Állattenyésztés

Ítéletidő: helikopterről etették a szarvasmarhákat Ausztriában

Agrofórum Online

Nehéz héten van túl Ausztria, a szomszédunkat egyszerre sújtotta az árvíz, illetve – a magasabban fekvő területeken – az ilyentájt szokatlanul nagy mennyiségben lehullott hó.

A „sógoroknál” megvonták az első mérleget, és úgy kalkulálnak, hogy a termést ért károk mértéke eléri a 10 millió eurót. Az árvíz elsősorban Alsó-Ausztriát érintette hátrányosan (egyedül ott 7 millió eurós a kár), ahol néhol viharok is tarkították az időjárást.

Mezőgazdasági téren a kukoricát, cukorrépát, szóját és olajtököt termesztő gazdák jártak a legrosszabbul, bár az erős szelek rengeteg üvegházat, fóliasátrat is megrongáltak. A közvetlen vész elmúltával az a legfontosabb teendő, hogy segítséget nyújtsanak a rászoruló gazdáknak. A felmérést követően néhány nappal gyors anyagi kompenzációt fognak kapni az ígéretek szerint.

Ausztriában egészen elképesztő helyzetek is adódtak a rendkívüli időjárás következményeként. Előfordult, hogy a hóval borított, magasabban fekvő területekre helikopterrel kellett takarmányt szállítani az ott rekedt szarvasmarháknak, ami nyilvánvalóan kényszermegoldás volt az eltorlaszolt közutak miatt.

A helyi sajtó beszámolója szerint efféle szokatlan megbízást kapott egy Salzkammergut régióban működő légitársaság is. Nekik kellett megmenteniük az éhhaláltól azokat a teheneket és borjaikat, amelyek Salzburg keleti részén, Bad Ischl környékén rekedtek egy elzárt területen, 1400 méteres tengerszint feletti magasságon.

A gazdájuk megpróbálta az ítéletidő előtt a völgybe terelni a jószágokat, de a fenti legelők még annyira vonzóak voltak a szarvasmarhák számára, hogy egyszerűen nem akarták otthagyni azokat.

Pár nap alatt aztán egyméteres hó zárta el őket a külvilágtól, ezért volt szükség a helikopteres segítségre. A gép egyszerre négy körbála (darabonként mintegy 800 kg) szilázst tudott felvinni az állatoknak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

1%-kal csökkent a nyerstej átlagára, 2%-kal nőtt a szarvasmarha-állomány

2018. március 21. 09:58

Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 98,18 forint/kilogramm volt 2018 februárjában, a szarvasmarha-állomány pedig 2 százalékkal 870 ezer egyedre nőtt.

Korszerű szarvasmarha-takarmányt fejlesztettek ki

2022. május 29. 10:04

A tejelő szarvasmarhák számára fejlesztett ki korszerű, a pálmazsírt kiváltó, nagyüzemi körülmények között is használható takarmányt a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

Szinte tökéletesek az adonyi Angus tenyészbikák - Fajtaelőnyök és tartástechnológia

2019. május 9. 04:36

2018-ban 93 százalékos vemhesülést értek el az adonyi Angus marhák. Összesen 19 tenyészbika dolgozott az előző idényben, amelyek közül négy állat 100 százalékos eredményt produkált.

Állattenyésztés Képgaléria Videó

Nyári hőstressz megelőzése szarvasmarha-állományokban

2025. május 24. 16:10

A nyári hőségben hőstressz fenyegeti a szarvasmarhákat és visszaveti a termelést; árnyékolással és bőséges vízellátással ez megelőzhető.