31℃ 17℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Zöldség

Bőséges a kínálat, de közel sem mindegy, hogy melyiket választjuk!

Agrofórum Online

Vásárlási döntéseimben kiemelt helye van a termékteszteknek, legyenek azok „szimplán” fogyasztók tapasztalataira épülők, vagy készüljenek laboratóriumi vizsgálatok alapján. Érthető hát, hogy a Szupermenta oldalát is folyamatosan követem. Nagy örömömre figyelmük legutóbb az egyik kedvencemre, a hónapos retekre, pontosabban retekvetőmagokra irányult. Ezeket vonták laboratóriumi és kedveltségi vizsgálat alá.

Mint arra írásukban a vizsgálatot végző szakemberek emlékeztettek, a boltok vetőmagkínálatában találkozhatunk hónapos, nyári, őszi-téli és japán retekfajtákkal is. Azonban közös bennük, hogy a vetőmagok minősége jelentősen befolyásolja a termesztést, ezért a Szupermenta csapata alaposan szemügyre vette azokat.

Az összehasonlító vizsgálatukba a kerek, piros, hónapos retekvetőmagok kerültek be, melyek – mint kiemelték – népszerűségét igazolja, hogy széles körben, folyamatosan elérhetők a piacokon és az üzletekben egyaránt.

Összesen 22 vetőmagtételt vizsgáltak,

ezek a nagyobb áruházláncok és kereskedelmi egységek polcairól, valamint szakboltokból kerültek a mikroszkóp alá. A kiskerti vetésre szánt vetőmagok között szerepelt három hibrid fajta. Származásukat tekintve kilenc hazai és tizenhárom külföldi volt. Minőség szempontjából vizsgálták a csírázóképességet, valamint a vetőmagtételek szennyezettségét. Megnyugtató, hogy minden tétel esetében megfelelőnek találták a vetőmagok tisztaságát és minőségét.

Ezenkívül megvizsgálták a csomagolásokat is

A következő szempontok alapján tették ezt: a kötelező adattartalmak, amelyeket jogszabályok határoznak meg, megfelelően láthatók voltak-e a csomagoláson. Megvizsgálták azt is, hogy a vásárlók termékkiválasztásának segítése érdekében minden szükséges, általános információ szerepel-e a vetőmagról. Mindemellett természetesen a csomagolások megfelelő zártságát, ezáltal a vetőmagvédettséget is ellenőrizték, hiszen ez elengedhetetlenül fontos. E tekintetben is minden megfelelt az előírásoknak.

Csírázóképesség = Minőségi mutató

A csírázóképesség vizsgálatának célja a vetőmagtétel csírázási potenciáljának meghatározása. Ennek segítségével hasonlították össze a szakemberek a különböző tételek minőségét, és ezzel becsülhető a szántóföldi kelés is. A vonatkozó rendelet szerint a retekvetőmagok csírázóképességének minimum 70%-nak kell lennie. A tesztben résztvevő vetőmagok esetében 86 és 98% között mozogtak az eredmények, vagyis ez alapján mind megfelelt a határértéknek.

Tisztaság és idegenmag-tartalom

A vetőmag-előállítás során kerülhetnek gyomnövény fajok magjai a vetőmagok közé. Az ellenőrzött mintákat tiszta mag, idegen mag és hulladék alkothatja, melyeknek a tömegszázalékban kifejezett aránya a tisztaságvizsgálattal határozható meg. A laboratóriumi mérések alapján 98,6-100% volt a retekvetőmagok tisztasága. A tesztelt retekvetőmagok ebből a szempontból is megfeleltek a minőségi követelményeknek.

Kedveltségi vizsgálat, amely némi meglepetést hozott

Mégpedig a kaprabogár formájában. Ugyanis bár a laboratóriumban mindent rendben találtak a szakemberek, a kedveltségi vizsgálaton rovarszennyezettség miatt fennakadt egy vetőmag. A szennyezett tasakban egy élő kaprabogár lárvát és nyolc levedlett lárvabőrt (exuviát) azonosítottak a Nébih laboratóriumának munkatársai. Mindez nem maradt következmények nélkül: a hatósági felügyelők figyelmeztették az érintett forgalmazót, és felszólították a még raktáron lévő tétel megsemmisítésére. A termék minőségi hiba miatt természetesen kizárásra került a kedveltségi rangsorból.

És jöjjenek a fogyasztók!

Vásárlói szempontokat figyelembe véve a résztvevők ez alkalommal 22 retekvetőmagot értékeltek. Öt fő értékelési szempont mentén bírálták ezeket, amelyek  a következők voltak: csomagolóanyag, csomagoláson feltüntetett információk, felhasználási utasítás – piktogramok, a vetőmag technikai tisztasága és összbenyomás alapján.

