Állattenyésztés

A ragadós száj- és körömfájás hazánkban is felbukkant

MTI

Magyarországon is megjelent a rendkívül fertőző ragadós száj- és körömfájás. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma azonosította a vírust Győr-Moson-Sopron vármegyében, egy kisbajcsi szarvasmarha-telepen – jelentette be Pásztor Szabolcs országos főállatorvos.

Az érintett telepen mintegy 1400 szarvasmarha található. A betegség első tünetei március 3-án jelentkeztek. A fertőzött állatokon magas lázat, levertséget és a szájban, valamint a lábakon megjelenő hólyagos elváltozásokat figyeltek meg.

A fertőzést a telepet ellátó állatorvos jelezte március 5-én, majd aznap helyszíni vizsgálat és mintavétel történt. A Nébih laboratóriuma március 6-án megerősítette a kórokozó jelenlétét. A hatóság azonnali zárlat alá helyezte a telepet, valamint szigorú járványügyi korlátozásokat vezetett be.

A rendkívül ragályos betegség a szarvasmarhák mellett minden párosujjú patás állatot – így sertéseket, juhokat, kecskéket és bivalyokat – is veszélyeztet, de emberre nem jelent kockázatot. A betegség jelentős gazdasági károkat okozhat, mivel a fertőzött állatokat nem lehet kezelni, és a betegség felbukkanása esetén az érintett gazdaság valamennyi párosujjú patás állatát fel kell számolni.

Járványügyi intézkedések

Jelenleg járványügyi nyomozás zajlik, hogy megállapítsák a fertőzés forrását, illetve feltérképezzék az esetleges terjedési útvonalakat. Az elővigyázatossági intézkedések keretében országos és a Dunántúl egész területét érintő korlátozásokat rendeltek el.

A fogékony állatok mozgását legalább 72 órára leállítják, ezt követően pedig március 17-éig csak azonnali vágásra szállíthatók. Az export is felfüggesztésre került.

A fertőzés közvetlen körzetében, egy 10 kilométeres sugarú zónában a hatóság valamennyi fogékony állatfajt tartó gazdaságot ellenőrzi, mintavételt végez a vírus kimutatására, és ezen a területen a vadászat is tilos.

GyőrMoson-Sopron vármegye teljes területén a fogékony vadfajokból vérmintákat kell venni és azokat a Nébih laboratóriumába kell beküldeni, amely vizsgálatokat állami finanszírozással végzik el.

A hatóság további intézkedésként megtiltotta minden olyan rendezvény megtartását GyőrMoson-Sopron vármegyében, ahol fogékony állatfajok szerepelnek, valamint ezeknek az állatoknak a turisztikai létesítményekben való bemutatása is tilos március 17-éig.

A járvány megelőzése érdekében minden olyan terméket, amely a betegség terjedésében szerepet játszhat, zárlat alá helyeznek és megsemmisítenek. Az érintett állatállomány felszámolása azonnal megkezdődik, a tetemek kezelését és a folyamatos fertőtlenítést kiemelt figyelemmel kísérik.

Az Agrárminisztérium, a Nébih és az állatügyi hatóság mindent megtesz a járvány felszámolása érdekében. A helyzet alakulását folyamatosan figyelemmel kísérik, és a szükséges intézkedéseket ennek megfelelően hozzák meg.

(Forrás: www.mti.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

1%-kal csökkent a nyerstej átlagára, 2%-kal nőtt a szarvasmarha-állomány

2018. március 21. 09:58

Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 98,18 forint/kilogramm volt 2018 februárjában, a szarvasmarha-állomány pedig 2 százalékkal 870 ezer egyedre nőtt.

A víz jelentősége a szarvasmarhaistállóban

2024. március 11. 08:10

A víz létfontosságú a szarvasmarhák számára, így az azzal való spórolás hamar negatív hatással lehet az állatok teljesítményére és egészségére.

Már a fejést is robotok végzik Kocson

2018. október 19. 06:03

A most átadott tehénistálló Közép-Európa egyik legkorszerűbb létesítménye, a svéd DeLaval cég technológiájának felhasználásával hozták létre.

A Sano megvásárolja a Solum Mezőgazdasági Zrt.-t

2020. augusztus 15. 04:36

A fejlesztések során a Solum szarvasmarhatelepén a tejelő tehenek számát 900-ról 2000-re növelik, a Sano saját sertéstelepén pedig 500 kocáról 1200-ra emelik az állományt.