Növényvédelem
Fizetett tartalom

Ne csak álom legyen a magas terméshozam! – Alkalmazza a Syngenta teljes regulátor/gombaölő szeres technológiáját ősszel és tavasszal is repcében

Syngenta Kft.

A repce a második legfontosabb olajos növényünk, mivel a vetésszerkezet fontos eleme, ezért vetés területe viszonylag stabil. 2018-ban 295 ezer hektáron termesztettünk repcét (Forrás: Vetőmag Szövetség). A növénynemesítő házak fejlesztéseiből folyamatosan kerülnek köztermesztésbe a legmagasabb szintű genetikai tulajdonságokkal rendelkező hibridek, amelyek intenzív termesztéstechnológiai szint és szigorú technológiai fegyelem betartása mellett magukban hordozzák a nyereséges termesztés lehetőségét.

A repce növekedésszabályzása és gombebetegségek elleni védelme – ősszel és tavasszal

A gazdaságos termesztés feltétele a megfelelő agrotechnika, növényvédelem és tápanyagellátás. Mint általában minden növénynél,a repce esetében is sok múlik a kezdeteken. Tapasztalatok alapján a legjobb kelés és őszi fejlődés az augusztus végén elvetett repcétől várható.  A cél hogy a télbe hektáronként kb 400 000-500 000 darab 10-12 leveles legalább 10 mm gyökérnyak átmérőjű repce menjen, amelyek gyökerei legalább 30 cm mélyre lehatolnak.
Ha az ősz meleg ez csak regulátor használatával biztosítható. Regulátor nélkül a repce túlfejlődik, a csúcsrügy túlságosan kiemelkedik, ezáltal a télállósága romlik, és megnő a kifagyás esélye.

Őszi Toprex kezelés hatása a véletlenszerűen kiválasztott repce leveleken az ötödik levélszinten tavasszal (2018 Környe, dózis: 0,5 l/ha)

A repcében tehát a mi viszonyaink között regulátor használata elengedhetetlen. A növekedésszabályozásra az optimális időpont a repce 4-6 leveles fejlettsége. Olyan készítményt érdemes választani, amelyik biztosan, hosszú tartamhatással bír és egyben széles a gombaölő spektruma is. A Toprex őszi alkalmazásával megbízhatóan tudjuk a repce szik feletti szárrészét lerövidíteni. Lelassul a levelek hosszirányú növekedése, zömökebb, zöldebb, jobb télálló képességű levelek fejlődnek, a tenyészőcsúcs a tőlevélrózsában védve lesz (1. ábra). A Toprex-ben található paklobutrazolt a repce gyökéren keresztül is fel tudja venni, ezért a 4-6 leveles fejlettségnél kijuttatott Toprex hosszú tartamhatással bír, mind száraz, mind nedves körülmények között biztosan hat.

1. ábra: Őszi Toprex kezelés hatása a növényállományra (forrás: Syngenta magyarországi fejlesztői kísérlet)

A Toprex előnye, hogy védelmet nyújt a korai fómás fertőzés ellen, difenokonazol tartalma révén megakadályozza a fóma fertőzést. A fóma  első tünetei a kelő repceleveleken megjelenő  kifehéredő foltok, bennük fekete pontszerű képletekkel, a piknídiumokkal, melyek a kórokozó termőtestei. Az ezekben képződő piknokonídiumok (konídiumok) segítségével fertőződnek az újabb és újabb növények. Később a fertőzött folt közepe ki is eshet a levélszövet elhalása (nekrotizálódása) miatt. A levélfoltok még nem okoznak komoly  problémát, de a spórák fertőzhetik a gyökérnyakat és a szárat is. Az itt fellépő fertőzés már roncsolhatja az edénnyalábokat, fekete korhadás léphet fel.
A szárfertőzést minden elősegítheti ami a szár/gyökérnyak roncsolódásával jár. Ilyen tényezők pl. a rovarkártétel (bolhafélék, szárormányos), fagy hatására bekövetkező szárrepedés vagy gyökérnyak sérülés erős szél hatására. A fóma ellen tehát az egész szezonban védekezni kell. Ha ősszel védtük a leveleket, kisebb az esély a téli-kora tavaszi szárfertőződésre.Előfordulhat, hogy az ősz meleg és hosszú, egy kezelés nem elég, a repce ismételt regulátort igényel. Esetleg tavasszal akarunk védekezni a gombabetegségek ellen és a fajtánk olyan, amelyik szárszilárdítást igényel. Mivel a Toprex egy vegetációban egy alkalommal használható őszi megismételt kezelésre, vagy a tavaszi védekezésre a Magnello a megoldás. A Magnello is tartalmaz difenokonazolt és melette tebukonazolt, ezért jó megoldás tavaszi gombaölőszeres/regulátoros kezelésre (2. ábra). A tavaszi Magnello megakadályozza a repce túlságosan gyors felnyurgulását, segíti az oldalhajtások fejlődését amelyen a termés nagy része képződik. A Magnello nem igényel külön permetezést, kijuttatása egybeeshet a szárormányoselleni védekezéssel és a bóros lombtrágyázással.

