Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Támadnak a levéltetvek! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Támadnak a levéltetvek! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Csapadék sokfelé hullott, gyakran jéggel, de az ország keleti és középső területein tovább tart a szárazság, hiszen az év során eddig minden hónapban kevesebb eső volt a sokévi átlaghoz képest.

Május utolsó dekádjában folytatódott az évszaknak megfelelő időjárás. A nappali hőmérsékletek általában 20 °C felett alakultak és éjszakánként pedig időnként 10 °C alá is csökkent a hőmérséklet, emiatt reggelente erős harmatképződés volt.

Ebben az időszakban aktív növényvédelmet kell folytatni, mert minden növénykultúrában akad tennivaló.

Almásainkban a gyakori kisebb-nagyobb esők és a magas relatív páratartalom miatt a varasodás és a lisztharmat egyaránt veszélyezteti a növényeket. A varasodás terjedése folyamatos a levelekről a gyümölcskezdeményekre, de a lisztharmat fertőzés időnként már a hajtáscsúcsok sodródását és elszáradását okozza.

Most egyidejűleg mindkét kórokozó ellen intenzív védelmet kell folytatni. A hajtásokon mindkét levéltetű faj (hamvaszöld és szürke) egyidejűleg szívogat, sok a besodródott hajtásvég. Az almamoly eddigi szerényebb rajzása emelkedő tendenciát mutat, a feromon csapdák több lepkét fognak, akárcsak az almalevél aknázómolyból.

Folyamatos védelem szükséges

A körtén a varasodás terjedése hasonlóan alakul, a varas foltok levélen és a kis gyümölcsökön egyaránt előfordulnak, és folyamatosan keletkeznek újabb tünetek. A körtelevélbolha minden fejlettségű alakja előfordul, zömmel azonban az idősebb lárvák károsítanak, de viszonylag sok még a tojás is, tehát a növények folyamatos védelmet igényelnek.

Csonthéjas gyümölcsű növényeinken szintén a levéltetű fajok kiemelkedő támadása miatt kell védekezni. Kiemelkedő a cseresznye, a meggy és a kajszi levéltetű fertőzöttsége, de a szilva és az őszibarack sem kivétel.

A sok szárnyas levéltetű alak miatt további erősödésre kell számítani, ami alól más növénykultúrák sem kivételek, beleértve a dísznövényeket és a zöldségféléket is. A sztigminás levéllikasztó betegség minden csonthéjason fertőz, főként a kajszin, szilván, cseresznyén, de gyakori az őszibarackon is, valamint a dísznövény babérmeggyen is.

Kezdődik az érés

A rovarkártevők közül most a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly kis intenzitással rajzik, a cseresznyelegyek repülése viszont folyamatosan emelkedő tendenciát mutat. Az érés kezdete miatt a védekezés átgondolt figyelmet érdemel!

A dió gnomóniás levél és gyümölcsfoltossága tovább erősödött, ezért indokolt a folyamatos védelem, akárcsak a levéltetű fertőzés minimalizálása.

A szőlő virágzáskezdete miatt fokozottan érzékeny fázisban van. A gyakori kisebb-nagyobb esők egyaránt kedveznek a lisztharmat, a peronoszpóra, a feketerothadás és a szürkepenész fertőzés kialakulásának, ezért folyamatos, komplex védekezésre van szükség.

Szőlő feketerothadás levéltünet

Az amerikai szőlőkabóca lárvák kelése a hónap közepén a nyugati országrészben is megkezdődött, ezért folyamatos megfigyelést igényel fejlődése az optimális védekezési időpont meghatározása érdekében (L3 lárvastádium).

A díszkertekben a lisztharmatos megbetegedés nemcsak a rózsán, hanem más növényfajokon (klematisz, babérmeggy, évelő lágyszárúak) is erősen fertőz, ezért fokozott figyelmet érdemelnek. A selyemfényű puszpángmoly rajzása miatt már a hűvösebb tájegységekben is fel kell készülni a kártevő elleni védekezésre.

Selyemfényű puszpángmoly lepke buxuson
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szőlő minden kórokozójának kedvezőek a körülmények – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. június 20. 07:10

Különösen erősödött a peronoszpóra és a feketerothadás-fertőzés, de gyakori a fiatal fürtökön a szürkerothadás miatti részleges elhalás is.

Kalászfuzáriózis támadja a búzát aratás előtt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. június 18. 15:40

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa aratása az Alföldön megkezdődött, de a korai búzafajták is beértek, a későiek pedig viaszérésben vannak.

A dió növényvédelme: a nyugati dióburok-fúrólegyek már a ragacslapon

2024. június 15. 06:40

Vajon a tél végi lemosást követően hol tartanak a kezelésekkel a növényorvos kollégák? Június első hetéig, szilvában, őszibarackban, kajsziban és meggyben, cseresznyében 5-6 alkalommal permeteztek. Körtében és szőlőben a megkérdezettek a 4. fordulót fejezték be, birsben és almában pedig 7-8 alkalommal permeteztek eddig.

Reped és rothad a cseresznye és a meggy – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. június 13. 10:10

Az egymással érintkező gyümölcsök azonnal megfertőzik egymást. Védekezésre csak a később érő fajtáknál van lehetőség.

November végi helyzetjelentés a gabonavetésekből

2021. november 26. 13:37

A legnagyobb problémát jelenleg azoknak a gyomnövényeknek a kelése okozza, amelyeket egész télen ott fogunk látni a búza- és árpatáblákban.

Mikor és mivel végezzük a téli lemosó permetezést?

2023. október 23. 04:36

Mikor és mivel javasolják a téli lemosó permetezést házikertekben? Néhány gyümölcsfám van, pár tő szőlőm és néhány díszbokrom. Egyféle permetszert szeretnék csak használni, egyszerűsítve a munkát.

Levéltetű: pár nap és 100 százalékos a fertőzöttség

2018. május 22. 11:16

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek szántóföldön és kertészeti kultúrákban egyaránt, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is jó feltételeket teremtenek.

Egerben elkötelezettek a kutatás mellett

2021. február 18. 14:57

A fajtainnováció – a klónszelekció és az új fajták nemesítése – sok emberi erőforrást, időt és tőkét igényel. Ugyanakkor több oldalról – változó klíma, átalakuló piaci- és fogyasztói szokások –újabb kihívások érik az ágazatot. Megkerestük az érintetteket, milyen válaszokat tudnak ezekre a kérdésekre adni?