Még a méhektől is óvják azokat a fákat, amelyeket az állami kertészeti szaporítóanyag-előállító telephelyén őriznek, hogy a legjobb minőségű gyümölcsök teremhessenek.
Még a méhektől is óvják azokat a fákat, amelyeket az állami kertészeti szaporítóanyag-előállító telephelyén őriznek, hogy a legjobb minőségű gyümölcsök teremhessenek.
Készül a következő gyümölcsoltvány-értékesítési idényre a Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. (MKSZN). Július végén kezdődik a faiskolákban a szemzés, azaz a fák legegyszerűbb szaporítási módszere, amelyhez az érdi Elvira-major törzsültetvénye szolgáltatja a vírusmentes rügyeket. A cég szerint nemzeti érdek a magyar gyümölcsfafajták védelme, a törzsültetvényükön mintegy 290, nemzeti kincset jelentő csonthéjas fát őriznek. Annyira, hogy ezeket a védett fákat még a méhek sem közelíthetik meg. A fák virágait is leszedik, hogy megóvják őket a betegségektől, mert sérülésük beláthatatlan károkhoz vezethet. Egy beteg fa átlagosan 20-40 százalékkal kevesebb gyümölcsöt terem, valamint annak minősége és mérete is elmarad a genetikailag lehetségestől. A vírusokkal megtámadott egyedek ráadásul fogékonyakká válnak további betegségekre, így a fenntartási költségük is megnő.
Az állami tulajdonú társaság mintegy 200 ezer oltványt tervez értékesíteni 2016 őszén és 2017 tavaszán, elsősorban csonthéjasokat: meggyet, cseresznyét, kajszi- és őszibarackot, diót, valamint almát is.
Kasztovszky Zoltán, az MKSZN ügyvezető igazgatója elárulta, folyamatban vannak olyan kísérletek, amelyeknek célja, hogy megbízhatóan jó minőségű oltványokat állítsanak elő akár egy éven belül. A jelenleg két évig tartó eljárás termékei nemcsak Magyarországon, hanem Ázsiában is keresettek, ahol egyre nagyobb az érdeklődés a magyar gyümölcsfajták iránt.
(MTI)