Agrárgazdaság

Merre csúsznak az olajosmagok?

Agrofórum Online

A 2022-es csúcsokat követő visszaesés óta – immár több mint két éve – a pálmaolaj árának növekedése jegyében éltünk. Eközben ez a sok szempontból kétségeket ébresztő termék persze elvesztette a legolcsóbb növényi olaj jelzőjét, árhatásával azonban folyamatosan számolnunk kell a hazai olajosmag-termelésünk és -feldolgozásunk helyzetének és kilátásainak megítélésekor.

Januárban azonban zuhanni kezdett a tőzsdei ára. A malajziai tőzsdén január eleje óta 9,5 százalékos az árak csökkenése. Ennek utána kell nézni! Az olajosmagok piaci kilátásainak ismeretei a hazai változások fényében nélkülözhetetlenek. A hangsúly szükségszerűen a napraforgóra helyeződik, amit – úgy vélem – nem is kell nagyon megmagyarázni.

Számunkra a napraforgómag ára a legfontosabb kérdés, hiszen e növény szinte az egyetlen volt tavaly, amely jövedelmet hozott a gazdáknak. E régi, hűséges szerelme a szántóföldi növénytermesztőknek éppen új vetésterületi csúcsdöntésre készül, egyúttal utolérve – később pedig előrejelzésem szerint elhagyva – az egyre inkább kegyvesztetté váló kukoricát.

Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) 244,7 ezer forint/tonna (+77%), a nagy olajtartalmút (LO) 210,6 ezer forint/tonna (+69%) áron vásárolták a feldolgozók és a kereskedők decemberben.

Az összes átlagában áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 215,5 ezer forint/tonna (+65%) volt. A HO felára az év közepétől kezdve emelkedett, decemberre átlagosan 34 ezer forintot ért. A mostani árrally jövőjére akkor érezhetünk rá, ha elmélyedünk a nemzetközi trendekben.

Ahány forrás, annyi statisztikai adat

Legyen elég az, hogy az USDA globális olajnövény-mérlegéből is az látszik, hogy a termelés évek óta meghaladja a felhasználási igényeket, a zárókészletek egyre nagyobbak. Ez mindenképpen korlátot szab az árak emelkedésének.

A pálmazsír-ár fent említett megtorpanása mellett 2022 nyara óta a szójaárak is lejtős pályán vannak, ami ugye a többi jelentős olajosmag árára is hatással van. Nem titkolom tovább: a pálmazsír árának januári lefordulása a nemzetközi kereslet csökkenésével magyarázható leginkább.

A maláj export mintegy ötödével esett vissza januárban. Erre az egyik legnagyobb termelő, az indonéz szaktárca megemelte a biodízelbe való bekeverési arányt. Ezzel februártól emelkedik a belső felhasználás, csökken a nemzetközi piaci kínálat. A másik serpenyőben a kínai újév (január 29-től február 5-ig) csökkentette a növényi olajok iránti globális keresletet, ami növelte az árfolyamokra nehezedő nyomást.

A következő hatás, ami a lefelé irányuló ármozgásokat generálja az olajos növények piacain, az Argentína vámtarifa-csökkentése a búzára, kukoricára és szójára vonatkozólag. Az argentin kormány döntése értelmében 12 százalékról 9,5 százalékra csökken a búza és a kukorica export adója.

A repce ára is csökkent a szójabab árának csökkenése miatt, miután Argentína enyhítette a szója exportadóját is. Argentína bejelentette, hogy hétfőtől 33 százalékról 26 százalékra csökkenti a szójababra kivetett exportadót, míg a szójaolaj és a szójaliszt exportjára kivetett vámokat 31 százalékról 24,5 százalékra csökkenti.

Január harmadik hetében azonban még nálunk és Ukrajnában is tovább emelkedett a napraforgó felvásárlási ára.

Fórián Zoltán

Erste Agrár Kompetencia Központ

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. februári Extra számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gazdálkodási Napló – az ARASZ a megoldás a problémákra!

2025. február 17. 11:10

Gyorsan és stabilan szolgáltatjuk a Nébihtől független webes felületünkön a naplózási szolgáltatást: adatbeküldés néhány gombnyomással!

Lassú áremelkedés várható az értéklánc minden szintjén

2025. február 14. 14:40

2024 szeptemberében ugyan pozitívba fordult a mezőgazdasági árindex, de az első tíz hónapban még mindig masszív mínuszban volt a mutató.

A vis maior rendelet és hatásai a mezőgazdaságban

2025. február 13. 11:10

Ide tartoznak a természeti csapások, szélsőséges időjárás (pl. aszály, áradás), vagy más, a termelést súlyosan befolyásoló körülmények.

Hogy Magyarország ne utolsó előtti legyen az EU-ban az agrárium termelékenységét illetően

2025. február 5. 13:10

Az előrelépés előfeltétele a megszerzett tudáson alapuló tudatosság, és ebben kapnak most segítséget a gazdálkodók.

38 forintért vennék a léalmát, nem elégedettek a magyar gazdák

2023. szeptember 3. 13:40

Miközben tavalyhoz képest 50 százalékkal nőttek az almatermesztés költségei, a léalma induló felvásárlási ára alacsonyabb, mint egy éve: 38 forint kilogrammonként.

13 forintos alma – ebből demonstráció lehet almalé helyett

2018. augusztus 21. 07:45

A Magosz elnöke szerint csak az „őrült profitéhség” indokolja a léalma indokolatlanul alacsony felvásárlási árát.

Kár volt ennyit telepíteni: alig van ára a bodzának

2018. június 25. 09:06

Bár csak augusztusban lesz a bodzaszüret, már most látszik, hogy sok jóra nem számíthatnak a termelők: az utóbbi évek nagy területű telepítéseinek termőre fordulásával a tavalyihoz hasonlóan idén is túltermelés és alacsony árak valószínűsíthetők.

Alacsony napraforgó- és kukoricafelvásárlási árak rontják el a Békésben arató gazdák kedvét

2023. szeptember 28. 11:40

Tovább folyik a napraforgó és a kukorica aratása Békésben, sőt az előbbivel már csaknem végeztek a vármegyei gazdák. Az alacsony felvásárlási árak viszont nem sok örömöt tartogatnak számukra.