2. ábra: Magnello hatékonysága fómás levélfoltosság és szárrák ellen (forrás: Syngenta fejlesztői kísérlet, 2009, CZ-DE, n=7)

Szárbaindulást követően gyorsan virágzás állapotába kerül a növényállomány, ekkor sem szabad kihagynunk a gombaölőszeres védekezést, amely ekkor már elsősorban a repce szklerotíniás betegsége ellen irányul. A Syngenta Kft. Amistar Sun nevű terméke megbízható védelmet biztosít az említett kórokozóval szemben. Az Amistar SUN a kiemelkedő élettani hatásáról ismert azoxistrobin és egy erősebb triazol, a difenokonazol tökéletes kombinációja. Hatásspektrumába tartoznak a szklerotíniás, fómás és alternáriás betegségek. Hatékony gombaölő hatásán kívül kiemelkedő élettani mellékhatással is bír. Az azoxistrobinnal kezelt növény tovább marad zöld, hiszen növeli a klorofilltartalmat, a növény hosszabban asszimilál, ezáltal nő a várható termés mennyisége (3. ábra), csökkenti a sejtek öregedését, így a kezelt állomány ellenállóbbá válik bizonyos abiotikus stresszhatásokkal szemben is.

3. ábra: Az Amistar SUN kezelés plusz 200 kg/ha terméstöbbletet jelentett a kezeletlen kontrollhoz képest (forrás: Syngenta fejlesztői kísérlet, 2019, HU, n=2)

Kijuttatása 0,8 – 1,0 l/ha dózisban javasolt. Fertőzésre hajlamosító időjárás, illetve fogékony hibrid termesztésekor magasabb dózisban alkalmazzuk.

Összefoglalásként elmondhatjuk, hogy a Syngenta Kft. a cikkben ismertetett fungicid és növekedésszabályozó készítményeivel jelentősen hozzájárul a repcetermesztés sikerességéhez és magas szintű kórokozók elleni védelmet biztosít a tenyészidőszak kezdetétől egészen a becőképződésig-érésig (4. ábra).

4. ábra: Syngenta fungicid technológia őszi káposztarepcében

Horváth András – fejlesztőmérnök, Syngenta Kft.

Boros Szilárd – fejlesztőmérnök, Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Új csúcshibridek a Syngenta Express®-toleráns napraforgó-kínálatában

2021. november 8. 11:32

A fejlődés soha, sehol, még a nemesítésben sem állhat meg, mivel a környezet, amelyben élünk folyamatosan változik. A folyamat - melyet klímaváltozásnak is nevezünk - egyre gyorsul, ezért egyre nagyobb kihívásokkal, szélsőségekkel kell szembenézniük a termelőknek. A nemesítőknek is gyorsítani kell a folyamatot, amelyet szerencsére a tudomány fejlődése támogat.

Cél a 6 tonna – Maximalizáljuk a hektáronkénti jövedelmet napraforgóban!

2020. október 21. 09:20

A Syngenta Kft. 2019 őszén hirdette meg a „Cél a 6 tonna” kísérleti programsorozatát azon termelők körében, akik gazdaságukban napraforgó termesztéssel foglalkoznak. Tekintettel arra, hogy a Syngenta Kft. Magyarországon a napraforgó vetőmag értékesítés területén meghatározó szerepet tölt, be fontosnak tartja, hogy a magas genetikai értéken túl hozzáadott szakmai információt is biztosítson mindazon termelők számára, akik ezt a jelentős profitabilitással bíró növényt még eredményesebben szeretnék termeszteni.

Elkészült a Syngenta kukorica és napraforgó vetőmag-kutatóbázisa

2020. június 25. 12:49

Európa legnagyobb kapacitású kukorica- és napraforgóvetőmag-kutatóbázisát építette fel a svájci székhelyű Syngenta Mezőtúron.

Syngenta kalászos genetikával a világ élvonalában

2018. augusztus 1. 07:39

A Syngenta elsősorban növényvédelmi termékeiről és napraforgó genetikájáról ismert. Azonban azt kevesen tudják, hogy az elmúlt néhány év során a kalászos genetikában is a világ vezető vállalatává lépett elő.