Gyümölcs

Gerinces kártevők a gyümölcstermesztésben, III. rész

Agrofórum Online

Sorozatunk utolsó részében a legveszélyesebb kertészeti kártevőkkel fogunk foglalkozni. Jelenlétük örökre megpecsételi egy ültetvény sorsát, sem kerítés, sem villanypásztor nem nyújt hatékony védelmet ellenük.

Egyre gyakrabban okoznak halálos baleseteket a közutakon, az ezzel járó költségeket viszont sok esetben a sofőrök fizetik meg. Ezek a hazai nagyvadak az európai dámvad (Dama dama), az őz (Capreolus capreolus) és a gímszarvas (Cervus elaphus).

A hazai vadgazdálkodásban mind a három faj nagy jelentőségű, az európai vadászati hagyományok szerves részei. Életmódjukkal járó kártételükkel azonban súlyos problémákat okozhatnak a haza gazdálkodók számára.

Hogyan okoznak kisebb-nagyobb károkat, és milyen közvetlen és közvetett sérülések érhetik a hazai ültetvényeket? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a következőkben.

Nagy gondot jelentenek a rudlik

A felsorolt nagyvadak elszórtan szinte mindenhol előfordulnak a hazai és az európai vadpopulációk részeként. A növényevők közül ezeknek az állatoknak a szervezete igényli a legnagyobb mennyiségben a bevitt tápanyagot a megfelelő fejlődéshez.

Egy kifejlett gímszarvas bika súlya akár két-, de akár háromszáz kiló is lehet. A dámvad bika átlagosan 125-135 kg-os is lehet. Életmódjukból adódóan sosem, vagy csak nagyon ritkán láthatóak egyedül. Kedvelik a patakok és folyóvizek közelségét, illetve az árnyékos erdőket. Vadászatuk engedélyezett a hazai vadásztársaságoknál, de az orvvadászatot a törvény szigorúan tiltja.

A legnagyobb probléma a rudlik kialakulásakor kezdődik, amely nagy létszámú csordát jelent, olykor több száz egyed is tartozhat ide. A rudlik vonulásakor szinte semmilyen mesterséges akadály nem okoz gondot az állatoknak. A hatalmas, gyorsan mozgó tömeg átszakítja a kerítéseket, villanypásztorokat.

Egy jól karban tartott ültetvénynél ez akár végzetes is lehet. Tavasszal a gyümölcsfák hajtásai és rügyei megduzzadnak, felgyorsul a tápanyagáramlás, és a folyamatos biokémiai reakciók hatására megnövekszik a fiatal növényi részek szervesanyag-tartalma is.

A fejlődésben lévő állatoknak pedig első osztályú takarmányt jelent. Nem csak az őszibúza vetéseken láthatóak a foltokban „lecsipegetett” tövek. A metszés után lévő ültetvényekben a fiatal rügyek száma is rohamosan csökken a rágások hatására.

Akár teljes pusztulást okozhatnak

A fiatal fák törzse is ki van téve a vadak kártételének. A fiatal őzbakok tavasz végén dörzsölik le a növekedés miatt elszáradt bőrt az agancsukról. Ehhez a bokrokat, cserjéket, illetve a fák törzsét használják. A folyamatos dörzsölés azonban olyan mély sebet okoz a fiatal csemetéken, hogy az a fa teljes pusztulását is okozhatja.

A lerágott rügyek nemcsak a termést csökkentik, hanem felborítják a növények hormonháztartását is. Júliusig, amíg meg nem kezdődik a hajtásvégzáródás, a rügyek és a termések hormonvonzó centrumokként funkcionálnak. Ha ezek a pontok eltűnnek a gyümölcsfákról, csökken a növény hormontermelése is. Ez kihat a következő évi termésre is.

Természetesen tájegységenként változik a vadállomány terhelése, és eltérő a kártétel mértéke. A vadőrök, és a vadászmesterek folyamatos munkájának köszönhetően mesterségesen is tudják szabályozni a vadállományt. A természetes ragadozók pedig – a természet önszabályozásaként – szintén gyérítik az állományt.

A gazdák is sok megelőző intézkedést tehetnek, erre példa a hangágyú kihelyezése, amely riasztóan hathat. Különböző irritáló szagminták szintén riaszthatják az állományt, a kisebb vadak ellen pedig hatásos lehet a jól karban tartott kerítések kiépítése is.

Kisebb vadkár esetén nem lesz jelentős anyagi kár, ha azonban nem pótoljuk a kiszáradt csemetéket időben, nem javítjuk az ültetvényt körülvevő kerítést, ez a kár csak hatványozódni fog.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől lesz hosszúkás az alma?

2024. december 16. 14:40

A szűkebb értelemben vett bioregulátorok olyan növényi hormonok, amelyeket a növények maguk is készítenek, a mindennapi működésükhöz nélkülözhetetlenek.

Felértékelődik a bodza, mert alacsony tőke- és munkaerőigénnyel termeszthető

2024. december 11. 14:40

Az utóbbi évtizedekben az élelmiszeripar ismét felfedezte a bodza gyümölcsének nagy mértékű antocianin-tartalmát.

Megsokszorozódott a birstermesztés Magyarországon

2024. december 5. 13:50

Egyre nagyobb lendületet vesz a hazai birstermesztés. Legnagyobb termőterülettel Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye rendelkezik.

A naspolya betakarítása: ezért érdemes megvárni az első fagyokat

2024. november 29. 08:10

A naspolya áltermései, amelyek akár 5 magot is tartalmazhatnak, október végétől érnek be. Az érés során zöld színük barnára vált.

Természetes megoldás a pusztító poloskák ellen

2023. február 1. 12:45

A Koppert sikeresen tenyésztett Trissolcus basalis parazita darazsakat kereskedelmi mennyiségben. Ezek az állatok hatékony eredményeket mutattak a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) elleni megelőző és enyhe gyógyító védekezésben.

A biológiai kártevőirtás sok-sok milliárd dollárt takarít meg

2024. augusztus 2. 10:40

Egy kutatás szerint a rovarkártevők elleni biológiai védekezés a természetes ellenségeik segítségével több milliárd dollár értéket képvisel.

A közönséges takácsatka károsításának hatása a szója beltartalmi összetevőire

2019. március 25. 08:47

A szója, az EU törekvéseinek köszönhetően egyre növekvő vetésterülettel bír Magyarországon is. A szója beltartalmi paraméterei közül a fehérjetartalom (38-40%), és az olajtartalom (18-22%) a meghatározó.

Ritka kártevőnk: a tűztövis-gubacsatka (Aceria pyracanthi)

2024. február 29. 16:10

A tűztövis (Pyracantha coccinea) Dél-Európában és Kis-Ázsiában őshonos. Magyarországon és Európa számos országában igen gyakran ültetett kiemelkedő díszítő értékű télizöld*.