24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Növénytermesztés

Agrometeorológia: országos áztató eső nem valószínű – terméskiesés lehet a következmény

OMSZ

Péntekig meleg, záporos, zivataros időre számíthatunk, ugyanis délies áramlással viszonylag nedves, labilis rétegződésű léghullámok érkeznek fölénk, de országos áztató eső nem valószínű.

Az elmúlt hét második felében már csak elszórtan alakultak ki záporok, zivatarok, számottevő csapadék csak kisebb körzetekben hullott. A napi maximumok többnyire 20 és 25 fok között alakultak.

A talaj fölső 20 cm-es rétege a Tiszántúlon és az Alpokalján nedves, miközben a középső országrészben még mindig sokfelé száraznak mondható. Főleg ezeken a területeken lenne nagy szükség csapadékra.

A déli országrészben az elmúlt 30 nap során helyenként alig 10-15 mm csapadék hullott, ez nagyon kevés, így ezeken a területeken a tavaszi vetések nem tudnak optimálisan fejlődni, de pl. az őszi búzában és a repcében is terméskiesés várható. Az Alpokalján ugyanakkor 100 mm fölötti érték is előfordult. 50-100 cm-es mélységben továbbra is országszerte van nedvesség a talajokban. Folyó és állóvizeink (a fölső 1-2 m) hőmérséklete 20 fok körül alakul.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképen a zöld tömeg aránya országszerte magas. Ugyanakkor a változást mutató térkép szerint a növekedés sokfelé leállt, pl. az őszi búza és a repce zöld tömege sem növekszik már, azon a fenológiai fázison már túl járnak. Az anomália térkép alapján a sokéves átlag fölötti, vagyis az ilyenkor megszokottnál jóval fejlettebb a vegetáció, a hetek óta tartó nyári idő miatt előrébb tart a fejlődésben.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek országosan többnyire 300 és 370 foknap között járnak. A magasabb értékek a délkeleti országrészben jellemzőek. Ezek szerint jóval az átlag és a tavalyi értékek fölött járnak a hőösszegek, a hőösszeg növekedése pedig a következő 10 nap során is intenzív marad.

Az országban a szántóföldi növényeink közül a repce a magképződés, az őszi búza a virágzás, a kukorica 5-7 leveles, a napraforgó pedig 6-8 leveles fenológiai állapotban van többnyire, a szőlő virágzása megkezdődött. Az elmúlt heti csapadék hatására az állományok általában jól fejlődnek, de ezzel együtt a gyomok is. Ugyanakkor a középső területeken további csapadékra lenne szükség.

Az előttünk álló héten péntekig alig változik majd az időjárás: minden nap, az ország bármely részén várhatók záporok, zivatarok. Területi átlagban a vasárnap estig várható összcsapadék 5 és 15 mm között valószínű, de nagy területi különbségek alakulnak majd ki.

Míg egyes körzetek szinte teljesen ki is maradhatnak a csapadékból, egyes helyeken akár felhőszakadás is előfordulhat. Szombattól aztán szárazra fordul az idő. A hőmérséklet nyáriasan alakul majd, szerdától már 24 és 29 fok között várhatók a csúcsértékek. Csütörtöktől napközben gyakran megélénkül majd a keleti, északkeleti szél.

Zivatarok környezetében azonban átmenetileg viharossá fokozódik a légmozgás. A levegő nedvességtartalma a majd minden napos csapadékos időszakokban és az éjszakai órában is 80% fölé emelkedik majd, így a gombás betegségeknek kedvező körülmények alakulhatnak ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

RAPOOL-repcék: BATIS

2021. július 14. 07:36

Azon partnereinknek ajánljuk, akik csúcstermésre képes repcehibridet keresnek kiemelkedő tápanyag-reakcióval és szárstabilitással, jó kompenzációs képességgel, akár gyengébb adottságú területekre is.

Most veszélyes a repcefénybogár

2022. április 16. 06:36

A repcefénybogarak szinte kizárólagos tápláléka a repce pollenje. Rejtett bimbós és fiatal zöld bimbós állapotban, amikor a fejlődő bimbókban még sem portokok, sem pollen nem található, ezek a bogarak nem károsítanak.

Az Avaunt® 150 EC kulcsszerepe a repce-fénybogár elleni védekezésben

2022. február 17. 09:39

Az elmúlt néhány évben gyökeresen megváltozott az őszi káposztarepce növényvédelmi technológiája. Ennek oka elsősorban a növényvédőszer hatóanyagok kivezetése (klórpirifosz, tiakloprid), valamint a piretroid rezisztencia kialakulása a repce-fénybogár populációk esetében.

Széles körű FMC-Agro megoldások a repce gyomirtására

2019. augusztus 14. 07:55

A repce gyomirtásának tervezése során figyelemmel kell lenni a hatósági előírásra, miszerint metazaklór hatóanyagú készítményeket 3 évente egyszer lehet használni ugyanazon területen.