4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növénytermesztés

Precíziós talajjavítás – gondolkodjunk rendszerben!

Agrofórum Online

A talaj minden mezőgazdasági termelés alapja. Az utóbbi években a talajállapot azonban egyre csak romlik. Az OrganicLife Kft. fókusza a talajjavításon belül egy speciális körre, az aminosavakra fókuszál, amelyek sokféle funkciót láthatnak el a növénytermesztés.

Zalai Mihály, az OrganicLife Kft. kutatási igazgatója tartott előadást a PREGA konferencián.

A talajélet nemcsak azért fontos, mert nagyobb eredményeket lehet produkálni a termelésben, hanem mert tápanyagokat képes az így kialakult mikroorganizmus-tömeg felszabadítani a növények számára, illetve a talajszerkezet javításán keresztül egyéb gazdaságossági tényezők is javulhatnak általa. 

Szerencsére bővelkedünk olyan területekben, ahol a talajok jó szerkezetűek, jó tápanyag-ellátottságúak és megfelelő talajélet áll bennük rendelkezésre. De sajnos ezek a területek is egyre nagyobb arányban, különböző mértékben ugyan, de javításra szorulnak. Ezeket a hiányos területeket szükséges felmérni és talajélet-térképet kialakítani. 

Ha szigorúan véve a talajjavítás a célunk, akkor az aminosav tartalmú készítményeket önmagukban is kijuttathatjuk. Hogyha szeretnénk az aminosavaknak, illetve a mikroorganizmusoknak a szinergista hatását is élvezni, akkor ezt párosíthatjuk különböző baktérium készítményekkel. Mindemellett célszerű lombon keresztül ható kondicionálót is alkalmazni, melynek segítségével a gyökéren keresztüli táplálást lehet erősíteni. 

Amikor valaki egy új rendszer kialakításában gondolkodik, akkor mindig a korábbi rendszerek tapasztalataiból kell kiindulni. Itt is az a kérdés, hogyan tudunk kapcsolódni a jelenlegi tápanyag-utánpótlási gyakorlathoz. 

Először is nem szabad azt mondanunk, hogy ez egy műtrágya ellenes rendszer, a talajok kellőképpen ellátottak tápanyagokkal, éppen ezért a tápanyagnak a hasznosulását, feltáródását kell elősegíteni. 

Továbbá fontos hangsúlyozni, hogy nem baktériumtrágya ellenes az aminosavak használata. Ezek az anyagok ugyanis nagyon jól együtt tudnak működni. 

A rendszerbe való illeszthetőségnek egy fontos kérdése, hogy kell-e új eszköz, kell-e új gépet, technológiát bevezetni a gazdaságba? Milyen invesztícióval jár egy-egy ilyen rendszernek az alkalmazása?

A rendszerbe való illeszthetőség nagyon könnyű. A legegyszerűbb, legpraktikusabb dolog, ha vetés előtt, magágy-előkészítés előtt a felszínre juttatjuk. De bármilyen más talajmunkához is köthető, illetve az öntözés vagy a permetező drónos kijuttatás is potenciális lehetőség. 

A technológia biológiai, kémiai háttere régóta ismert. 2017-ben elkezdődtek a hazai kísérletek is ezekkel az anyagokkal, és azóta több ezer hektáron érvényesül ennek a rendszernek a pozitív hatása. 

Természetesen kiemelt jelentősége van a kijuttatás differenciálhatóságának. Elsősorban a területnek, a talajnak a térképezése lesz fontos, hiszen minden egyes tábla, minden egyes terület, sőt a táblán belüli zónák is különböző adottságúak és különböző igényűek. Térképezésnél nem csak a fizikai és kémiai elemzések, hanem a biológiai elemzések is elkészülnek, és ezeket az eredményeket felhasználva lehet kialakítani a talajélet-térképeinket. 

A talajéletnek közvetve a növényvédelemre is van hatása, ez a talajból fertőző, vagy a talajban telelő kórokozók esetében a legdirektebb. 

Felmerül a kérdés, hogy ezzel a rendszerrel tudok-e megfelelő mennyiségben, gazdaságosan termelni. Ezt a cég számos gazdával való együttműködése már bebizonyította. 

(Fotó: 3345557/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

A hígtrágya precíziós kijuttatásával kísérleteznek magyar szakemberek

2024. március 20. 15:10

588,3 millió forint vissza nem térítendő támogatás révén fejleszt mesterséges intelligencián alapuló precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát az AJG Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem alkotta konzorcium.

Tíz évnyi munka megkoronázása

2021. augusztus 27. 08:24

A KITE Zrt. Precíziós Gazdálkodási Rendszere (PGR) idén márciusban nyerte el a Magyar Innovációs Szövetség elismerését, az ünnepélyes díjátadásra viszont csak a napokban került sor a Pesti Vigadó Dísztermében megrendezett eseményen.

Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia Budapesten

2019. július 19. 05:38

A precíziós gazdálkodás kiemelten fontos nemzetgazdasági szempontból is, mert a digitális technológiák kulcsszerepet játszanak abban, hogy a gazdálkodók megfeleljenek a klímaváltozás, a fenntarthatóság és a versenyképesség kihívásainak.

A Talentis Agro Csoport számít a fiatal agrárszakemberekre

2019. május 10. 04:37

A Talentis Agro Vállalatcsoport minden meghatározó szántóföldi növénykultúra termesztésében jelen van, kiemelt célként tekintenek a precíziós gazdálkodás kínálta lehetőségekre.