Időjárás

Kellemetlen augusztus vár ránk, és hamarosan általánossá válnak a 40 napos szárazságok

Agrofórum Online / Másfélfok

A közeli jövőben megsokasodnak azok a 40 napos száraz nyári periódusok, amikor a 3 mm-t sem éri el a napi csapadékmennyiség Magyarországon. Mit lehet ezzel kezdeni?

Bár a meteorológusok hosszabb távra meglehetősen pontatlanul tudják megjósolni a várható időjárást, jelenleg az látszik, hogy igen kellemetlen augusztus vár ránk. A 30 napos előrejelzés talán csak a hónap elejére mutat néhány milliméternyi csapadékot, egyébként két hétig 35 fok körüli csúcshőmérsékleteket, majd – nagyjából augusztus közepétől – 30 fokos maximumokat.

Mi történik, ha ez válik általánossá Magyarországon? 2022-ben a mezőgazdaság már átvészelt egy súlyos aszályt, és ilyenek előfordulása egyáltalán nem zárható ki a jövőben sem. Raskó György agrárvállalkozó szerint a szárazságtűrésre „génszerkesztett” vetőmagok jelenthetnék a megoldást, ami nem génmódosított szervezeteket (GMO) jelent, mégis tabunak számít még az említésük is.

A Másfélfok nevű oldal legfrissebb elemzése egyenesen 40 napos nyári szárazságokat vetít előre, ami természetesen az élelmiszertermelést is bizonytalanná teheti. Számításaik szerint az egymást követő száraz napok maximális száma július és szeptember között a jelenleg jellemző, átlagosan 20-25 napról 25-30 napra növekedhet a 21. század végére, ez pedig alapvetően új helyzetet teremt a mezőgazdaságból élők számára is.

A 40 napot meghaladó, egybefüggő száraz időszakok jelenleg minden 20. évben fordulnak elő, ám a legpesszimistább forgatókönyv szerint ez akár 4-5 évente előfordulássá is sűrűsödhet az ország mintegy 80 százalékán.

Érdekes, hogy közben Magyarországon az éves csapadékösszeg nem változott jelentősen az elmúlt mintegy 120 esztendőt tekintve, az éven belüli eloszlással azonban már óriási gondok vannak.

Ha a trend így folytatódik, az a növénytermesztés számára katasztrofális következményekkel járhat, nincs más lehetőség tehát, mint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának további radikális csökkentése.

Részletek a Másfélfok cikkében. Kattintson!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Mit tehetünk a szárazsággal szemben? Öt nemesítő cég képviselőjét kérdeztük az aszályról

2019. február 13. 14:45

Milyen megoldásokkal tudják a nemesítők segíteni a termelőket az egyre fokozódó aszályban?

Érkezett a kárenyhítési juttatás a károsult gazdák számára

2024. április 2. 13:40

A tavalyi évben keletkezett káresemények után mintegy 1680 mezőgazdasági termelő részesült március végéig 2,85 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban, a kifizetéssel érintett összes terület nagysága meghaladja a 20 400 hektárt.

Fennáll a perzselés veszélye – fokozódik a kánikula

2018. augusztus 21. 07:56

A napos, száraz, az átlagosnál melegebb időjárás a hét közepéig folytatódik. A hét második felében egyre többfelé várhatók záporok, zivatarok, de a számottevő enyhülést hozó hidegfront csak vasárnap éri el hazánkat.

Áremelkedést okozhat a csökkenő ausztrál búzaexport

2019. június 22. 11:52

A gyengülő ausztrál export hatással lesz a globális referenciaárakra, amelyek május elejétől számított hat hét során már amúgy is közel 30 százalékot emelkedtek az alacsonyabb globális készletekkel kapcsolatos aggodalmak miatt.