A bogyós termésű gyümölcsök között hazánkban a tüskétlen szeder meglehetősen nagy népszerűségnek örvend. Bár telepítése és szüretelése meglehetősen munkaerő- és költségigényes dolog, viszont a növényvédelmi költségek ennél a kultúránál meglehetősen visszafogottak.
Van ugyanakkor néhány olyan kártevője és kórokozója is, amelyek ha elszabadulnak az ültetvényben, akkor a bokrok általános kondícióját annyira képesek lerontani, hogy az már jócskán a termés rovására megy.
Rozsda: nem az, aminek elsőre tűnik
A tüskétlen szedernek igazság szerint egyetlen komolyan veendő betegsége van, mégpedig a sárga-, vagy narancsrozsda (Kuehneola albida).
Ha egy gazdálkodó meghallja „sárgarozsda” nevet, akkor sokszor azonnal a búzát és tritikálét veszélyeztető sárgarozsdára (Puccinia striiformis) fog gondolni. Pedig a két kórokozó között legfeljebb a rozsdagombákhoz való tartozás közös, valamint az uredospórás telepek, pusztulák színe. De egyik sárgarozsda sem megy át a másik tápnövényére! Viszont mindkettő eléggé veszélyes.
A szedernek, főképp a hazánkban is honos tüskés szeder fajoknak van ugyanakkor egy másik rozsdagombája is, mégpedig a szederrozsda (Phragmidium rubi). Ez a kórokozó viszont a más fajhoz tartozó tüskétlen szedret nem, vagy csak szélsőségesen ritkán képes megtámadni, így gazdasági jelentősége nincs.
Rejtett fertőzés: sokszor észrevétlenül pusztít
A szeder sárgarozsdája egy hiányos fejlődésmenetű rozsdagomba. Csak a szedren él meg, más növényeken semmilyen alakban sem fordul elő. A szederbokrokon a vesszők héja alatt kialakított hosszúkás pusztulákban, illetve a levelek fonákán hatalmas tömegekben képződő pusztulákban telel át.

Mivel döntően a levelek fonáki részén található meg a kórokozó, a felületes szemlélő sok esetben nem is tud arról, hogy a szederbokor akár súlyos mértékben fertőzött.

A betegség hatására a levelek kisebbek, sárgás színűek lesznek. A termés mennyisége és minősége is csökken. A megfertőzött bokor kondíciója számottevően leromlik. Így a következő évre kevesebb olyan hajtást fog kinevelni, amelyeken később termést hozó elágazások fejlődhetnének.
Tavaszi időjárás: ideális a fertőzéshez
A jelenlegi időszak, a szeder lombozatának fakadása meglehetősen veszélyes a friss levelek szempontjából. A vesszőkön és az elmúlt évről a szederbokrokon fennmaradt leveleken a kórokozó a számára kedvező húsvéti meleg és a korábbi, nagypénteken hullott csapadék miatt páratelt levegő által előidézett, kedvező viszonyok következtében nagyon jó helyzetben van ahhoz, hogy a frissen fejlődő leveleket megfertőzze. Ezt csak hatékony fungicides kezeléssel lehet megakadályozni.
Metszés és tapadásfokozás: kulcselemek a sikerhez
Ahhoz, hogy a felhasználandó gombaölő szer ténylegesen a szederbokor minden részére eljusson, ahhoz mindenképpen szükséges a bokrok helyes metszése, kellő mértékű ritkítása. Mivel a vesszők kérge sima, viaszos, így a permetlé megtapadását ezeken a felületeken is mindenképpen segíteni kell tapadásfokozó adalék anyag alkalmazásával.
Fontos, hogy a kijuttatott permetlé a régi leveleket, vesszőket és a friss, idei leveleket is kellőképp borítsa. Ezért a permetlé mennyiségével nem célszerű takarékoskodni. A jelenlegi, intenzív növekedési időszakban a folyamatosan kifejlődő friss levelek védelme miatt mindenképpen a felszívódó hatásmódú fungicideket célszerű alkalmazni a rozsda ellen.
A képek a szerző felvételei.