Növényvédelem

Tafrinaveszély őszibarackon: még májusban is támadhat

Agrofórum Online

A változékony, időnként még nagyon is hűvös májusi időjárás néhol nem várt meglepetéseket tartogathat nemcsak a szántóföldi kultúrák termesztőinek, hanem a kertészeti kultúrák termesztésében érdekelt gazdálkodóknak is.

A nagy nappali hőingadozás, a hideg hajnalok és az ekkor képződő harmat sok gombás eredetű növénybetegség számára nyújt kedvező feltételeket a szaporodáshoz.

A tafrinás levélfodrosodás veszélyes kórokozója

Az egyik ilyen, a májusi hűvösebb, csapadékosabb időszak nyertesének tekinthető kórokozó az őszibarack tafrinás levélfodrosodásáért felelős Taphrina deformans nevű tömlősgombafaj. Az őszibarackot támadó kórokozók közül messze ez tekinthető a legveszélyesebbnek. Néhány éven át fennálló masszív fertőzés akár a teljes fa pusztulását is előidézheti.

A korai védekezés idén is eredményt hozhatott

A Taphrina deformans gomba már kora tavasszal, nem sokkal a rügyfakadás után, az akkori hűvös időjárásban egyszer már fertőzte az idei évben az őszibarackfákat. Aki alkalmazott réztartalmú lemosó permetezést még a rügyfakadás előtt, majd a rügyek végének „kizöldülése” idején elvégezte a kórokozó ellen hatékony felszívódó készítmények valamelyikével a lomb védelmét, az most egészséges fákban gyönyörködhet.

Egy korábbi fertőzésből a kezelés hatására kigyógyult levél
Egy korábbi fertőzésből a kezelés hatására kigyógyult levél

A sikeres védekezés után néhol lehetnek még a fákon fodros levelek, mivel a gomba pusztulása után az általa okozott tünetek sajnos nem tűnnek el, de sok őszibarackfa jelenleg (még) tünetmentes.

A tünetmentesség nem adhat okot megnyugvásra

Sajnálatos módon ez az állapot a jelenlegi hűvös, időnként csapadékos időjárás miatt vélhetően nem sokáig fog fennmaradni. A fagyosszentek időszakában bekövetkezett csapadékok mennyisége sok esetben kevés a fák vízutánpótlásának növeléséhez. Viszont a levegő lehűtéséhez és a páratartalom növeléséhez éppen elegendő. Mondhatjuk úgy is, hogy ezek a kis intenzitású csapadékok csak a kórokozó számára előnyösek.

A Taphrina deformans a hűvös időt kedveli

Ráadásul ez a veszélyes kórokozó nem igazán „olvassa a szakirodalmat”. Ellentétben sok más kórokozóval, a meglehetősen alacsony hőmérsékleteket kedveli. Sajnos fertőző anyag a kezeletlen, kivadult fákról, illetve az elhibázott kezelések miatt fertőzött egyedekről mindig található a levegőben. Így a kedvező időjárási helyzetnek köszönhetően az őszibarackfák újrafertőződése most csak idő kérdése.

Preventív védekezéssel lehet hatékonyan fellépni

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója egy problematikus, meglehetősen nehezen elpusztítható gomba. Ellene alapvetően a fertőzésének kedvező időszakban elvégzett preventív fungicides kezelésekkel lehet eredményesen fellépni.

Ne várjuk meg az első tünetek megjelenését, mivel a kórokozó inkubációs ideje az általa preferált hűvös körülmények között igen hosszú, akár egy hét is lehet. Ha a legelső tünet észlelése után kezdünk neki a növényvédelemnek, akkor a kezelés rengeteg fertőzött, de tüneteket még nem mutató levél esetében már kuratív jellegű, és így igen rossz hatékonyságú lesz.

A permetezés technikája legalább annyira fontos, mint az időzítés

Nagyon fontos, hogy a kezelés során ne spóroljunk a permetlé mennyiséggel, alkalmazzunk tapadásfokozó adalékot, tehát a fán lévő zöld növényi felületekből minél nagyobb hányadot borítsunk be a permetlével.

Ha szükséges, akkor a kezelés előtt végezzünk némi zöldmunkát, hogy a korona minden része kellőképp átpermetezhető legyen, és ne maradjanak olyan elsűrűsödött gócok, ahol a lombozatot nem tudjuk megfelelően lepermetezni. Ezek mindvégig fertőzési forrásként fognak szolgálni – nemcsak a Taphrina deformans, hanem más kórokozók számára is.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

2025. május 17. 08:10

A kalászosok virágzáskori fertőzése kritikus pont. A fuzáriózis és lisztharmat elleni védekezést időzítsük gazdaságosan és hatékonyan!

Szilva torzult levelei: levéltetű, levélatka vagy vírus?

2025. május 15. 08:10

A torzult levelek mögött levéltetű, levélatka vagy vírus is állhat. A szilvafák védelméhez időzített és célzott beavatkozás kell.

A nektarinok is őszibarackfajták? Milyen nektarinfajták ajánlhatóak termesztésre?

2021. január 26. 13:32

A nektarinok céltudatos nemesítése az 1930-as években indult el, jobb áruminőséget adó fajtáik pedig az 1950-es évektől kezdtek elterjedni. Magyarországon az őszibarack termésmennyiségéből jelenleg kb. 15–20%-kal részesednek a nektarinok.

Őszibarack-termesztés a Mecsek környékén

2018. április 1. 11:04

Jelenleg a hazai őszibarack-termesztésben alapvetően kétféle koronaforma az irányadó. A nyitott koronák közül a váza, a központi tengelyesek közül pedig a karcsú orsó.

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

Kezdődik a növényvédelmi szezon a szántókon, gyümölcsösökben

2018. március 23. 07:13

Kell még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.