Zöldség

Az étkezési paprika növényvédelme – növénykórtani problémák (2/1.)

Agrofórum Online

A hajtatott paprika legfontosabb növénykórtani problémái között szerepel a paradicsom bronzfoltosság vírus (TSWV), amelynek terjesztésében a nyugati virágtripsz játszik szerepet. A gombás betegségek közül a paprika lisztharmat emelhető ki, míg a kártevők közül az imént említett tripszfaj mellett a levéltetvek, illetve az utóbbi években komoly problémát okozó poloskafajok (márványos poloska és zöld vándorpoloska) említhetők.

Az elmúlt években mind a hajtató, mind a szabadföldi termőfelület csökkent, azonban a megtermelt áru mennyisége a korszerű termesztéstechnológiáknak köszönhetően nem változott, sőt nőtt. Nem csak ebben a tekintetben változik az étkezési paprika helyzete, a fogyasztói szokások is változáson mennek keresztül. Az elmúlt években a vásárlók kereslete a pirosra érő fajták iránt mutatkozik, így mind hajtatásban, mind szabadföldön visszaszorulóban van a fehér kúpos fajták termesztése. Az elmúlt években számos növényvédelmi problémával küzdöttek a termesztők, amelyet csak fokozott, hogy egyre kevesebb hatóanyag áll rendelkezésre a védekezés során.

A paprika növénykórtani problémái

A paprika palántanevelése során fontos betegség a palántadőlés. A betegséget több kórokozó is okozhatja, amelyeket együttesen kell kezelni. A főbb kórokozói a Rhizoctonia solani és a Phytium fajok. Védekezés steril termesztő közeg használatával, és az általános higiénia betartásával, valamint fungicides (propamokarb) beöntözéssel lehetséges.

A fontosabb kórokozók közül az első csoport a vírusok. Jelentőségük az évek múlásával és termesztéstechnológia fejlődésével sem csökken. A paprika legfontosabb vírusbetegségei közé tartozik a paradicsom bronzfoltosság vírus (TSWV), uborka mozaik vírus (CMV) és a dohány mozaik vírus (TMV). A különböző fajok különböző módon terjednek, a TSWV-t a tripszek terjesztik, a CMV-t a levéltetvek, valamint mechanikai módon is továbbvihetjük, mint ahogy a TMV-t is. A legnagyobb károkat a bronzfoltosság vírus okozza (1. kép). Védekezési lehetőségek közé tartozik a megfelelő higiénia betartása, a vektorok elleni védelem és a rezisztens fajták használata, amelyek megtalálhatóak szinte az összes új hibridben.

1. kép Paradicsom bronzfoltosság vírus paprika bogyón

A paprika gombás betegségei közül meg kell említeni a paprikalisztharmatot (Leveillula taurica). Jelentősége fűtött fóliás termesztés során van, amikor a tenyészidőszak meghosszabbodik. Megjelenésére a szezon második felében kell számítani, idén azonban a megszokottnál korábban jelentkezett. A levelek színén kezdetben sárgás foltok jelennek meg, amelyek nagyobbodnak, majd megfelelő körülmények között a levél fonáki oldalán meg fog jelenni a tipikus fehér tünet (2. kép). A levelek kanalasodnak, súlyos esetben levélhullást tapasztalhatunk. Védekezésnél fontos a megelőzés. Kémiai védekezésnél a kultúrában engedélyezett triazolok és strobilurinok (penkonazol, azoxistrobin) a legelterjedtebben használt készítmények.

2. kép Paprikalisztharmat

Talajos hajtatásban megjelenhet a paprika szklerotíniás betegsége (Sclerotinia sclerotiorum), jelentősége azonban kisebb. Kétféle tünet alakulhat ki attól függően, hogy a kórokozó mely képlete fertőz. A gomba szkleróciumokkal marad fent a talajban, amely vagy micéliummal fog továbbfejlődni, vagy tál alakú apotéciummal. Ha micéliummal fejlődik tovább, akkor a paprika gyökérnyaki részénél vattaszerű micélium „pamacs” fog megjelenni, amelyekben ismét megtalálhatjuk a szkeróciumokat. Ha a kórokozó apotéciummal fejlődik tovább, akkor az abból kiszabaduló aszkospórák fertőzhetik a növény szárát, leveleit, ritkább esetben akár a termését is. Biológiai védekezés is lehetséges a Coniothyrium minitans hiperparazita gombafaj segítségével, amely a szkleróciumokat támadja a talajban.

Egy másik polifág kórokozó a Botrytis cinerea, amely szintén károsíthatja a paprikát. Tüneteket száron, virágon és terméseken figyelhetünk meg. A növényeken ovális foltok keletkeznek, melyek lágyan rothadnak, később pedig megjelenik rajtuk a szürke konídiumtartó gyep. A száron jelentkező foltok felett a növény lankad, elhal. Ha a körülmények nem optimálisak a konídiumtartó gyep megjelenéséhez, akkor látható a „szellemfoltos” tünet, azaz a kórokozó fertőzte a termést, de a fertőzés megállt, és ez csak egy elhalványuló szélű foltban tapasztaljuk. Előfordulásához magas páratartalom szükséges, terjedését a sebzések elősegítik, azaz a metszést célszerű a reggeli órákban elvégezni, hogy a sebeknek legyen idejük beszáradni, valamint a kémiai védekezést a metszés után időzíteni.

