Ausztráliában a szarvasmarha-tenyésztés a 2023/24-es pénzügyi évben érte el a csúcsot, mintegy 7,7 millió állatot vágtak le, ami 2020, a hosszú aszályos időszak vége óta nem látott szint. Ez 22%-os növekedésnek felel meg az előző évhez képest.
Nemcsak mennyiségben, vágósúlyban is jelentős előrelépést tudtak elérni. A szarvasmarhákat átlagosan 310 kilogrammal vágták, ami 9%-os növekedést jelent az elmúlt három év átlagsúlyához képest. A Meat and Livestock Australia (MLA) szerint ezek a számok elsősorban az állattenyésztésben való minőségi előrelépésnek és a nagyobb állományú gazdaságok növekedésének köszönhetőek.
A tehenek levágásában is jelentős növekedést tapasztaltak, de ez inkább az idősebb tenyészállatok lecserélésének eredménye, és nem az aszály miatti állománycsökkenéssel függ össze.
Bárányvágásban megdőlt a rekord
Ugyanakkor Ausztráliában a juhhús-előállításban is javulásnak örülhetnek. Ennek oka, hogy egyre több húsjuhot tenyésztenek, a tenyésztési módszerek egyre kifinomultabbak és mindezzel párhuzamosan a tenyészjuhállomány is fokozatosan nő.
A 2023/24-es a gazdasági évben országszerte 27,5 millió bárányt vágtak le, ami 18%-os növekedést jelent a 2018/19-es, előző rekordévhez képest, és 31%-os növekedést a tízéves átlaghoz képest. A bárányok száma várhatóan a következő években is ezen a magas szinten marad.
Dupláztak a kecsketenyésztők
A kecskehústermelés szintén jelentős növekedést mutat. Az előző évhez képest közel 50%-os növekedést regisztráltak, ami 2,9 millió levágott kecskét jelent. Az MLA szerint ez a jelentős növekedés főként a kibővült feldolgozókapacitásoknak köszönhető az Ausztrália keleti részén található Bourke-ben.
Fotó: Pixabay