Amerikában vegyesen zártak a terményárak, míg Európában inkább az eladók voltak fölényben. Chicagóban a búza 0,6 százalékkal, a repce pedig 1,7 százalékkal lett olcsóbb, miközben a kukorica 0,3 százalékkal, a szójabab pedig 1,3 százalékkal drágult. Európában a malmi búza, a kukorica, a repce kurzusa is mínuszban zárt, a takarmánybúza viszont drágult.
Elemzők szerint a chicagói szójabab és szójaliszt határidős jegyzésárai azért emelkedtek, mert az amerikai készletek iránt erős a kereslet. A szójaliszt exportja új csúcsok felé tart ebben a szezonban, miután a szójabab termése gyenge volt az idei év elején a legnagyobb szójadara-exportőr Argentínában. Az amerikai szójaliszt-felhasználóknak, például a sertés- és baromfitartóknak versenyezniük kell az exportőrökkel a korlátozott amerikai készletekért. Meg nem erősített hírek szerint Kína lemondja a brazil szójabab vásárlásait. A kereskedők szerint az amerikai szójabab azonban még mindig drágább, mint a brazil áruk.
Újra megnőtt a kereslet a szójaliszt iránt. Áttörést lehetett látni a piacon új kereslet jelent meg. Az a hír járja, hogy Kína lemondott néhány brazil szójabab-üzletet, ami azt jelenti, hogy valószínűleg élénkül a kereslet az amerikai szójabab iránt
– emelte ki Arlan Suderman, a StoneX vezető nyersanyag-közgazdásza.
A búzára nyomás nehezedett a fekete-tengeri „humanitárius” exportfolyosó újranyitása miatt. Olekszandr Kubrakov ukrán miniszterelnök-helyettes cáfolta ukrán és brit cégek azon értesüléseit, amelyek szerint felfüggesztették volna a fekete-tengeri exportcsatornát.
Egy jelentés azt is megjegyezte, hogy a péntek reggel közzétett amerikai fogyasztási kiadási index hónapról hónapra emelkedett. A havi személyes fogyasztási kiadások indexe, amely az Egyesült Államokban a jegybank szerepét ellátó Fed által közzétett, az infláció mérőszámaként szorosan figyelt mutató, és azt jelzi, hogy óvatosan csökkenthetik a jövőben a kamatlábakat, mivel az infláció nyári lassulása megállt. Az index 0,4 százalékkal nőtt szeptemberben az előző hónaphoz képest, ami megegyezett az augusztusi növekedéssel. A változékony élelmiszer- és energiaárakat figyelmen kívül hagyó „alap” index azonban 0,3 százalékkal nőtt, szemben a mindössze 0,1 százalékos előző havi növekedéssel. Mindez az agrártermékek piacára is hatást gyakorol.
Európában a malmi búza 1,25 eurós mínusz után 232,25 euróba, a kukorica 0,25 eurós árcsökkenést követően 201,75 euróba, a repce 3,25 eurós lejtmenet hatására 403,25 euróba, a takarmánybúza pedig 1,75 angol fontos plusz után 187,2 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
Kiemelt kép: Pixabay