Állattenyésztés

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

Agrofórum Online

A természetközeli legelőterületeken keletkező trágya nélkül a mezőkön, erdőkben és réteken élő fajok eltűnését nem lehet megállítani. Ez Claus Hutternek, a NatureLive természetvédelmi alapítvány elnökének szilárd meggyőződése.

„Németországnak trágyára van szüksége. Több, szarvasmarhákat, lovakat, szamarakat, juhokat és kecskéket kiszolgáló, természetközeli legelőterület nélkül nem lehet megállítani a fajok drámai mértékű kihalását” – állítja Claus-Peter Hutter, a NatureLife-International (NLI) elnöke, aki szerint a legelőkre igenis óriási szükség van.

Legel és trágyáz

Hutter egyetlen tömör mondatban foglalja össze álláspontját: „Legel és trágyáz módszerrel építsük újra a táplálékláncot, mielőtt túl késő lenne”, mert enélkül például a madarak egyszerűen éhen halnának. Az állatok ürüléke létfontosságú alapanyag sokféle rovar számára. Az antibiotikummal nem kezelt legelő állatok, például a vízibivalyok trágyájában számtalan rovarfaj fordul elő, amelyek a tápláléklánc alapjaként nélkülözhetetlenek. A lepkék ugyancsak a trágyából jutnak vízhez és az ásványi anyagokhoz, a szitakötők pedig kisebb rovarokra vadásznak.

Sok olyan madár, amely nyílt, szántóföldekkel, rétekkel és legelőkkel tarkított területeken él, mint például a pacsirták, lilik, réti pityer, rétihéja, cserregő nádiposzáta, vagy amely ott táplálkozik, mint például a fecskék, gyurgyalagok, egyszerűen éhen hal, mert már nem talál táplálékot. A természetvédő szerint már régóta bizonyított, hogy a legel és trágyáz módszerrel nagyon alacsony költséggel, hatékonyan és gyorsan lehet felvenni a küzdelmet a fajok kihalásával szemben.

A trágya és a rajta élő rovarok kapcsolata bizonyított

Kevéssé ismert tény, hogy egyetlen tehénlepényen 200-300 grammnyi rovar élhet. Három nagyállat-egységgel, valamint tíz adag trágyával számolva hektáronként és naponta, ha 200 napig legelnek, azzal 1,2-1,8 tonna rovarbiomassza keletkezik évente.

Egy angol tanulmány szerint, amely a tehenek és a trágyájukon élő rovarok tömegét viszonyítja egymáshoz, egy 600 kg-os tehén a legelőn körülbelül 200 kg rovarbiomasszát termel.

A NatureLife vezetője szerint legeltetni akár a városokban is lehet, hiszen számos már megvalósult és sikeres projekt épült a legeletetésre.

A hígtrágya nem jó

Hutter azonban egy természetvédelmi szervezet képviselőjeként kritikát is megfogalmazott a mezőgazdasággal szemben: „Eleget tudunk ahhoz, hogy cselekedjünk – mindezt már kutatták és leírták, mégis az ilyen projektek politikai finanszírozását szégyenletesnek tartják és kerülik” – jelentette ki.

Véleménye szerint túl sok pénzt pumpálnak a mezőgazdasági vállalatok a kukorica-monokultúrák és a gyári gazdálkodás hibás rendszerébe. Több trágyára lenne szükség a hígtrágya helyett, amely sok helyen szennyezi a talajt és a talajvizet. Az Európai Unió zöld megállapodás intézkedéscsomagjából hiányoznak a biodiverzitás fenntartását valóban segítő programok.

Különösen a nedves gyepekre, a mocsaras rétekre és a lápos területekre kellene koncentrálni, amelyek fontos CO2-elnyelők is egyben, és így hatékony klímavédelmet, árvíz- és párolgásvédelmet, valamint a természeti sokféleség javítását is elősegítik.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A világ több halat dolgoz fel, mint amennyire szükség lenne

2024. szeptember 9. 13:10

2022-ben világszerte több tenyésztett halat fogtak ki, mint vadon élő halat, ami a történelem során első ízben fordult elő.

A jelen borjúja holnap már tejet ad, és most dől el, hogy mennyit

2024. szeptember 8. 16:10

Az állatorvosok szerint a jövő teheneit már az első pillanattól a tejadásra kell nevelni. Ennek alapja pedig a makkegészséges újszülött borjú.

A koca kondíciójának objektív értékelése a termelékenység alapja

2024. szeptember 6. 11:10

A kocák megfelelő kondíciójának biztosítása kritikus fontosságú – nemcsak a kocák egészsége és jóléte, hanem a gazdaság jövedelmezősége szempontjából is.

A megvalósult integráció: sertéstenyésztés családi tulajdonban

2024. szeptember 5. 09:40

A dániai Troldgaarden gazdaságban a takarmánytól a késztermékig minden helyben, az állatjóléti szempontok figyelembevételével történik.

Gümőkór sújtott egy Csongrád-Csanád megyei szarvasmarha-állományt

2022. május 16. 20:01

Gümőkór-fertőzöttséget igazoltak a hatósági vizsgálatok májusban egy Csongrád-Csanád megyei szarvasmarha-állományban.

A szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók figyelmét hívja fel az Agrárminisztérium

2022. december 22. 10:24

Tájékoztató a szarvasmarha-, juh- és kecsketartók egyes feladatairól a jövő évi egységes támogatási kérelem beadásához kapcsolódóan.

Gáz van Dániában: megadóztatják a szarvasmarhák szellentését

2024. június 28. 10:10

A cím vicces, a hír igaz: Dániában a szarvasmarha- és sertéstartók az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt extra adót fognak fizetni.

A szarvasmarhák tbc-oltása a tüneteket és a továbbfertőzés esélyét is csökkenti

2024. április 9. 10:10

A kutatás szerint a vakcinázás nemcsak a tuberkulózis súlyosságát enyhíti a fertőzött szarvasmarhák esetében, hanem a terjedését is 89%-kal mérsékli a tejelőállományokban.