Növényvédelmi előrejelzés

Terjed a drótféreg kártétel a napraforgó és kukorica kultúrákban

Agrofórum Online

Amit már elvitt a tavaszi időjárás, azt már a bőséges májusi csapadék sem hozza vissza, legalábbis ami a kalászos gabonákat és az őszi káposztarepcét illeti.

A május a sokévi átlagot többszörösen meghaladó csapadékkal búcsúzott tőlünk. Hűvösebb volt ugyan, de a hónap végére visszatért a hőmérséklet is a normális kerékvágásba. A kórokozók és kártevők számára kedvező időjárásban növényvédelmi teendő bőségesen akad.

Az ország szinte mindegyik tájegységéből jelzik a gabona vörösrozsda újabb és újabb megjelenését és robbanásszerű terjedését. A kórokozó számára most minden kedvező feltétel adott, hiszen nedves-párás a kalászosok állománya, a hőmérséklet optimális a fertőzéshez. Különösen ott válhat veszélyessé a helyzet, ahol nem végezték el a virágzáskori állományvédelmet, mely nemcsak a kalászfuzáriózis ellen nyújt kellő védelmet, hanem a vörösrozsda és más kalászos gabona levélbetegségek ellen is. Ha valaki most védekezne, az már legfeljebb gátolni tudja a kórokozó további terjedését.

búza vörösrozsda fertőzés

Egyre több jelzés érkezik a napraforgó és kukorica kultúrákban erősödő mértékű drótféreg kártételről. A jelenség egyenes következménye a rovarölő szeres vetőmagcsávázás beszüntetésének. Több helyen olyan mértékű a kár, hogy ki kellett tárcsázni a vetéseket teljes egészében, vagy táblarészeket kellett újravetni. Az újravetés természetesen csak akkor eredményes, ha elvégzik vele együtt a talajfertőtlenítést is. A drótféreg problematikához társulhat a vetési bagolylepke lárvájának hasonló jellegű kártétele, ugyanis erőteljesen rajzik több bagolylepke faj lepkéje. A fajok közül a „mocskospajor” kifejezetten talajszinten károsító hernyó, a növények gyökérnyaki részének elrágásával tetemes kárt képes okozni. A lepke tojásait előszeretettel rakja gyomosodó táblákba, amiből mostanság bőségesen akad. A vontatottan fejlődő, sínylődő kukoricát alaposan vizsgáljuk át, mert könnyen meglepetés érhet bennünket. A fény-és feromomon csapdák egyre több kukoricamoly lepkét fognak, bár még nem ideális a kukorica fejlettsége a peterakáshoz. Kísérjük figyelemmel a kártevő rajzásának alakulását a védekezés ütemezése érdekében.

mocskospajor

A javában virágzó borsó területeken már rajzik az akácmoly, illetve szórványosan a borsómoly is. A két kártevő a most fejlődő termést veszélyezteti. A két lepkefaj mellé a kedvező időjárási viszonyok miatt néhány napon belül társulni fog a borsólevéltetű is.

borsó levéltetű

A kártevő előszeretettel telepszik meg a virágzaton illetve a fejlődő borsó hüvelyeken. Erőteljes felszaporodásához most minden feltétel adott, hasonlóan a borsórozsda és a borsólisztharmat számára is. Az első tünetek megjelenésekor okvetlenül meg kell kezdeni a védekezést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Rejtélyes tünetek a kalászos növények levelein

2019. április 11. 14:34

Már az őszi gabonák vetésekor is csapadékhiány volt a földeken, a vetés se ideális talajállapotban történt, és ez hatással volt a növények kelésére, kezdeti fejlődésére. A téli csapadék mennyisége nem pótolta a talajból hiányzó vízkészletet. Az őszi-téli időszak szokásos nitrogénmennyiségének 50-60 %-át vették csak fel az első fejtrágya előtti időszakban a növények.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: fertőző gombabetegségek jelenléte a gabonán

2023. április 11. 09:38

Az elmúlt hetek szélsőségesen változékony időjárása igencsak próbára tette az élőlények tűrőképességét.

SAATEN-UNION-hibridkalászosok 2020-ban: hantosi állománymustra (VIDEÓ!)

2020. augusztus 1. 10:33

Nem árulunk zsákbamacskát: egyenként, gyakorlati körülmények között mutatjuk be a hantosi területen növő HySEED-hibridkalászosainkat, amelyek fejlődését Ön is közvetlenül szemügyre veheti.

Kalászos gabonák vírusos betegségei

2021. március 9. 09:24

Sok gazdálkodó fog szembesülni a soron következő hetekben főképp az őszi árpa állományok szemlézése során olyan sárguló, senyvedő növény egyedekkel, amelyek már habitusukban is elütnek az állomány zömét alkotó – nem feltétlenül egészséges – egyedektől. Bár ebben az időszakban meglehetősen sok tényező okozhatja a gabonák, de főleg az őszi árpák sárgulását, nem árt ilyenkor a vírusos megbetegedés lehetőségét sem számításba venni.