Növényvédelem

Mit lehet tenni a kalászfuzáriózis ellen?

Agrofórum Online

A különféle kórokozók esetében a védekezés hatásossága nagyon sok esetben döntő mértékben függ a védekezés időzítésétől.

Egyes kórokozók esetében ugyanakkor nagyon nem könnyű eldönteni, hogy mikor érdemes egy fungicides állományvédelemmel beavatkozni a fertőzési folyamatba.

Fokozottan igaz ez az olyan kórokozókra, amelyeknél a fertőzés megtörténte szabad szemmel nem érzékelhető és a kártételre jellemző tünetek megjelenésekor gyakorlatilag már semmit sem tehetünk.

A fuzáriózis elleni védekezés nehézségei

A különféle kalászos gabonák között főképp a kenyérbúza és a durum búza esetében a kalászfuzáriózis, és a terménynek a fertőzés következtében kialakuló mikotoxin szennyezettsége, hazánkban, illetve az Európai Unió többi államában is kiemelkedő probléma.

A konvencionális, tehát nem bio termesztés követelményrendszerében folyó gabonatermesztés során ez ellen a betegség ellen döntően fungicides védelemmel tudjuk csak a termés toxin-tartalmát a kötelező uniós határérték szintje alatt tartani.

Hazai körülmények és fertőzési nyomás

Magyarországon sajnos minden feltétel adott a kalászosok fuzáriózisához. Ha a fertőző anyag mennyiségét és forrását nézzük, akkor láthatjuk, hogy a rendkívül kedvezőtlen hazai vetésszerkezet miatt a fertőzésekért felelős kórokozók inokulumaiból szinte minden időben rendkívül nagy mennyiség van a levegőben.

Elöl csak részlegesen, hátul már teljesen kikalászolt búza
Elöl csak részlegesen, hátul már teljesen kikalászolt búza

Mivel hazánk szántóföldi növénytermesztésében a kalászos gabonák és a kukorica részaránya rendkívül magas, így gyakorlatilag lehetetlen úgy gabonát termeszteni, hogy a sok rossz elővetemény miatt a légkörbe jutó aszkospórák és konídiumok ne jelentsenek országos szinten nagymértékű fertőzési nyomást.

Genetikai védelem kontra kémiai beavatkozás

A genetikai védelem a betegséget előidéző kórokozók ellen még mindig nagyon megbízhatatlan. A bio termesztésben már elterjedt, rendkívül jó rezisztenciával rendelkező búzafajták a nem igazán elfogadható minőségi paramétereik miatt, konvencionális termesztésben nem állják meg a helyüket. Ráadásul a fuzáriózis elleni kémiai védelmet is több, elterjedt tévhit is károsan befolyásolja.

Három tényező együttes hatása a fertőzésre

Egy kórfolyamat megindulásához, a fertőzéshez, minden esetben három tényező térben és időben történő szoros együttállása szükséges.

Fertőző anyag ugyan mindig van a légtérben, de a gazdanövény fogékony állapota, illetve a kedvező időjárás nem mindig áll rendelkezésre. Pont e két tényező tekintetében vannak tévhitek a gazdálkodók körében, amelyek károsan befolyásolhatják a védekezés sikerességét.

A toklászok szakaszos elhalása sokszor a fuzáriumos fertőzés első tünete
A toklászok szakaszos elhalása sokszor a fuzáriumos fertőzés első tünete

Elterjedt tévhit az, hogy a gabonák a virágzás idején a leginkább fogékonyak a Fusarium fajok fertőzésére. Ez önmagában igaz ugyan, de a fogékonyság a kórokozók számára célfelületként jelentkező kalászok megjelenésétől (tehát a kikalászolástól) egészen a tejes érés végéig nagyon magas szintű. Tehát ebben a viszonylag hosszú időszakban a fertőzés bármikor bekövetkezhet.

Közismert, hogy a fertőzéshez nedvesség is szükséges. Itt a nedvesség szón van a lényeg. Ugyanis a fertőzés végbemeneteléhez a kalászok pár órás felületi vízborítása szükséges. Nem kell a fertőzéshez hatalmas mennyiségű csapadék. Bőségesen elegendő a nagy napi hőingadozások során képződő, sokáig megmaradó harmat is!

