Növényvédelmi előrejelzés

Tovább nőttek a mezei pockok által fertőzött területek – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Február első dekádjában minden eddigi nappali és éjszakai melegrekordot megdöntött az időjárás. Ennek hatására az ősszel vetett kalászos és káposztarepce vetések fejlődése is megkezdődött.

A télvégi tápanyaghiány tünetei elsősorban az árpán és a repcén jelentkeznek, a búza jelenleg még élénkzöld színben élvezi a kedvező tápanyag-ellátottságot, valamint a sok napsütést.

Az árpavetések sárgulása és a repce lombozat lilulása már jelzi, hogy elfogyott a talajból a felvehető tápanyag, és a további fejlődés biztosításához haladéktalanul meg kell kezdeni a fejtrágyázást. A kalászos gabonák és a káposztarepce tápanyagigénye ilyenkor a legnagyobb, az érésig számított érték túlnyomó többségét ebben az időszakban veszi fel. A kedvező időjárási körülmények miatt újból megindult a bokrosodás, a repcénél pedig az elágazódások fejlődése kezdődött meg.

A belvíz segíthet is

A tavaly őszi növényvédelmi szignalizációk szinte mindegyikében szóba került a mezei pocok gradációja. Az elmúlt téli időszak sajnos nem törte meg a kártevő szaporodási lendületét, így a tél folyamán tovább növekedett a fertőzött terület nagysága.

Ez alól csupán a belvízzel tartósan elöntött vetések jelentik a kivételt. A tél folyamán, és jelenleg is a ragadozó madarak és gémfélék bőségesen találtak eleséget a pocokkal fertőzött vetéseken. Jelenleg semmitől sem várható a túlszaporodott mezei pocok gradáció összeomlása. 

Búza mezei pocok kolónia

Növényvédelmi szempontból most az alábbiakra kell összpontosítani: őszi káposztarepce vetésekben a melegebb nappali hőmérséklet és a sok napsütés előcsalogatta az első szárormányos imágókat – mindkét faj egyedeit –, így tartósan kedvező időjárás esetén rövid időn belül megkezdődik a peterakás a növények szárába és a levélnyelekbe.

A kihelyezett ragacsos sárgalapok és sárgatálak napos órákban bőségesen fogják a bogarakat. A további rajzásdinamikai vizsgálatokhoz a ragacsos lapokat és tálakat mindig a növények lombozatának a magasságához kell igazítani.

Vigyázzunk a méhekre

Sárgatálas megfigyelés esetén minden esetben lágyítani kell a benne levő vizet a felületi feszültség csökkentése érdekében, valamint használjuk a fogórácsot, mert csak így kerülhető el a méhek vízbefulladása. Az ősz során tapasztalt fómás és alternáriás levélfertőzés még nem betegítette meg a fiatal levélkéket, de kedvező időjárási körülmények esetén erre is figyelni kell a későbbiekben.

Az őszi kalászos gabonák lombozatán még most is megfigyelhető a betelelés előtt kialakult gyenge lisztharmat, sárgarozsda, levélfoltosság tünetek együttese, de korai, erősebb terjedéstől egyelőre nem kell tartani.

Rovarkártevők közül már itt-ott a napsütés előcsalogatott néhány vetésfehérítő bogarat, de ez még csupán érdekesség. A tél beállta előtti levéltetű populáció rövidesen aktivizálja magát, ezért érdemes megejteni a rendszeres táblaszemléket.

Árpa lisztharmat őszi fertőzés
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Natural Force – a méhkímélő biostimulátor

2023. április 13. 15:09

Az intenzív gazdálkodást folytató termelők között a biostimulátorok használata ma már elfogadott gyakorlat, ugyanakkor az új AKG és AÖP nyújtotta kiemelkedő támogatás jelentősen hozzá fog járulni ennek a termékcsoportnak a további elterjedéséhez.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

Bőtermő, ellenálló – a KITE repce hibrid portófóliója

2023. július 6. 13:33

A KITE, mint a magyar mezőgazdaság piacvezető integrátora az innovatív technológiák elterjesztésével, korszerű termelési eszközökkel és új hibridek/fajták bevezetésével segíti partnereit. A portfóliónkban szereplő repcehibridek már bizonyították, hogy magasabb hozamokat és nagyobb termésstabilitást képviselnek. Az idei év újdonsága az LG ASPECT, mely egy rendkívül nagy alkalmazkodóképességgel és korszerű növényvédelmi képességekkel rendelkező hibrid. Tudjon meg róla többet cikkünkben és tájékozódjon repce portfóliónkról!

Több hetes előnyben az őszi árpa fejlettsége

2020. március 16. 15:19

A növények figyelmen kívül hagyják az időjárásban tapasztalható némi lehűlést, folyamatosan fejlődnek, ami elsősorban a gyümölcstermő növényeken látszik, de a szántóföldi növények növekedésén is látszik a tavaszodás.