Növénytermesztés

Az orosz szárazság már a 2025-ös gabonatermést fenyegeti

Agrofórum Online

Nagyon nehéz helyzet alakult ki az oroszországi őszi vetések kapcsán a súlyos szárazság miatt, amely várhatóan komolyan érinti a jövő évi termést – közölték elemzők és mezőgazdasági társaságok vezetői.

A Sovecon tanácsadó cég a hét elején arra figyelmeztetett, hogy a búza vetési aránya Oroszországban 11 éves mélypontra esett, ami érdemben csökkenti a 2025-ös gabonatermés kilátásait a világ legnagyobb búzaexportőrénél.

A chicagói búzaárak az elmúlt két hét legmagasabb szintjére kúsztak fel a figyelmeztetésre, majd ismét csökkentek a keresleti aggodalmak.

Nehéz helyzet

„Szorosan nyomon követjük az őszi vetésű növények helyzetét. Rendkívül nehéznek tűnik a szituáció, és akár valamiféle drámai forgatókönyvvé válhat az egész” – mondta Dmitrij Rylko, az IKAR tanácsadó vezetője egy mezőgazdasági befektetői konferencián.

Dmitrij Rylko szerint különösen nehéz a helyzet a Volgográd és a Szaratov régiókban, Oroszország negyedik és hatodik legnagyobb gabonatermelő régiójában.

Elmaradás a vetésben

Kirill Jeršov, az oroszországi Penza és Szaratov régiókban több mint 240 000 hektáron művelő Aeon Agro vezetője elmondta, hogy „problémák lesznek” a jövő évi búzaterméssel.

„Elmondhatom, hogy nagyon kritikus a helyzet, minden száraz talajban van. Még kevesebbet vetettünk, mint tavaly” – mondta Jeršov.

Elkeserítő helyzet

Alekszandr Prjanisnyikov, a Shchelkovo Agrokhim növényvédő szereket gyártó cégtől azt mondta, hogy a Volga-vidék Penza, Szaratov és Mordovia régiójában a gazdálkodók soha nem látott alacsony vetési arányt értek el.

„Az évek során, amióta őszi vetésű növényekkel dolgoztam, még soha nem láttam ilyen elkeserítő helyzetet” – mondta.

Fagy és eső

A kora tavaszi fagytól az aszályon át a heves esőzésekig terjedő szélsőséges időjárási helyzetek sújtották idén Oroszország fő mezőgazdasági területeit, lelassítva az ágazat fellendülését, amely az elmúlt években a nyugati szankciók ellenére is sikertörténetté vált.

Ahogy a déli és a Volga folyó régiói rendkívüli szárazságtól szenvedtek szeptemberben, amely várhatóan még két hétig sem enyhül, Szibériában több gabonatermelő régió is vészhelyzetet hirdetett a heves esőzések miatt.

124,5 millió tonna

Oroszországban 2022-ben rekordmagasságú, 158 millió tonnás gabonatermés volt, de azóta visszaesés tapasztalható: tavaly 148 millió tonnát, idén pedig hivatalosan 132 millió tonnát takarítottak be – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Az IKAR elemzőcég az orosz búza idei termésére vonatkozó előrejelzését 82,2 millió tonnáról 81,8 millió tonnára, a gabonatermésre vonatkozó előrejelzését pedig 125 millió tonnáról 124,5 millió tonnára csökkentette.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Veszélyes kártevők: kalászosok levéltetvei

2019. március 27. 07:58

Függetlenül attól, hogy a pázsitfűvek (Poaceae) közé tartozó kalászosok kártevői jelentősen megegyeznek, a kártevők nyomon követésének és sikeres megfékezésének mindig nagyobb hangsúlyt kell kapnia az intenzívebb termesztéstechnológiájú állományok (malmi búza, vagy sörárpa) esetében.

Nyomás alatt vannak a terménypiacok

2023. június 23. 07:28

Amerikában az eladóké, míg Európában még a vevőké volt a főszer a terménypiacokon a csütörtöki kereskedés során. Chicagóban a búza ugyan 0,9 százalékkal drágult, de a kukorica 1,2 százalékkal, a szójabab 0,8 százalékkal, a repce pedig 0,2 százalékkal lett olcsóbb. Európában mind a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce értéke csökkent.

Az exportpiacok támogatták az optimizmust

2020. november 4. 06:29

Európában egyértelmű vásárlói fölény alakult ki, a következő határidőre a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is drágult.

A búza árát lehúzták a globális mozgások

2024. november 28. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.