Állattenyésztés

Kevesebbet szellentő tehenekkel lassítanák a klímaváltozást

Agrofórum Online

A Curtin Egyetem új tanulmánya kimutatta, hogy a kevésbé „gázos” tehenek tenyésztése és a mezőgazdasági területek természetes állapotukba történő visszaalakítása jelentősen mérsékelheti a metánkibocsátás emelkedését, ami jelentős szerepet játszik az éghajlatváltozásban.

Az élelmiszer-előállítás során, aminek részét képezik a legelő állatok, például a tehenek is, jelentős mennyiségű metán termelődik. Ennek főként a szarvasmarhák emésztése, a trágya lebomlása és a legeltetésre használt földek jelentik a forrását.

Vannak stratégiák a metántermelődés visszaszorítására

A metántermelődés visszaszorítását segítő megoldások keresése érdekében a Curtin Egyetem Fenntarthatósági Politikai Intézetének kutatói 27 tudományos publikációt elemeztek. Ezekben több tucat lehetséges stratégiát azonosítottak az ausztrál marha- és tejágazat metánkibocsátásának csökkentésére.

A tanulmányt vezető Merideth Kelliher szerint a metánkibocsátás csökkentésének leggyorsabb módja a mezőgazdasági területek vizes élőhelyekké és erdőkké alakítása lenne. Azonban a tejtermelés és marhahús-előállítás folyamatának megváltoztatásával is sok lehetőség van a javulásra. Például a tenyésztési célkitűzések megváltoztatása tartósan csökkentheti a metántermelést.

Szarvasmarhatartás és földhasználat

„Tanulmányok kimutatták, hogy az alacsony metánkibocsátású szarvasmarhák olyan öröklődő genetikai tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek figyelembevételével jelentősen csökkenthető a metántermelődés – hangsúlyozta Kelliher. – További kutatásokra van szükség azoknak a tulajdonságoknak az azonosításához, amelyek a tehenek alacsony metánkibocsátását segítik elő. Ugyanakkor figyelembe kell venni a földhasználatból származó kibocsátást és azonosítani kell azokat a mezőgazdasági területeket is, amelyek természetes élőhelyként való helyreállításra alkalmasak.”

A tanulmányban további stratégiákat sorolnak fel a szarvasmarhákkal kapcsolatban, például hogy a tehenek gyorsabban érjék el az ivarérettséget. A tartási körülmények változtatása is segíthet: javítani kellene a szennyvízkezelést a marhahús-feldolgozó üzemekben, illetve ózonnal kezelt vizet (a szennyeződések eltávolítására) kellene biztosítani. A takarmányozás során pedig a szarvasmarhákat több gabonával etessék, mint fűvel, valamint a szarvasmarhák takarmányához bizonyos hüvelyeseket, tengeri algákat vagy más vegyületeket adjanak.

A kutatók szerint ez az első alkalom, hogy ilyen elemzést végeztek. Ez azért fontos, mert a marhahús és a tejtermékek iránti globális kereslettel együtt nő a metánkibocsátás is. A szerzők szerint az elemzésnek a fogyasztók számára is nagy jelentősége van, mert így jobban megismerhetik az általuk fogyasztott élelmiszer környezeti lábnyomát.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen betegségek ellen véd a kutyák kombinált oltása?

2024. december 3. 09:40

Az állatorvos a kutyát a kombinált oltással a fertőző betegségek ellen védi. Ezekről foglaljuk össze az alapvető tudnivalókat.

Globálisan visszaeshet a sertéshústermelés

2024. december 2. 13:10

Globálisan kevesebb lesz a sertéshús az állományok és a kereslet csökkenése miatt. Az Egyesült Államok viszont erősíti vezető exportőr pozícióját.

A hígtrágyával kapcsolatos balesetek megelőzhetők

2024. december 1. 16:10

A hígtrágya veszélyes gázok forrása, melyek éghetők vagy belélegezve fulladást okozhatnak. Kis tudatossággal azonban a balesetek megelőzhetők.

Miért kötelező a kutyáknak az évenkénti veszettség elleni oltás?

2024. november 26. 09:40

Tőlünk nyugatra 3 évente, nálunk viszont évente kötelező veszettség ellen oltani. Mi ennek az oka? Hogyan állítható meg a betegség terjedése?

Újból szállíthatunk az Egyesült Arab Emírségekbe szarvasmarhát

2018. október 2. 06:39

A mentes státusz ismételt elnyeréséről dr. Bognár Lajos országos főállatorvos haladéktalanul tájékoztatta a partnerországokat, aminek eredményeképp az Egyesült Arab Emirátusok a napokban törölte hazánkat a betegséggel érintett országok listájáról.

A marhahús-fogyasztás növeléséért kampányol a kamara

2018. március 7. 12:48

A magyarországi fogyasztás fejenként és évente 2,0-2,5 kilogramm a marha- és a borjúhúsból, ami az egészségileg indokolt mennyiség és az uniós 6-8 kilogrammos átlag csupán harmada.

A szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók figyelmét hívja fel az Agrárminisztérium

2022. december 22. 10:24

Tájékoztató a szarvasmarha-, juh- és kecsketartók egyes feladatairól a jövő évi egységes támogatási kérelem beadásához kapcsolódóan.

A szarvasmarhák meglepően sok embert sebesítenek meg

2024. február 22. 07:10

Ausztriában történt, hogy szarvasmarhák szökése miatt egy nap kétszer is riasztani kellett a tűzoltókat. Az egyik alkalommal négy személy meg is sérült.