Az elmúlt időszak időjárása ideális feltételeket teremtett az őszi vetésű kalászos gabonák és az őszi káposztarepce fejlődéséhez.
A nappali hőmérséklet időnként a 20 °C-ot is megközelítette, éjszakánként azonban gyakran 5 °C alá is csökkent a talajmenti hőmérséklet. Csapadék nem esett, a talajok nedvességtartalma kiváló az aktuális mezőgazdasági munkák elvégzéséhez, melyből az őszi búzavetés befejezése a legsürgetőbb feladat.
Az őszi kalászosok zöme már kikelt vagy kelőfélben van, de mintegy 20-25%-uk még vetésre vár. A közeli napokban nem várható eső, marad az átlagosnál melegebb idő, így rövid időn belül befejezhető a feladat, anélkül, hogy a vetésidő késése miatt csökkenjen a várható termés.
A kikelt gabonákon kártevő és betegség alig látható, létszámuk és elterjedésük jelenleg még messze a veszélyességi küszöbérték alatt van. Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 m2). A várhatóan továbbra is csapadékmentes napok azonban figyelmeztetőleg hatnak, mert ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához.
A többi károsítót is érdemes figyelemmel kísérni, mert a terjedés bármelyik pillanatban elkezdődhet, annak ellenére, hogy kicsi a szaporító anyag mennyisége.
Élettani elváltozás is megfigyelhető
A viszonylag alacsony éjszakai hőmérséklet hatására a fejlettebb árpa és búza növényeken sávos kisárgulás figyelhető meg, ami élettani elváltozás, és a növények hamarosan kinövik ezt a tünetet. A kedvező időben megindult az őszi egyszikű és a T1-T2 kétszikű gyomok kelése, ezért időszerű az őszi vegyszeres gyomirtás elvégzése.
Az őszi káposztarepce fejlettsége túlnyomórészt elérte 6-8 leveles állapotot. A repcedarázs már nem rajzik, és a bolhák kártétele is múlófélben van. Veszélyességi küszöbérték alatti fertőzést látni a leveleken fómából, valamint néhány levéltetű-kolónia is kialakulófélben van, de szárnyas egyedekből keveset látni. A kis káposztalegyeket ugyan fogják a ragacsos fogólapok, de gyökérfertőzést alig találni.
A kalászos-árvakelés újabb hulláma figyelhető meg, valamint az ősszel kelő és csírázó kétszikű gyomok is erőteljesen fertőznek a repceállományokban. A mezeipocok-kolóniák kialakulása a repcében is folyamatos, most 10% a fertőzött terület aránya, ebben a kultúrában is növekedés várható területben és fertőzöttségben egyaránt. A korábbi védekezések hatására lecsökkent a repcedarázs álhernyó kártétele, növekedésnek már kicsi az esélye, ugyanis a repcedarázs már nem rajzik.