(Forrás: Nébih)

Mint tudjuk, de néha mégis elfelejtjük, a vetőmagok csomagolóanyaga akkor megfelelő, ha a vetőmag minőségének megóvását biztosítják. Nehezen bonthatók, visszazárhatók és a magok kivételét, kicserélését a csomagolóanyag megsértése nélkül nem teszik lehetővé.

A csomagoláson feltüntetett információk akkor megfelelőek, ha a termékinformáció, a fajtaleírás magyar nyelven is elérhető, olvasható és érthető, valamint a tasakon feltüntetett illusztrált fotó megfelel a vetőmag megnevezésének és beltartalmának.

Ezenkívül a csomagoláson szerepelnie kell a kiszerelő engedélyszámának, a vetőmag egyedi sorszámának/tételszámának, faj és fajta nevének magyarul, valamint az előállítás szerinti országnak is. A felhasználási utasításnak érthetőnek kell lennie, és magyar nyelven is a vásárló rendelkezésére kell állnia.

Továbbá fontos, hogy a jelölésen szereplő piktogramok tartalmilag és minőségileg is megfelelőek legyenek, az apróbetűs információk olvashatóak legyenek a vásárló számára. A résztvevők a vetőmag technikai tisztaságát is értékelték, azaz pontozták, hogy a maghalmaz tartalmaz-e idegen magvakat, idegen anyagokat (kő, földrög, növényi részek).

Az összbenyomás szempontjában pedig értékelték, hogy minden szempontot figyelembe véve szívesen megvásárolnák-e a terméket. A kedveltségi vizsgálat résztvevőinek véleménye szerint a legfontosabb szempont a tasakokon szereplő felhasználási utasítás és piktogramok helyes feltüntetése lett.

Minden szempontot figyelembe véve a retekvetőmagok versenyében az élen a Rédei Kertimag Óriás vaj retek végzett. A második helyezést a Gartenland Rudi retek érte el, a harmadik helyre pedig Rédei Kertimag Ester retek vetőmag került.

Mivel a szakemberek – szokásukhoz híven – a tesztfolyamat elején elvetették a magokat a Nébih szarvasi fajtakitermesztő állomásán, majd végig követték a növények fejlődését, így – ígéretük szerint – hamarosan beszámolnak az így nyert tapasztalatokról is.

De mit is jelent az „F1”?

Hibrid vetőmagok esetén az „F1” jelölés a szelektíven tenyésztett magokat takarja. Az F1 hibridek általában rendkívül életerősek, terméshozamuk nagy, korán érnek, jól ellenállnak a különböző betegségeknek, jellemzően az ültetés első évében.

(Forrás: Nébih)

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Térdre kényszeríti a kapszaicin – íme a világ legcsípősebb paprikái!

2025. július 12. 14:10

Tudta, hogy egyes paprikákat már csak védőfelszereléssel szabad kezelni? Íme a 2025-ös toplista a világ legcsípősebb fajtáiról!

Paradicsom a tányéron: ízek színek szerint

2025. július 10. 13:10

A paradicsom nem csak piros lehet! A különböző színű fajták nemcsak látványban térnek el, hanem ízben, beltartalomban és felhasználásban is.

Zöld marad a paradicsom? Nem mindig a napfény hibás

2025. július 4. 14:10

A napfény nem minden – ha nem érnek be a paradicsomok, több ok is lehet a háttérben. Íme a leggyakoribb hibák és megoldások!

Miért reped meg a paradicsom, és hogyan előzze meg?

2025. június 28. 16:10

A paradicsom héjrepedése sok kiskertben előforduló gond. Nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a termés élettartamát is csökkenti.

Be kell jelenteni a harminc hektár alatti halastavakat is!

2019. június 12. 14:03

Minden halastóval rendelkező állattartónak be kell jelentenie tenyészetét, illetve haltartását a Tenyészet Információs Rendszerbe (TIR).

Már elérhető a 2023. évre vonatkozó gazdálkodási napló vezetésére rendszeresített formanyomtatvány

2023. április 13. 08:33

Egyes jogszabályi előírások és Vidékfejlesztési támogatások esetében kötelező a Gazdálkodási Napló vezetése.

Élő online valóságshow-t indít a Nébih

2019. március 28. 07:47

A „Túlélő tojások” az első olyan valóságshow, melynek főszereplői állatok, nevezetesen csirkék, vagyis kezdetben tojások.

NÉBIH: ellenőrzik a mustfokot!

2021. szeptember 16. 11:09

A hatóságok 2021-ben, a szőlőszüret folyamán – a korábbi évekhez hasonlóan – ismét ellenőrzést végeznek a borászati üzemekben. Ennek alapvető célja a helyes szüreti gyakorlat kialakítása: az ellenőrök a szőlőfelvásárlások során a tisztességes piaci gyakorlatot vizsgálják - jelentette be az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.