Állattenyésztés

Őszi teendők a termékenyebb legelőkért

Agrofórum Online

Az ősz tökéletes időszak arra, hogy amíg pihen a természet, felkészítsük a legelőket a következő szezonra.

A talajmintavétel, a gyomirtás, vagy a megfelelő fűfajták kiválasztása hozzájárulnak a talaj termőképességének és fenntarthatóságának növeléséhez. Mindez azonban nemcsak a talaj egészségét javítja, de csökkenti a műtrágyaköltségeket és hozzájárul a növényzet regenerálódásához is.

Az őszi szezonban elvégzendő feladatok

  • Talajvizsgálat – Az ősz kiváló időszak arra, hogy talajmintát vegyünk és megvizsgáljuk, milyen a talaj aktuális pH-értéke, nitrogén-, foszfor- és káliumtartalma. Ez alapján könnyebb kiszámolni, mennyi műtrágyára vagy mészre van szükség. A talajvizsgálatokat rendszeresen, két-három évente érdemes elvégezni.
  • Összesítés – Járjunk egyet a legelőn, és írjuk össze a telepítendő növényeket, a meglévő gyomok típusait, a szabad felületek becsült nagyságát. Vizsgáljuk meg a talaj tömörödöttségét, és minden fontos adatot jegyezzünk fel.

  • Gyomirtás – Ez az időszak tökéletes a gyomok kiirtására. Az évelő gyomok jól reagálnak az őszi gyomirtó szerekre, mivel a télre való felkészülés érdekében energiát szállítanak a gyökereikbe. A gyomirtókat a címkén szereplő utasításnak megfelelően, az első fagy előtt kell kijuttatni.
  • Mész – A talajvizsgálati eredmények alapján szórjunk ki meszet – a megfelelő pH érték 6,0 és 6,5 között van. Ha ettől jelentősen eltér a talajmintavétel eredménye, szükséges ezt a lépést alkalmazni – ennek híján a talajunk idővel elsavasodhat.
  • Műtrágyázás – A vizsgálati eredményekhez alkalmazkodva juttassuk ki a szükséges nitrogént (N), foszfort (P) és káliumot (K). Az ősz a legjobb időszak a műtrágyázásra, mivel a legelőnk így erősebb, télállóbb és tavasszal termékenyebb lesz.
  • Kaszálás – A legelő kaszálása egyenletesebb növekedést biztosít a nyári legeltetést követően, és csökkenti a gyomok mennyiségét. Az optimális vágási magasság körülbelül 7-10 cm.
  • Rotációs/sávos legeltetés – A legeltetési terv mindig segít abban, hogy a legelő egy része pihenni tudjon, a növények pedig időről időre regenerálódjanak.
  • Újravetés – Az ősz a legjobb időszak az újravetéshez, mivel a talaj hőmérséklete még elég magas ahhoz, hogy a magok kicsírázzanak. Ahhoz, hogy a gyomokat kiszorítsuk, mindig növelni kell a hasznos fűfélék arányát. Sok fagytűrő fűféle van ma már, amelyek lehetővé teszik, hogy télen is legeltetni lehessen. Ehhez azonban szükséges az ősz elején nitrogén kijuttatása, hogy kellő energiát kapjanak a növények a növekedéshez.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Hogyan lehet víz nélkül halat termelni?!

2024. október 7. 08:10

A hazai halgazdálkodás helyzetéről, az ágazat nehézségeiről és lehetőségeiről beszélgettünk Lévai Ferenccel, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatójával.

Afrikai sertéspestis: nem lazulhat a fegyelem

2024. október 1. 11:10

Az őszi-téli időszakban jellemző tevékenységek kapcsán fontos, hogy mindenki tudatosan figyeljen a járványügyi előírásokra az afrikai sertéspestis megelőzése érdekében.

Az agrárpálya orientációját nem lehet elég korán elkezdeni: KÁN Egyetemi Napok

2024. június 19. 14:10

Sajtótájékoztató keretében ismertették a szeptember 27-29. között megrendezésre kerülő KÁN Egyetemi Napok programját június 17-én, a MATE Kaposvári Campusán.

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

2024. szeptember 10. 09:40

Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.

Kerüljük el a legelőket kirándulás közben, a borjú nem játék!

2024. július 16. 12:10

Nyári úti célnak sokan választják Ausztriát vagy Erdélyt és a hegyeket, ahol kirándulás közben akár legelő szarvasmarhákkal is találkozhatnak.

Kevésbé drágultak tavaly a termőföldek - a szőlő és a gyümölcsös a legdrágább

2019. május 29. 10:20

Ismét áremelkedés jellemezte a magyarországi termőföldpiacot 2018 első három negyedévében, a növekedés mértéke ugyanakkor 2015 óta először mutatott csökkenést, annak ellenére, hogy a forgalom nem esett vissza 2017-hez képest.

Röviden a takarmányfű keverékekről

2019. augusztus 12. 08:48

Az elmúlt évek tavaszain rendkívül aszályosnak bizonyult az időjárás. A legelők és kaszálók telepítése a nyár végén és kora ősszel kevésbé kockázatos. Ekkor már rendszerint elegendő csapadékot tudnak felvenni a talajból a növények a gyökérzet fejlődéséhez. Egy relatív szárazabb periódus pedig a gyökérváltáson átesett pázsitfűfélékben sem tud már maradandó kárt okozni, így elérhetjük a kívánt borítottságot.