6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Növényvédelmi előrejelzés

Selyemfényű puszpángmoly: aktívak, idén még két nemzedékre lehet számítani

Agrofórum Online

Március második dekádjában a változékony időjárás mellett tovább tart a kora tavaszi aszály. A naponta változó időjárási frontok csak a hőmérsékletet zavarták meg, azonban jelentősebb mennyiségű csapadékot nem hoztak, így napjainkra igen jelentős, 150-200 milliméteres az idei csapadékhiány.

A hiány tünetei most még elsősorban a szántóföldi és kertészeti zöldségnövények termesztésében jelentkezik. Laza szerkezetű talajokon a gyakorta szélviharos idő homokveréssel és deflációval fenyeget. Néhány korai virágzású gyümölcsféle, így a mandula és a korai kajszi fajták már virulnak, de néhány kertészeti károsító is előjött telelőhelyéről.

Dísznövény

Az előző héten már jeleztem a selyemfényű puszpángmoly aktivizálódását, ezek szerint már ismét rágnak a hernyók, melyek így teleltek maguk szőtte szövedékük védelmében. A fővárosi feromon csapdák már néhány kirajzott lepkét is fogtak, tehát a lárva kártétel nem fog túl sokáig tartani, a most táplálkozó hernyók hamarosan bábozódnak, majd kirajzanak. Az idén még két nemzedék fog jelentkezni, időben figyelmeztetjük a puszpáng tulajdonosokat.

A napos időszakokat kihasználva igen aktívak a telelőhelyeikről előbújt zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák imágói. Most még inkább csak jelzik, hogy számukra is eljött a tavasz, de az egyedek létszáma alapján ebben a szezonban is számolni kell kártételükkel, pláne, ha idén is az átlagosnál melegebb lesz az időjárás.

Gyümölcs

A télvégi lemosó permetezés után a virágzásnak indult csonthéjas gyümölcsfákon már számítani kell a virágfertőző monília jelentkezésével.

Aki becsülettel elvégezte a lemosó permetezést, annak is érdemes fojtatni a kezelést, mert a kórokozó, mint ahogy a neve is mutatja, a virágon keresztül fertőzi meg a fát, de nemcsak a virág, hanem a hajtás és a vessző is áldozatul eshet a moníliának. Virágzásban óvakodni kell a réztartalmú gombaölők használatától, helyettük más, de szintén hatékony készítményeket használjunk.

A változékony idő, még ha száraz is melegágya az őszibarack tafrinás levélfodrosodás kórokozójának. Népiesen „dérgombának” is nevezik, mert a hideg idő, különösen, ha nedves, jellegzetes tünetekkel járva fertőzi az őszibarackot. Az egyes típusok érzékenysége között nagy a különbség, a nektarinok és a sárgahúsú fajták erősebben fertőződnek, mint a fehérhúsúak és néhány régi fajta (Champion). A kórokozó szaporító képleteivel már korábban, késő ősszel és a tél folyamán fertőz a rügypikkelyek között, így a fiatal levelek már eleve fertőzötten bújnak elő. A tafrina fertőzés veszélye csak a tartós felmelegedés hatására múlik el.

A bogyós gyümölcsű köszméte és ribiszke fajták az elsők között fakadtak ki, de napjainkban már a szabadföldi szamóca is hozza fiatal leveleit. Az időben elvégzett lemosó permetezés után most a leveleket a levélfoltosságot okozó betegségektől és a lisztharmattól kell megvédeni. Ki kell emelni a köszméte amerikai lisztharmatát, mert veszélyességében felülmúlja a többi betegséget.

Figyelmébe ajánljuk:

Agrofórum metszésiskola – Őszibarack kompakt váza fenntartó metszés

Agrofórum metszésiskola – Kajszi kompakt váza fenntartó metszés

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Mi történhetett az őszibarack- és a nektarinfával?

2022. június 8. 04:36

Őszibarackfámnál valami bajt észlelek. Tavasszal beindult a fa, de mostanában, mintha megállt volna a növekedése. Egy másik, nektarinfának egyik ága már nem is él. Azt levágjam? A képek alapján mit tegyek a fákkal?

Mik lehetnek a pajzstetűszerű kártevők az orgona és az őszibarack fás részein?

2019. szeptember 26. 06:37

L. Hedvig kérdése: Orgonabokrom tövi részén, és őszibarackfám fás részén is megfigyeltem, hogy rajtuk sok apró, fehér pajzstetűszerű kártevő található. Mik lehetnek ezek?

Hogyan távolíthatnám el őszibarackfáimról a nagy mennyiségű fekete ragacsos bevonatot?

2021. július 9. 09:17

A korompenész növényvédő szerrel utólag hatékonyan nem távolítható el, így a kártevők ellen időben elvégzett kezelésre kell hagyatkoznunk.

Mi okozza az őszibarack leveleinek sárgulását?

2020. május 8. 09:06

R. Péter kérdése: Mi okozza az őszibarack új, fiatal levelek sárga foltosságát, sárgaságát, lehullását. A levelek mérete általában fele, egyharmada a kifejlett zöld, egészséges levelekének.