Állattenyésztés

Ausztráliában csaknem rekordszinten van a marhahús-előállítás

Agrofórum Online

Ausztráliában a szarvasmarha-tenyésztés a 2023/24-es pénzügyi évben érte el a csúcsot, mintegy 7,7 millió állatot vágtak le, ami 2020, a hosszú aszályos időszak vége óta nem látott szint. Ez 22%-os növekedésnek felel meg az előző évhez képest.

Nemcsak mennyiségben, vágósúlyban is jelentős előrelépést tudtak elérni. A szarvasmarhákat átlagosan 310 kilogrammal vágták, ami 9%-os növekedést jelent az elmúlt három év átlagsúlyához képest. A Meat and Livestock Australia (MLA) szerint ezek a számok elsősorban az állattenyésztésben való minőségi előrelépésnek és a nagyobb állományú gazdaságok növekedésének köszönhetőek.

A tehenek levágásában is jelentős növekedést tapasztaltak, de ez inkább az idősebb tenyészállatok lecserélésének eredménye, és nem az aszály miatti állománycsökkenéssel függ össze.

Bárányvágásban megdőlt a rekord

Ugyanakkor Ausztráliában a juhhús-előállításban is javulásnak örülhetnek. Ennek oka, hogy egyre több húsjuhot tenyésztenek, a tenyésztési módszerek egyre kifinomultabbak és mindezzel párhuzamosan a tenyészjuhállomány is fokozatosan nő.

A 2023/24-es a gazdasági évben országszerte 27,5 millió bárányt vágtak le, ami 18%-os növekedést jelent a 2018/19-es, előző rekordévhez képest, és 31%-os növekedést a tízéves átlaghoz képest. A bárányok száma várhatóan a következő években is ezen a magas szinten marad.

Dupláztak a kecsketenyésztők

A kecskehústermelés szintén jelentős növekedést mutat. Az előző évhez képest közel 50%-os növekedést regisztráltak, ami 2,9 millió levágott kecskét jelent. Az MLA szerint ez a jelentős növekedés főként a kibővült feldolgozókapacitásoknak köszönhető az Ausztrália keleti részén található Bourke-ben.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Kerüljük el a legelőket kirándulás közben, a borjú nem játék!

2024. július 16. 12:10

Nyári úti célnak sokan választják Ausztriát vagy Erdélyt és a hegyeket, ahol kirándulás közben akár legelő szarvasmarhákkal is találkozhatnak.

Nőtt az élő szarvasmarhák exportja az idén

2019. augusztus 9. 16:16

A hazai szarvasmarha-állomány és az ágazat bevétele évről évre nő, az állatlétszám lassan eléri a 900 ezret.

98 tehenet ölt meg a villámcsapás Brazíliában

2024. december 1. 14:10

Nemrégiben Brazíliában, egy félreeső településen egy hatalmas vihar következtében csaknem 100 tehén esett áldozatul villámcsapásnak.

Még versenyképesebb lehet a magyartarka szarvasmarha

2020. október 9. 09:48

Az Agrárminisztérium 150 millió forinttal támogatja a magyartarka szarvasmarha fajta genom vizsgálatát.