Az előző évekhez képest sokkal hamarabb begyűrűzött hazánkba az ősz, már ami a Halloween és a sütőtökök adta „cozy vibes” hangulatot illeti.
A boltokban egymást érik a sütőtökös dekorációk, az éttermek étlapjain megjelentek a sütőtökös fogások, a kávézók címlapján a sütőtökös latték, a kertészetekben a sütőtökmintás dekorációk, a piacokon pedig az első méretes sütőtökök.
De mennyit tudunk erről a milliók által rajongva szeretett növényről? Az alábbiakban összeállítottunk egy csokornyi érdekességet, amelyet lehet, a legnagyobb sütőtök-rajongók sem tudtak. Lássuk, melyek ezek!
- A legtöbb őszi fesztivál központi szimbóluma a sütőtök.
- A Nemzeti Tök Napja című ünnep hivatalos dátuma október 26., ezt a napot a sütőtökféléknek szentelik az Egyesült Államokban.
- Az október 31-i Halloween elválaszthatatlan szimbóluma a sütőtök, amely az ezt megelőző időszakban a ruhaneműktől a dekorációs elemeken át minden használati tárgyon szerepel, és amelyet az étteremláncok kínálatában valamilyen formában meg lehet találni. Az emberek ilyenkor az ablakaikba, teraszaikba, kertjeikbe és a lépcsőikre is sütőtökös díszeket tesznek, és klasszikus, kifaragott mécsessel megvilágított sütőtökfejeket.
- A „tök” szó a görög „peopon” szóból származik, amely annyit tesz, mint „nagy dinnye”. Ez a kifejezés az évszázadok során a francia „pompon”-ná, majd brit „pumpion”-ná fejlődött, majd az amerikaiak „pumpkin”-ra változtatták.
- Az Egyesült Államok évente 1,5 milliárd font sütőtököt termeszt. E termés 80 százaléka (körülbelül 800 millió tök) egyetlen hónapban – októberben – érik be a betakarítás idejére.
- Világszerte több mint 45 különböző tökfajta létezik. Színük változatos, így a harsogó narancssárgától a vajszínűn át a sötétzöldig terjed, és olyan fantázianeveket viselnek, mint a „Hooligan”, a „Cotton Candy” és az „Orange Smoothie”.
- A sütőtök minden egyes része ehető: a héja, levelei, virágai, húsa, magjai és szárai. Emellett kiváló kálium-, A-vitamin- és béta-karotin-forrás, amely a narancssárga zöldségek és gyümölcsök színét adja.
Amerikából jött
- A tudósok szerint a sütőtök Észak-Amerikából származik és már 9000 évvel ezelőtt is létezett. A legöregebb sütőtökmagokat Mexikóban találták, ezek körülbelül 7000 évesek lehetnek.
- A sütőtök (más tökfélékkel együtt) történelmileg fontos élelmiszernek számított az amerikai őslakosok körében. Régen folyópartokon termesztették, általában a kukoricával és babbal együtt. Ezt a módszert a „Három Nővér Módszerének” nevezték, amely lehetővé tette, hogy a három növény egymást támogassa a fejlődése során. A kukorica támasztékot nyújtott a bab felkúszásához, a bab a napfényt hasznosította, és stabilizálta a kukoricaszárakat szeles napokon, miközben táplálta a talajt. A sütőtök pedig megvédte a kukorica sekély gyökereit, és megakadályozta a gyomok elszaporodását.
- A Jack-O’-Lantern (töklámpás) faragásának szokása a hiedelmekkel ellentétben nem amerikai tradíció. A lámpásfaragást ír bevándorlók hozták magukkal az Újhazába. „Odahaza” az írek eredendően burgonyából vagy tormából faragták ki az első Jack-O’-Lanterneket (vagyis az ijesztő arccal rendelkező, mécsessel világító zöldség-fejeket), de Amerikában áttértek a sütőtökre, mert az könnyebb volt kifaragni. Maga, a „Jack-O’-Lantern”-legenda egy ír emberről, Stingy Jackről szól, aki gonoszkodott az emberekkel, így a halála után sem a Pokolban, sem a Mennyben nem látták jó szívvel. Jack ezért a két létsík között rekedt, és azóta is a sötétet járja a világító töklámpásával, és azzal próbálja meglelni a maga útját.
- Az első telepesek megszárították a tök héját, csíkokra vágták és szőnyegeket készítettek belőle.
- A tököt számos módon el lehet készíteni: a péksüteményektől és a levesektől kezdve a pörköltekig, de desszertek és egyedi, illatos, aromás italok is készíthetők belőle.
- A világ „Tökfővárosa” Morton, Illinois – ez az állam termeszti a legtöbb tököt az Egyesült államokban (évente körülbelül 12 300 hektáron takarítják be a termést).