Egyre több minden derül ki az új KAP-pal kapcsolatban. Azt már régóta tudjuk, hogy csúszással indul, most már az is biztos, hogy erősödnek a környezet- és klímavédelmi elvárások, ezekre a célkitűzésekre az operatív program forrásainak legalább 15%-át kellene fordítani.
Az operatív program célkitűzései és a választható tevékenységtípusok köre kibővül. 2021 tehát egy átmeneti év lesz- erről és sok fontos témáról is beszéltek a FruitVeb meghívására a Változások 2020 koneferencia előadói.
További fontos információk:
- Gyümölcs-szaporítóanyag vásárlását segítő tájékoztatót készített a Nébih. Az ismertetőanyagból az érdeklődők többek között megtudhatják, milyen adatok szerepelnek a szaporítóanyagok kötelező címkéjén, hasznos ültetési tanácsokat olvashatnak, valamint informálódhatnak a különböző szaporítóanyagok alapvető jellemzőiről, valamint minőségi követelményeikről is. A részletes tájékoztató itt érhető el: https://agroforum.hu/agrarhirek/zoldseg-gyumolcs/gyumolcsfaultetes-erre-erdemes-figyelni/
- Meghosszabbították a REL-pályázatok beadási határidejét. A VP3-16.4.1-17 kódszámú pályázat benyújtási határideje 2020. március 31-re módosult.
- Erdőgazdálkodók, erdészeti szaporítóanyag termelők figyelem! 2020. február 14-én a Széchenyi 2020 honlapon megjelent tájékoztatás szerint módosult a VP4-15.2.1.2-17 kódszámú „Erdészeti genetikai erdőforrások fejlesztése” elnevezésű felhívás. A támogatási kérelem benyújtására nyitva álló utolsó határidő 2021. december 31-re változott. Értékelési határnapokként az alábbi dátumokat határozták meg: 2020. március 2., 2020. június 30., 2020 december 31., 2021. június 30. és 2021. december 31. A támogatásra rendelkezésre álló keretösszeget a korábbi 2,24 milliárd Ft-ról 1,10 milliárd Ft – ra csökkentették. A módosított pályázati dokumentáció ITT elérhető.
- A 2020. évi anyajuhtartás termeléshez kötött átmeneti nemzeti és uniós közvetlen támogatására irányuló támogatási kérelmet 2020. február 1. és március 20. között van lehetőségük beadni. Mind az átmeneti nemzeti anyajuhtartás-támogatás, mind pedig a termeléshez kötött közvetlen anyajuhtartás-támogatás esetében minden olyan, a juhfajhoz tartozó nőivarú állat jogosult támogatásra, amely a birtokon tartási időszak utolsó napján legalább az egy éves kort elérte. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-hálózatán keresztül segíti a gazdálkodókat a kérelmek benyújtásában.
- Az őstermelők március 20-ig kérelmezhetik a 2020. adóévre szóló betétlapjukat, hogy az igazolványuk érvényessége január 1. napjára visszamenőleges legyen, ezáltal biztosíthatják őstermelői jogviszonyuk folyamatosságát. Nem érvényes igazolvánnyal a gazdálkodók nem minősülnek őstermelőnek, így őstermelőként értékesítési tevékenységet sem folytathatnak.
- A korábbi évekhez hasonlóan, az érintettek idén is március 20. napjáig készíthetik el és nyújthatják be elektronikus úton a BIONYOM adatszolgáltatást. A BIONYOM nyilvántartás elektronikus bevallási felülete a Nébih honlapjának Ügyfélprofil menüpontjában érhető el.
- De minimis támogatás kérhető a méhészeti járművekre. A támogatási kérelmet 2020. február 15. és 2020. április 15. közötti időszakban kell benyújtani.
- A baromfi ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások esetén a kifizetési kérelem benyújtására a IV. tárgynegyedévre vonatkozóan: 2020. 04. 30-ig van lehetőségük.
- A nitrátjelentés idén is március végéig adható be.