Hajnali harmat - a fuzáriózis szálláscsinálója
Hajnali harmat – a fuzáriózis szálláscsinálója

Mikor a leghatékonyabb a fungicides védekezés?

A virágzás során, a ténylegesen legfogékonyabb időszakban elvégzett kezelések adják általában a legjobb hatékonyságot. Ráadásul ekkor a legnagyobb a képződő szemben levő embrió irányában a tápanyag forgalom (amellyel arányos az oda bejuttatható fungicid hatóanyag mennyisége is).

Ez a tény azonban semmit sem változtat azon, ha a virágzás előtti időszakban sikeresen bekövetkezett egy fertőzés, akkor ott már túl sok megvédeni való dolog számunkra nem maradt.

Ez igaz arra az esetre is, ha a virágzás idején fertőzésre alkalmatlanok voltak a körülmények, de később, a tejes érés időszakában mégis kialakulnak fertőzésre alkalmas időszakok. Ekkorra a virágzáskor kijuttatott fungicid java része már lebomlott, a maradék pedig már nem elegendő a fertőzés megállítására.

A fuzáriózis során a sikeres fertőzésnek nincsenek azonnal látható tünetei. Így még a köztudottan kevésbé hatékony kuratív, azaz a fertőzés utáni kezelések lehetőségeiben sem nagyon bízhatunk. Mire kialakulnak a kalászokon a fuzáriózis tünetei, addigra már a fertőzés olyan mértékben előre haladt, hogy az érintett szemek gyakorlatilag menthetetlenek.

Ha már látszanak tünetek, akkor a védekezéssel már elkéstünk
Ha már látszanak tünetek, akkor a védekezéssel már elkéstünk

A fuzáriózis ellen a leginkább hatékonynak a preventív, de a fertőzés időpontjához legközelebbi időpontban elvégzett kezelések bizonyulnak.

A fuzáriózis, de más kórokozók ellen is hasznos segítség lehet a termelőknek egy olyan növénykórtani szakmai segítség, amely jelezheti a gazdálkodóknak a potenciális fertőzési vészhelyzeteket, a fungicides kezelések szükségességét, amelyeket a gazdák már a helyszíni adottságok alapján pontosíthatnak.

Ennek céljából az Agrofórum online felületén április hónaptól heti rendszerességgel kívánjuk tájékoztatni tisztelt Olvasóinkat a fontosabb szántóföldi kultúrákra leselkedő növénykórtani veszélyek aktuális helyzetéről, valamint az ellenük  javasolható védekezési stratégiákról, lehetőségekről.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

A kalászosok kora tavaszi kártevői

2025. március 31. 08:10

A tavasz kezdetén jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.

Időszerű a talajok mikrobiális kezelése

2025. március 30. 13:10

Nem egyszerű és nem is olcsó a mikrobákkal történő biológiai védekezési módszer, viszont jó néhány talajból támadó kórokozónál ez az egyetlen lehetőségünk a kórokozók visszaszorítására.

Többrétű védelem a gabonában

2018. szeptember 13. 07:31

Köztudott, hogy a csávázás a növényvédelmi eljárások közül a legcélzottabb, ugyanakkor a környezetet legkevésbé terhelő, illetve veszélyeztető.

A fuzárium nem játék

2024. október 3. 15:40

A fuzáriumfajok jelenléte jelentős gondot okoz különböző haszonnövényeink esetében. Nincsen ez másképp a kukoricánál sem.

A klímaváltozás nyertesei lehetnek a mikotoxinok

2022. október 12. 05:38

A betakarításkor lezúduló sok eső miatt különösen fontos vizsgálni a kukorica mikotoxin-fertőzöttségét.

A tárolóknak csak a fele alkalmas a gabona szabványos raktározására

2019. november 8. 05:47

A tapasztalatok alapján az év eleji készletek ellenőrzésekor a mennyiségek több mint felénél található valamilyen minőségi probléma.