, van-e ennek igazságtartalma – az eredmény a magyar gazdáknak is érdekes lehet.

Mi okozza az esőt? Sokszor viccelődünk azon, hogy elég lemosni az autót vagy megpucolni az ablakot, és rögtön a nyakunkba szakad az áldás, de valójában mindannyian tudjuk, hogy nincs más kapcsolat közöttük, csak a véletlen.

Azt az állítást, hogy a szántást követően eső várható, a 19. században Amerikában találták ki annak érdekében, hogy az Óz a csodák csodájából is ismert Nagy Síkságra (Great Plains) csábítsák a betelepülőket. Egészen konkrétan azt állították, hogy a száraz-félszáraz éghajlatú vidék megművelésével növekszik a csapadék előfordulásának gyakorisága, és párásabbá válik a levegő. Azóta több kutatás is megcáfolta ezt az állítást, bár nagyon eltértek egymástól az időjárási modellekből számított eredmények és a gyakorlati megfigyelések.

Az arizonai egyetem PhD-hallgatója és konzulense is foglalkozott a témával, mivel feltűnt nekik, hogy még a szaklapokban is eltérő eredmények olvashatók. Bárki számára elérhető adatokkal dolgoztak, amelyeket atmoszférakutató obszervatóriumok gyűjtöttek össze Oklahoma és Kansas államokban 2002 és 2011 júniusa és szeptembere között. Azokat az adatokat vizsgálták, amelyek a reggel mért talajnedvesség és a délutáni csapadék közötti összefüggéseket mutatták.

Három összetevőre van szükség az esőhöz: a talajból, növényekből és atmoszférából származó nedvességre; a levegő feláramlására a talajszintről a hűvösebb légkörbe, amire száraz talaj esetén nagyobb az esély; továbbá magas páratartalmú levegő érkezésére.

A kutatók azt találták, hogy a vizsgált időszakban a reggeli talajnedvesség valóban hatással volt a délutáni esőre a Nagy Síkságon, azonban a hatás függött az atmoszférától.

Ha a széllel mérsékelt mennyiségű nedvesség érkezik a térségbe, akkor szárazabb talaj esetén nagyobb az esély az esőre. Ha viszont nagyobb mennyiségű vízgőz érkezik légmozgással, akkor a nedvesebb talaj segíti inkább elő a délutáni esőt.

Ennek oka, hogy szárazabb talaj esetén erősebb a feláramlás, ha ehhez rendelkezésre áll némi nedvesség, annak az eredménye eső lesz. Ha pedig sok a nedvesség az érkező levegőben, az nedvesebb talaj, tehát a gyengébb feláramlás is esőt okoz.

Végeredményben tehát az éghajlati tényezők, de az emberi tevékenység is szignifikáns hatással van arra, hogy mennyi csapadék hullik. A tudósok szerint eredményeik jó alapot adhatnak akár az egész bolygóra kiterjedő hasonló kutatásra. Részben az érkező csapadék mennyisége is szabályozhatóvá válhat, ami az egyre szárazabbá váló hazai klímán különösen fontos lenne. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Moro Aratri az ekespecialista - Olaszország eke szegmensének piacvezetője az Agroázis kínálatában

2019. október 21. 08:42

A Moro Aratri gyárat 1957 november 5-én a Moro család alapította, amelyből kifejlődött a jelenlegi Moro Aratri, ami mára egy modern vállalkozás, amely tudást, műszaki ismereteket és célirányos ipari technológiákat alkalmaz a mezőgazdaság érdekében.

Trendek a talajművelésben - Agritechnica 2019

2020. február 6. 12:02

A talajművelési technológiákat befolyásoló hatások közül az utóbbi időben meghatározó szerepet játszik növényvédő szerekkel kapcsolatos helyzet alakulása.

A Kverneland cég kibővíti intelligens ekeparkját

2019. szeptember 2. 14:25

A most bemutatott 2300 S, 3300 S és 3400 S típusokkal, amelyek a 2500 i-Plow típussal megegyező műszaki paraméterekkel rendelkeznek, teljessé válik a Kverneland intelligens ekesorozat.

FARM MACHINE 2022 - Az év mezőgépe 5.

2022. március 29. 04:36

A sorozat ötödik fejezetében a talajművelő gép kategória döntőseit (Kuhn Multi-Leader XT eke, Amazone Cobra kultivátor, Kverneland 2300 S Variomat eke), de elsősorban a győztesét mutatjuk be.