Szabadföldi paprikatermesztés esetén két jelentősebb betegséget kell említenünk, amelyek előfordulására elsősorban itt kell számítani, de megjelenhetnek hajtató létesítményekben is. Az egyik a Xanthomonas vesicatoria, amely a paprika xantomonászos betegségét okozza. A tavalyi évben rengeteg fejfájást okozott a kórokozó a gazdálkodók számára. Ennek oka az időjárásban rejlik. Fertőzéséhez kedvez a nagy mennyiségű csapadék utáni meleg időjárás, ahol nagyon magas a páratartalom. Tünetek a növény minden részén előfordulnak, még a termésen is, amelyek apró barna szélű kivilágosodó foltok. Megjelenése rendszeres, azonban nem minden évben okoz súlyos károkat.

Rezisztenciagének ismertek ellene, amely a védekezés alapját adhatja, valamint kémiai úton védekezhetünk réz hatóanyagú készítményekkel, ügyelve, hogy ne perzseljük meg a paprikát. A másik betegség a magházpenész, amely főleg fűszerpaprikában és paradicsom alakú paprikában a jelentős. A betegséget az Alternaria alternata és ritkább esetben a Borytis cinerea gombafaj okozhatja. A tünetek sokszor csak belülről észrevehetőek. A fertőzést segítheti a kalcium hiánytünet és a napégés. Ezeken a felületeken a kórokozó megtelepedhet, és innen indul a fertőzés. A kémiai védekezés nehéz, ugyanis belső fertőzésről beszélünk. Azonban ellenálló – zárt bibepontú – fajták használatával és helyes tápanyagellátással a probléma mértéke csökkenthető.

Fotó: Kerek Máté felvételei

A cikkben található növényvédő szerekre vonatkozó információk tájékoztatásul szolgálnak, az aktuálisan engedélyezett készítmények engedélyokiratai a Nébih Növényvédő szerek adatbázisában érhetők el.

Az AF szaklap átszerkesztett változata Birkás Zita, Kerek Máté: Az étkezési paprika növényvédelme (2018. 01. 34. old.) című írása alapján

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zöldségféléken előforduló molibdénhiány kezelése és megelőzése

2024. október 7. 11:10

A molibdént egészen kevés, nyomokban előforduló mennyisége miatt a mikroelemekhez (mások az ultra-mikroelemekhez) sorolják.

Kevésbé ismert, és még ritkábban fogyasztott zöldborsófajta: a cukorborsó termesztése

2024. október 4. 13:10

A cukorborsó termesztését azoknak a kerttulajdonosoknak a figyelmébe ajánljuk, akik szeretnek kísérletezni, és újdonságokat kipróbálni.

Kisgazdaságban is szükséges a vetésforgó! – Veteményeskert tervezése 2025-re

2024. október 2. 08:10

A talajban áttelelő kártevők és kórokozók szükségessé teszik az átgondolt növényváltást, a szakismeretek alapján történő növénytervezést.

A chili sikeres termesztésének kulcsa

2024. szeptember 27. 07:10

Az őszi gondozás és a télre való felkészítés során a chilinövények esetében néhány igen fontos lépést szükséges követnünk.

Amistar Sun – a sikeres és nyereséges repcetermesztés kulcsa

2019. április 5. 06:58

Az intenzív módon őszi káposztarepcét termesztő gazdálkodók körében köztudott tény, hogy a magas és nyereségesen értékesíthető terméshozam elérése a tenyészidőszak során szigorú technológiai fegyelem betartását követeli meg.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok I. rész

2020. február 28. 04:38

Háztartásokban is megtalálhatók, és akár a helyi abc-ben is megvásárolhatók azok az anyagok, melyekről talán nem is gondolnánk, hogy növényvédelmi célra alkalmasak.

Kellemetlen őszi meglepetés: a csócsárló

2018. október 7. 12:44

A gabonafutrinka (Zabrus tenebrioides) régóta ismert Magyarországon, mint a kalászos gabonák fiatalkori károsítója, előfordulásával szinte minden évben számolni kell. A kártevő számára döntő jelentőségű, hogy a peterakás idején milyen az időjárás, talál-e megfelelő, kellően nedves talajt.

A Belchim, az FMC és a Rovensa is támogatja az easyconnect zárt áttöltő rendszert

2021. július 5. 08:36

Az easyconnect rendszert folyékony növényvédő szerekhez fejlesztették ki, és két részből áll: az egyedi – tartályra szerelt – csavarkupakból, valamint a csatlakozóból, amelyek együtt alkotják a zárt áttöltő rendszert.