Növényvédelem

Itt a bizonyíték, hogy a rózsaillóolaj hatékony a kártevők ellen

Agrofórum Online

Japán kutatók a gyakorlatban is bizonyították, hogy a rózsa illóolaja aktiválja a paradicsom védekezőgénjeit, másrészt vonzza a ragadozókat, amelyek a növény kártevőit fogyasztják.

A növényi illóolajokat számos területen, például mosó- és tisztítószerekben, kozmetikumokban, gyógyhatású készítményekben és élelmiszer-adalékanyagokban használják. És most megállapították, hogy a kártevők ellen is bevethetők.

Az illóolajok aktiválják a növény védekezőrendszerét

A terpenoidok másodlagos növényi anyagcseretermékek, melyek bőségesen megtalálhatók a növényi illóolajokban. Tudósok bizonyították, hogy a terpenoidok szabályozzák a növényi védekezőgének expresszióját, védekezőreakciót kiváltva.

Például ha szójababot vagy japán mustárspenótot menta közelében termesztenek, jelentősen javul a védekezőképességük, és ellenállóvá válnak a kártevőkkel szemben. A folyamat során a mentából illékony vegyületek szabadulnak fel, amelyek aktiválják a védekezést szolgáló géneket a növényeket fogyasztó kártevőkkel szemben.

Napjainkban mezőgazdasága a vegyi növényvédő szerek alkalmazásán alapul, ám ezeknek nagyon sok hátrányuk is ismert, hiszen bekerülve az ökoszisztémába vagy akár az emberi szervezetbe sok kárt okozhatnak.

Az illóolajok viszont természetes anyagok, amelyek a növények természetes védekezőrendszerét aktiválják, és biztonságos alternatívát jelenthetnek. Ennek bizonyítására a Tokiói Tudományegyetem Biológiai Tudományok és Technológia Tanszékének Arimura Genicsiro professzor által vezetett kutatócsoportja 11 illóolaj hatékonyságát vizsgálta a paradicsom védelmi válaszainak aktiválásában.

Távol tartják a kártevőket, vonzzák a hasznos ragadozókat

Célunk az volt, hogy megvizsgáljuk ezeknek az illóolajoknak a növények rovarkártevőkkel szembeni ellenálló képességére gyakorolt hatását

– mondta Arimura. A kutatócsoport eredményeit a Journal of Agricultural and Food Chemistry című folyóiratban tették közzé 2024. március 18-án.

A csapat a terpenoidokkal dúsított illóolajok paradicsomra gyakorolt hatásait vizsgálta. 11 különböző illóolaj etanolban hígított oldatát juttatták cserepes paradicsomnövények talajába, majd molekuláris elemzéseket végeztek a levélszöveten belüli génexpresszió tanulmányozására. Megfigyelték, hogy a rózsaillóolaj fokozta a növények védelmében részt vevő gének aktivitását.

A rózsaillóolajjal kezelt paradicsomnövényeken csökkent a Spodoptera litura molyfaj lárvái és a Tetranychus urticae atkakártevő által okozott levélkárosodás. Szabadföldi kísérleteket is végeztek, amelyek szerint a paradicsomkártevők károsításának mértéke 45,5%-kal csökkent a kontrollcsoporthoz képest.

A kutatók úgy vélik, hogy a rózsaillóolaj télen és kora tavasszal, amikor a kártevőfertőzés kevésbé súlyos, kiválthatja a növényvédő szereket, nyáron pedig közel 50%-kal csökkentheti a növényvédő szerek használatát.

A kutatási eredményeket Arimura professzor így magyarázza:

A rózsaillóolaj gazdag β-citronellolban, ami ismert rovarriasztó anyag, és fokozza a rózsaillóolaj hatékonyságát. Ennek köszönhetően a molylárvák és atkák által okozott károkat jelentősen minimalizáltuk, ami megerősíti, hogy a rózsaillóolaj hatékony biostimuláns. Az eredmények szerint a rózsaillóolaj alacsony koncentrációja ugyan nem tartotta távol a T. urticae-t, viszont vonzotta a Phytoseiulus persimilist, az atkák ragadozóját, így a rózsaillóolaj kettős hatású.

Új lehetőség a biológiai védelemben

Összességében a tanulmány kiemeli a β-citronellollal dúsított illóolaj szerepét a védelmi gének aktiválásában a paradicsomlevelekben. Emellett bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a rózsaillóolaj hatékony biostimuláns a kártevők elleni növényi védekezés fokozására, ráadásul biztonságos, mivel nem vált ki fitotoxicitást és nincsenek mérgező bomlástermékei.

Tanulmányunk gyakorlati felhasználást tesz lehetővé a bioparadicsom-termesztésben, és elősegíti a környezetbarát és fenntartható gyakorlatokat. Ez a kutatás új ökológiai gazdálkodási rendszerek előtt nyithat kapukat. Elérkezett a hatékony, környezetbarát és természetes növényvédő szerek ideje

– zárta gondolatait a professzor.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Mik lehetnek a pajzstetűszerű kártevők az orgona és az őszibarack fás részein?

2019. szeptember 26. 06:37

L. Hedvig kérdése: Orgonabokrom tövi részén, és őszibarackfám fás részén is megfigyeltem, hogy rajtuk sok apró, fehér pajzstetűszerű kártevő található. Mik lehetnek ezek?

Miféle apró rovar károsítja a citrusféléket? Talán egy új kártevő?

2023. szeptember 15. 04:40

A citrus fiatal hajtásain a levelek bepöndörödnek, apró, fehér rovarok repkednek körülötte. Egyes leveleken gyöngyház színű elszíneződés látható, benne kacskaringós, járatszerű képződménnyel. Milyen kártevő lehet ez, és hogyan védekezhetek ellene?

Az ázsiai kajszilevéltetű (Myzus mumecola)

2023. november 14. 09:10

A népszerű kajszibarack származásáról, fajtáiról, telepítéséről, környezeti igényéről, fagyérzékenységéről, termesztéséről, a növényvédeleméről, a gyümölcs felhasználásáról, stb. szóló internetes és nyomtatott források könyvtárnyi mennyiségben állnak az érdeklődők rendelkezésére. Ennek okán ebben a rövid tanulmányban csak egy szűkebb témakörrel, a kajszin nemrég megjelent ázsiai kajszilevéltetű (Myzus mumecola) fajjal foglalkozunk.

Hogyan állítsuk meg a fülbemászó inváziót?

2023. augusztus 26. 13:40

A fülbemászók a kert nyirkosabb, sötétebb zugaiban nagy számban fordulnak elő. Egy elmozdított virágcserép vagy egy felfordított kő jól észrevehető módon emlékeztethet a jelenlétükre, hiszen tucatjával bújnak meg a hűs sötétségben. Ha megzavarják a búvóhelyüket, gyorsan szétszélednek, hogy új árnyas zugot keressenek maguknak.